Чэмпіянат Беларусі 2016
21 тур

10 верасня - 19:00 (субота)
Гродна, Стадыён ЦСК «Нёман» (умяшчальнасць – 8 479). 1200 гледачоў
+23°C, ясна / з 46-й хвіліны электраасвятленне. Квіток — 4, дзіцячы – 1,5 беларускіх рубля.

Склады каманд:
19Курганскі Сяргей (Б) 30Панкратаў Барыс (К) (Б)
8Пол Ралан Бебе Кінге 14Шаўчук Вадзім (90+2’)
18Касмынін Уладзіслаў 8Мурыхін Станіслаў
13Паўлавец Аляксандр 5Герасімаў Аляксей
33Савасцьянаў Яўгеній 23Сквернюк Аляксей
7Рудзік Філіп 57Грачышка Павел
4Ражок Сяргей 4Жосткін Іван (33’)88(46’)
88Савіцкі Павел (К) 9Ясінскі Ігар (29’)
32(46’) 24Клімовіч Уладзіслаў 20Турлін Дзмітрый (40’)
(44’)16(46’) 29Бомбель Артур 18Шакураў Кірыл 55(70’)
10(66’) 77Канцавы Арцём 10Кадзіеў Джабраіл 22(55’)
Запасныя:
1Жураў Уладзімір (Б) 1Дзечко Дзяніс (Б)
3Сасноўскі Сяргей 7Вадзянавіч Сяргей
6Пазняк Аляксандр 11Карніцкі Валерый
77(66’) 10Кавалёнак Дзмітрый 17Жаўнераў Эдуард
29(46’)(65’) 16Васькоў Арцём 22Шрэйтар Кірыл 10(55’)
25Лешка Яўгеній 55Юшын Аляксандр 18(70’)
24(46’) 32Горбач Андрэй 88Пузевіч Аляксандр 4(46’)
Суддзі на лініі:
Загарэльскі Дзмітрый (Орша) Камароўскі Максім (Орша)
Рэзервовы арбітр:
Абелеўскі Аляксей (Гродна)
Інспектар матчу:
Пятровіч Валерый (Мінск)

Форма каманд: белыя футболкі і трусы — чырвона-чорныя футболкі, чырвоныя трусы.

Заўтрашняя сустрэча двух каманд стане ў гэтым супрацьстаянні сорак трэцяй калі лічыць толькі матчы праведзеныя ў рамках чэмпіянату. Дзякуючы зацяжной бяспройгрышнай серыі гродзенцам удалося сур'ёзна адарвацца ад суперніка: шаснаццаць гродзенскіх перамог супраць дзесяці бабруйскіх (+16=17-10, мячы 59-52). Такая перавага дасягнута менавіта ў родных сценах, таму як у гасцях каманды перайгралі адзін аднаго па шэсць разоў.

Апошні раз дома гродзенцы перамагалі ў лістападзе 2014 года, буйна перайграўшы суперніка з лікам 5:2.

У матчы першага круга была зафіксавана нічыя 1:1. Жоўта-зялёныя зноў прапусцілі першымі, аднак знайшлі ў сабе сілы адыграцца ў самым канцы матчу (гол забіў Артур Бомбель).

Больш падрабязна пра супрацьстаянне «Нёмана» і «Белшыны»

Першую перамогу ў Гродна наша каманда атрымала ў самым першым матчы, які праводзіўся ў рамках чэмпіянату Беларусі. Справаздача з таго матчу чытайце ніжэй (архіў газеты «Прэсбол»).

СУДЗЕСКАЯ БРЫГАДА

Матч 21-га тура «Беларусбанк – чэмпіянату Рэспублікі Беларусь па футболе сезона 2016 года сярод каманд вышэйшай лігі» з удзелам нашага клуба абслужыць брыгада суддзяў на чале з Мікітай Пыреевым (Мінск). Дапамагаць яму будуць суддзі на лініі – Дзмітрый Загарэльски (Орша) і Максім Камароўскі (Орша). Рэзервовы суддзя – Аляксей Абялеўскі (Гродна). Інспектар матчу – Валерый Пятровіч (Мінск).

У такім спалучэнні судзейская брыгада яшчэ ні разу не працавала на матчах гродзенскага клуба.

Галоўны арбітр сустрэчы

Андрэй Сарока нарадзіўся 21 красавіка 1985 года (31 год). На дадзены момант мае 1 катэгорыю судзейскую катэгорыю. На матчах Вышэйшай Лігі працуе з 2010 года (35 матчаў/105 жоўтых картак, 2 жоўта-чырвоная, 4 чырвоныя, 10 пенальці).

У першы раз працаваў на матчы гродзенскага «Нёмана» 11 лістапада 2009 года ў пераможным для жоўта-зялёных кубкавым матчы супраць мікашэвіцкага «Граніту» (лік матчу – 1:0). Усяго матчы нашага клуба судзіў 10 раз: +4=4-2 (мячы 15-6). Калі ж браць толькі матчы чэмпіянату, то прамежкавыя выніковыя лічбы будуць такімі: +1=4-2 (мячы 3-6).

Матчы гродзенскага клуба супраць бабруйскай «Белшыны» раней не судзіў.

Памочнікі суддзі

Дзмітрый Загарэльскі (18 ліпеня 1983 года, 33 гады) дэбютаваў у Вышэйшай Лізе ў 2014 годзе (42 матчы). Першы матч з удзелам гродзенцаў адпрацаваў 1 чэрвеня 2014 года (матч супраць «Дынама-Брэст», 1:1). Усяго на рахунку лайнсмена 6 такіх матчу: +3=1-2, мячы 9-6. Судзіў адзін матч гродзенскага клуба супраць бабруйскай «Белшыны» (2014, 3:1 у гасцях). Суддзя першай катэгорыі.

Максім Камароўскі (15 студзеня 1987 года, калі 29 гадоў). Суддзя першай катэгорыі. Усяго на рахунку лайнсмена 37 матчаў у Вышэйшай Лізе, у якой ён пачаў працаваць з сезона 2014 года. Упершыню матч гродзенцаў судзіў 1 чэрвеня 2014 года (матч супраць «Дынама-Брэст», 1:1). Усяго на рахунку Камароўскага 5 матчаў жоўта-зялёных: +2=1-2 (мячы 6-5). Матч бабруйскай і гродзенскай каманд абслугоўваў адзін раз: ў 2014 перамога «Нёмана» у гасцях 3:1.

СКЛАД

Яшчэ адзін нароўні з мікашэвіцкім «Гранітам» клуб, які ў летнюю паўзу моцна змяніў свой твар. Каманду пакінула адразу 17 гульцоў асноўнага складу (прозвішча і імя вылучаныя курсівам і двума зоркамі), замест якіх у спешным парадку бабруйчане заявілі 14 новых гульцоў (адна зорачка). Варта адзначыць, што нарэшце трэнерскі штаб афіцыйна пакінуў Уладзімір Ежураў, які не з'яўляўся ў клубе з сярэдзіны красавіка, а таксама яго памочнік Андрэй Крываносаў. Не застаўся ў руля і Вячаслаў Герашчанка, які з красавіка выконваў абавязкі галоўнага трэнера. Ратаваць клуб, які развальваецца, паклікалі Віталя Паўлава, якога перад стартам цяперашняга сезону ўжо ставілі галоўным.

Калі судзіць пра сілы якія папоўнілі у экстранай сітуацыі шэрагі чырвона-чорных гульцоў, то пачаткоўцы прыкметна саступаюць тым, што адышлі. Пакінулі Бабруйск трыа аргентынцаў, уся лінія абароны – Гаўрылавіч, Афанасьеў, Карамушка і Сяргей Канцавы, забіўны ураджэнец Ганы Фамейе, дрыблёр Мацвеенка, а таксама лепшы бамбардзір першага круга Віталь Булыга. Пры ўсёй павазе да прыйшоўшых футбалістам, паўнавартасна замяніць гэтых хлопцаў слаба атрымаецца.

Склад чырвона-чорных ў папярэднім матчы з БАТЭ: (к) Панкратаў – Шаўчук, Зіновіч, Герасімаў, Жаўнераў (Вадзяновіч, 46) – Грэчышка (Пузевіч, 80) – Юшын (Шакураў, 71), Жосткін, Ясінскі, Сквернюк – Шрэйтар. У запасе застаўся толькі брамнік Дзечко.

абаронцы
4 Герасімаў Аляксей * Расія 15.04.1993 5 450 1+0 2/0/0 Урал (Екацярынбург, Расія) / моладзевае першынства
14 Шаўчук Вадзім * Украіна 21.10.1995 4 360     Дынама (Кіеў, Украіна) / моладзевае першынства
7 Вадзяновіч Сяргей *   02.05.1995 5 334     Дынама-Брэст (Брэст) / Д1
9 Ясінскі Ігар *   04.07.1990 4 360 1+0 1/0/0 Граніт-Мікашэвічы (Мікашэвічы) / Д1
- Бурко Антон    16.02.1995
8 Буранаў Даніла ** Расія 11.02.1996 4 163 0+1 1/0/0 Тарпеда (Армавір, Расія) / Д2
9 Сарагоса Маціас ** Аргенціна 20.09.1995 5 341 1+1 1/0/0 Бока Хуніорс (Буэнас-Айрэс, Аргенціна) / мол. склад
11 Мацвеенка Антон **   03.09.1986 15 1120 3+3 1/0/0 Кайсар (Кызылорда, Казахстан) / Д1
14 Самар'ян Факундо ** Аргенціна 25.12.1995 9 479 1+1 1/0/0 Бока Хуніорс (Буэнас-Айрэс, Аргенціна) / мол. склад
20 Торрэс Леандра ** Аргенціна 04.11.1988 13 848   2/0/0 Какімбо Унідо (Какімбо, Чылі) / Д2
35 Хачатуран Андрэй **   02.09.1987 5 429 0+1 2/0/0 Тарпеда-БелАЗ (Жодзіна) / Д1
88 Букаткін Мікіта **   07.03.1988 12 1080 0+1 7/0/0 Машал (Мубарек, Узбекістан) / Д1
15 Комароўскі Дзмітрый **   10.10.1986 10 719 1+4   Шахцёр (Салігорск) / Д1
17 Фамейе Джоэл ** Гана 14.05.1997 12 654 5+1 1/0/0 Дзепарціва (Асокво, Гана) / Д2

Матч з суседам па турнірнай табліцы чакаўся з вялікім хваляваннем. Па сутнасці, у такім матчы, як прынята ў такіх выпадках казаць, разыгрываецца адразу шэсць ачкоў. Пры ўдалым зыходзе – разрыў павялічваецца, а пры няўдалым – супернік падымаецца вышэй за нас у турнірнай табліцы. Не забываючы пра шчыльнасць каманд і ўпартай барацьбе ў цяперашнім чэмпіянаце, варта таксама думаць і перавазе ў асабістых сустрэчах. Пры роўнасці ачкоў у двух і больш каманд, наступным паказчыкам для вызначэння выніковага месцы ў турнірнай табліцы стануць вынікі гульняў паміж гэтымі камандамі. У выпадку з «Гранітам» (1:1 дома, 1:0 у гасцях) і «Віцебскам» (0:0 дома, 1:1 у гасцях), такая ​​перавага ўжо забяспечана. Прасцей кажучы, перамога ў гэтым матчы – гэта не толькі тры ачкі, гэта гарантыя таго, што пры роўнасці ачкоў «Нёман» у выніковай табліцы будзе размяшчацца вышэй «Белшыны». Гаварыць пра павышаную матывацыі у такой сустрэчы – гэта значыць нічога не гаварыць. Напружанне лунала ў паветры падтрыбунных памяшканняў задоўга да пачатку матчу.

Акрамя таго, вынік гэтага матчу мог адказаць на раз-пораз усплывае журналісцкае пытанне аб сумяшчэнні. Галоўны трэнер жоўта-зялёных разам з пяццю гульцамі клуба адразу ж пасля матчу з «Мінскам» адправіліся на зборы моладзевай зборнай, вярнуўшыся ў Гродна толькі за тры дні да гульні ў не лепшым, калі можна так выказацца, настроі. На расчараванне ад вынікаў сустрэч і ад страты шанцаў на падаўжэнне барацьбы, наклалася стомленасць рабят, ды траўма Яроцкага, які ў гульні супраць зборнай Турцыі пацягнуў пахвіну. У выніку, Яроцкі матч прапускаў, а Пазняк быў унесены ў пратакол толькі ў якасці запаснога гульца.

У стартавым складзе з'явіўся адбыўшы дыскваліфікацыю Сяргей Курганскі, лінія абароны ў параўнанні з пераможным матчам у Мінску не зведала змен – Бебе, Паўлавец, Касмынін і Савасцьянаў, у цэнтры поля размясціліся плеймейкеры Ражок і Рудзік, па флангах – Савіцкі і Бомбель, пад нападнікам – Клімовіч , на лініі нападу – Канцавы. Акрамя Пазняка на лаўцы запасных засталіся Жураў, Сасноўскі, Кавалёнак, Лешка, Горбач і Васькоў, якому мелася стаць героем гэтага вечара.

Хоць па момантах, якія цалкам маглі завяршыцца галявымі ўдарамі, абсалютным героем сустрэчы павінен быў быць Савіцкі. Як быццам і не было гэтых двух знясільваючых матчаў за маладзёжку! Паўабаронца ўжо ў першым тайме прыстойна паляпаў абарону гасцей і двойчы пасля перадач Савасцьянава пагражаў браме Панкратава. Асабліва небяспечны быў момант на восьмай хвіліне, калі Павел на замаху прыбраў аднаго абаронцы і нізам прабіў у далёкі кут, аднак рахунак адкрыты ня быў – брамніка выручыў Герасімаў, які стаў на шляху мяча. Такі жывы пачатак сустрэчы сведчыў аб тым, што ад абароны гаспадары гуляць сёння не стануць, а будуць шукаць шчасця ў чужой брамы. Госці паспрабавалі падхапіць сцяг атакі і ў першай палове тайма здзейснілі два небяспечныя рэйды ў бок брамы гаспадароў. Праўда Шакураву не ўдалося адарвацца ад Паўлаўца – абаронца чыста мяч у нападніка адабраў, а вось з выпадам Кадзіева Аляксандр не справіўся. Курганскі своечасова выйшаў на перахоп, кінуўся ў ногі і заблакаваў ўдар расійскага нападніка. Больш да сваёй брамы жоўта-зялёныя ў першым тайме белшынаўцаў не падпускалі, а вось самі пару-тройку раз па-сапраўднаму пагражалі браме гасцей. Калі б не Панкратаў, то яшчэ да перапынку гродзенцы абсалютна справядліва павялі б у рахунку. Клімовіч пасля паса Рудзіка хлёстка прабіў крыху вышэй, а Панкавец пасля падачы кутавога галавой не моцна накіраваў мяч у кут, дзе той стаў лёгкай здабычай брамніка гасцей. А вось у двух наступных эпізодах Панкратаву прыйшлося папрацаваць, каб захаваць браму ў недатыкальнасці. На 23-й хвіліне Клімовіч на левым краі атакі сышоў ад Грачышка і прастрэліў у штрафную на Канцавога, які хітнуў з боку ў бок Герасімава, разгарнуўся і прабіў пад перакладзіну. Як паспеў зрэагаваць Панкратаў – незразумела! Галкіпер выкінуў у створ мяч руку і пераправіў яго ў перакладзіну. Ад якой ён адляцеў у кірунку набегаючага Рудзіка. Філіп прыклаўся канкрэтна, але мяч паляцеў вышэй брамы. На зыходзе паўгадзіны Рудзік са штрафнога ў створ трапіў, аднак і на гэты раз Панкратаў на ўдар зрэагаваў і перавёў яго на кутавы.

Здавалася б, перавага поўная, моманты ствараюцца, аднак у перапынку Кавалевіч робіць дзве замены. Замест Бомбеля на поле выйшаў Васькоў, а Клімовіча змяніў Горбача. Абодва гульца лёгка ўпісаліся ў гульню, а каманда працягнула метадычна расхістваць абарончыя парадкі прыезджай дружыны. Праз чатыры хвіліны пасля аднаўлення матчу Горбач ў цэнтры поля адабраў мяч і пасам насуперак адправіў у забег па краі Савіцкага, на прастрэл якога ледзь не паспеў Канцавы. На 56-й хвіліне ужо сам Горбач апынуўся каля брамы Панкратава. Ражок зрабіў падачу са штрафнога, аднак Андрэй няўдала падставіў галаву і мяч паляцеў вышэй брамы. Атака вынікала за атакай: Савасцьянаў прабіў з-за межаў штрафной – брамнік на месцы, мяч пасля ўдару Рудзіка трапіў у спіну Горбача, прастрэл са штрафнога Ражка - мяч накрывае Панкратаў. Гаспадары шчыльна абгрунтаваліся на палове гасцей, а госці спадзяваліся толькі на контратакі, яна з якіх ледзь было, ня звяла на нішто ўсе старанні. У нейкі момант нашы хлопцы захапіліся атакавалымі дзеяннямі і дазволілі Шакураву адгукнуцца на прастрэл з правага краю атакі, але нападнік гасцей няўдала падставіў нагу і мяч у створ брамы не трапіў. А праз пару хвілін стадыён трыумфаваў! Гродзенцам ўсё ж ўдалася галявая атака, якая прайшла праз левы край атакі, але не без удзелу Савіцкага. Савасцьянаў зноў пасам знайшоў таго ў лініі штрафной, Павел выцягнуў на сябе чацвярых супернікаў і пасам паміж двума з іх вывеў на ўдарную пазіцыю Васькова – удар знешняй бокам ступні і мяч оказаўся ў сетцы!

Гаспадары павялі ў рахунку, а Васькоў ўпісаў сваё імя ў клубную гісторыю, забіўшы 800-ы мяч клуба ў чэмпіянатах краіны!

Пакуль гаспадары прыходзілі ў сябе ад перапаўняючых іх эмоцый, госці маглі лик зраўняць, праз дзве хвіліны ў дальні кут  прабиў Турлін. Супакоіўшыся, гродзенцы працягнулі атакаваць валоданні Панкратава. На 79-й хвіліне Савіцкі зрушыўся з правага краю бліжэй да бакавой лініі штрафной, сышоў ад Герасімава і прабіў у блізкі кут брамы – Панкратаў мяч забраў, а вось праз 4 хвіліны брамніка гасцей выратавала толькі штанга. Рудзік выдаў шыкоўны пас, Савіцкі выйшаў сам-насам і прабіў у блізкі кут. Стукнуўшыся аб штангу, мяч вылецеў за лінію брамы, а бо Павел мог па-іншаму працягнуць атаку. Паралельным курсам урываўся па цэнтры брамы ў штрафную Кавалёнак і ён быў гатовы завяршыць старанні партнёраў.

Як не спрабавала на апошніх хвілінах «Белшына» выратаваць гульню – нічога не атрымалася. «Нёман» атрымаў у чэмпіянаце пятую перамогу, чатыры з якіх каманда здабыла пры Кавалевічы, прычым усе з лікам 1:0 ( «Дынама-Мінск», «Граніт-Мікашэвічы», «Мінск», «Белшына»). Чым не адказ журналістам? Перавага над «Белшынай» пры роўнасці ачкоў таксама забяспечана. Упершыню, калі не лічыць размяшчэнне каманд пасля першага тура, нёманцы падняліся вышэй трынаццатага месца, адарваўшыся ад 14-га на 4 ачкі. Цяпер падрыхтоўка да матчу з чэмпіёнам, які будзе згуляны ў Барысаве 17-га верасня, пройдзе ў прыпаднятым настроі.

Тарпеда-БелАЗ 1-2 Віцебск
Дынама-Мінск 3-1 Нафтан
Іслач 0-4 Мінск
Славія-Мазыр 1-4 Дынама-Брэст
Слуцк 0-2 БАТЭ
Шахцёр 4-0 Граніт-Мікашэвічы
Гарадзея 1-1 Крумкачы