Кунай Артур (Брэст)
Суддзі на лініі:
Жук Віталій (Брэст) Пашкевіч Дзяніс (Брэст)

Форма каманд: сінія майкі і трусы — жоўтыя майкі і трусы.

Першая наша перамога прыйшлася на чацвёрты матч міжсезоння, які па старой добрай традыцыі мы праводзілі ў нашых суседзяў у Брэсце. За два апошнія перадсезонных зборы жоўта-зялёныя правялі на брэсцкай сінтэтыкі «Юнацтва» свой пяты матч. Мінулай зімой двойчы там згулялі з «Гранітам» і адзін раз з мясцовым «Дынама», у гэтым годзе – па адной сустрэчы з гэтымі ж супернікамі.

Матчы гродзенцаў супраць брэсцкіх дынамаўцаў заўсёды носяць баявы характар, у якіх бы складах не гулялі каманды. Так склалася гістарычна, што каго-каго, а сваіх геаграфічных суседзяў неабходна перамагаць у што б там ні стала ў матчах любога рангу. Такая ўжо філасофія супрацьстаяння двух заходніх клубаў краіны. І трэба сказаць, што філасофія правільная. Заўзятарам падабаецца шчыры футбол, той пра які на працягу доўгага часу кажа Эдуард Васільевіч Малафееў. А заўзятараў на гэтую сустрэчу прыйшло даволі шмат для матчу, які мае статус таварыскага, надвор'е гэтаму спрыяла. Па дадзеных афіцыйнага сайта «Дынама» бачыць гульню двух футбольных калектываў прыйшло 290 чалавек.

Думаецца, што заўзятары засталіся задаволены сваім правядзеннем часу, нават нягледзячы на ​​тое, што мясцовыя любімцы ў выніку саступілі. Да перапынку берасцейцы глядзеліся даволі нядрэнна, агрэсіўна атакуючы жоўта-зялёных па ўсім полі. Хуткія пераходы ад абароны да атакі дастаўлялі гарадзенцам шмат клопатаў. Пакуль хлопцы зразумелі, што да чаго, арбітр ўжо паспеў паказаць на кропку ў штрафной Курганскага. Чыж перадачай знайшоў ля мяжы плошчы Комлева, якога, прыхапіўшы рукамі, апекаваў Пазняк. Парушэнне бясспрэчнае, але вось адбылося яно, як нам здаецца, да межаў штрафной, а Комлеў заваліўся ў штрафной па інэрцыі.

Цеван, з двума далёкімі ўдарамі якога раней лёгка справіўся Курганскі, на гэты раз у супрацьстаянні з брамнікам выйшаў пераможцам і лёгка рахунак адкрыў – 1:0.

Праўда, радаваліся трыбуны недоўга –  вестка у рахунку дынамаўцам атрымалася няпоўных дзве хвіліны. Кавалюк майстэрску выканаў штрафны, які сам жа і зарабіў, а Пазняк галавой адправіў мяч ушчыльную са штангай –  1:1.

Гэты гол стаў для Аляксандра першым у складзе гродзенскай каманды. Да гэтага абаронца адрозніваўся ў матчах предсезонкі толькі за «Ліду». Зараз будзем чакаць ад яго галоў і ў афіцыйных матчах клуба. Хуткі зваротны мяч астудзіў запал гаспадароў, а госці сталі дзейнічаць больш упэўнена. Тым не менш, не гледзячы на добрыя хуткасці і велізарнае жаданне каманд, да перапынку галоў больш не здарылася.

У антракце Саладоўнікаў паказаў гульцам на памылкі, на невыкарыстанне свабодных зон праціўніка і папрасіў больш уважліва дзейнічаць паблізу сваёй брамы. Змены ў складзе былі мінімальнымі (Курганскі – Жураў, Бомбель – Сянкевіч і Лукашын – Вяргейчык), чаго нельга сказаць пра «Дынама». З усяго стартавага складу на поле застаўся толькі Дзямешка, які быў заменены пасля гадзіны гульнявога часу. Другі склад берасцейцаў нядоўга супраціўляўся, а па заканчэнні чвэрці гадзіны двойчы капітуляваў. Абодва разы ў цэнтры падзей апынуўся Сяргей Кавалюк. На 62-й хвіліне плеймейкера ў другі раз па-майстэрску выканаў перадачу са штрафнога. На гэты раз галавой адправіў мяч у сетку Сяргей Сасноўскі. Капітан апярэдзіў Тымонюка і з шасці метраў расстраляў Аснина – 1:2.

Праз дзве хвіліны Кавалюк вызначыўся сам. Тхаголелаў памыліўся пры перадачы, Сяргей мяч перахапіў і прабіў з-за межаў штрафной – 1: 3.

Да канца матчу нашы маглі павялічыць лік, але памылкі ў завяршальнай стадыі атак не дазволілі нёманцам давесці кошт да буйнога. Радуе тое, што камандзе нарэшце-то атрымалася забіць галы і атрымаць першую перамогу ў сезоне, аднак насцярожвае той факт, што за чатыры праведзеных матчу нападнікам не ўдалося зарабіць ні аднаго выніковага бала – 0 галоў, 0 перадач. Чакаем галоў ад лініі атакі!

Граніт-Мікашэвічы 1-0 Нёман
Гарадзея 2-0 Нёман
Слуцк 1-0 Нёман
Славія-Мазыр 1-0 Нёман
Дынама-Брэст 1-2 Нёман
Мінск 1-0 Нёман
Гарадзея 1-0 Нёман