Беламесных Дзяніс (Слуцк)
Інспектар матчу:
Майстроў Юрый (Фаніпаль)

Форма каманд: сінія футболкі і трусы – жоўтыя футболкі і трусы

У мінулым туры дубль случчакоў атрымаў першую перамогу ў другім крузе, разграміўшы на выездзе маладзёжку «Белшыны» з лікам 3:0. У астатніх дванаццаці матчах малодшыя «цукраівікі» разжыліся ўсяго трыма ачкамі. Нічыйнага выніку каманда Дубіцкага дамаглася ў прынцыповым матчы супраць другой каманды «Гарадзеі», а таксама супраць аднагодкаў «Граніту» і брэсцкага «Дынама». Астатнія матчы былі прайграныя, аднак не ўсё там выглядае так безнадзейна. Практычна ў кожным прайграным матчы слуцкія хлопцы змагаліся да канца. Прычым, лепш за ўсё ў іх гэта атрымлівалася ў матчах супраць моцнага суперніка. У паядынках з мінскім «Дынама», жодзінскім «Тарпеда-БелАЗ» і БАТЭ случчакі саступілі за ўсё ў адзін мяч. Вядома, у «Дзень работнікаў прамысловасці», гаспадары хацелі паднесці падарунак сваім нешматлікіх гледачам, а таксама ўсім працаўнікам мясцовага цукроварафінаднага камбіната, які з'яўляецца генеральным спонсарам клуба. Аднак гродзенцы ня далі гэтаму ажыццявіцца, нават, нягледзячы на ​​тое, што ў чарговы раз перакроілі свой склад.

Госці, на майках якіх красаваўся надпіс ААТ «Скідзельскі цукровы камбінат», не далі ўсумніцца ў правільнасці размяшчэнне каманд у турнірнай табліцы. Хоць, пачатак сустрэчы і практычна ўвесь першы тайм, перавагі, як такой, не назіралася. Больш за тое, настырныя гаспадары больш кантралявалі мяч і спрабавалі атакаваць па ўсёй лініі фронту. У атацы ў случчакоў вылучаўся Рушніцкі. Яно і не дзіўна, мастоўскі хлопец мінімум на 8 гадоў, а то і на ўсе 9 быў старэйшы за любога з нашай лініі абароны. У выніку, менавіта ён і забіў адзіны мяч у браму «Нёмана», аднак гэтага было недастаткова, каб дамагчыся станоўчага выніку.

Да перапынку госці ніяк не маглі толкам зачапіцца за мяч. Перахапіўшы яго, жоўта-зялёныя адразу ж гэты мяч гублялі, і да сур'ёзных пагроз справа не даходзіла. Без збояў працавала і наша абарона. За ўвесь першы тайм нашы хлопцы дазволілі суперніку толькі раз небяспечна пагражаць брамы Шышлова. На 26-й хвіліне Антанюк уварваўся ў штрафную з правага фланга і магутна прабіў у блізкі кут - Шышлоў перавёў мяч на кутавы. Госці схамянуліся толькі ў канцоўцы першай паловы сустрэчы. Двойчы на ​​ўдарную пазіцыю партнёры выводзілі Буцько, аднак абодва разы пераможцам у гэтым супрацьстаянні выходзіў Бранавец. Паміж гэтымі момантамі здарыўся эпізод з прызначэннем першага адзінаццаціметровай удару. За хвіліну да канца асноўнага часу абаронца Рахімаў у сваёй штрафной згуляў як сапраўдны брамнік, у падзенні рукой адбіўшы мяч пасьля дакладнага ўдару Агурцова з-за межаў штрафной. Для чаго гэта было зроблена, не зусім зразумела, бо за спіной абаронцы быў брамнік. У выніку абаронца атрымаў заслужанае папярэджанне, а каманда была пакарана прызначэннем пенальці, які дакладна выканаў усё той жа Буцько.

Літаральна адразу ж пасля аднаўлення гульні нашы хлопцы не заўважылі Рушніцкага. Які пабываў у свой час у маскоўскім «Дынама» ды самарскіх «Крылах Саветаў» нападнік, літаральна праціснуў з левага краю абароны гасцей і наймагутным стрэлам увагнаў мяч у правы верхні ад брамніка кут брамы - 1:1.

Пасля гэтага прапушчанага мяча, як гэта ні дзіўна, гродзенцы цалкам ўзялі мяч пад кантроль і зайгралі так, як ад іх патрабаваў трэнерскі штаб на працягу ўсяго матчу. Пазіцыйныя атакі змяняліся контратакамі, удосталь набегаліся края, магчымасць вызначыцца меў кожны гулец лініі атакі.

Другі пенальці здарыўся на 64-й хвіліне, калі ў зацяжной атацы ў штрафной ззаду па нагах атрымаў Усовіч. І ў другі раз Буцько не пакінуў шанцаў брамніку - 1:2. Зноў калі вялі ў рахунку, гродзенская моладзь разняволілася, у той час як супернік канчаткова паверыў у сваю безгрунтоўнасць. Пасля праходу Буцько з шасці метраў, паклаўшы корпус, у падзенні б'е слёту Сенкель - толкам не трапляе па мячу, Агурцоў небяспечна б'е з-за штрафной, некалькі разоў прадзіраецца на ўдарную пазіцыю Буцько, Бадалаў перакідае праз брамніка і толькі абаронца цукравікоў ратуе каманду ад чарговай непрыемнасці. На 78-й хвіліне судзьдзя цалкам мог у трэці раз пазначыць на адзінаццаціметровы адзнаку, аднак вырашыў заплюшчыць вочы на ​​грубейшы ўдар ззаду па нагах Сенкеля, калі той ужо біў па браме. Мяч выскачыў з штрафной, але другім тэмпам быў дастаўлены на левы край Кругленя. Паўабаронца хітнуў свайго апанэнта, увайшоў у штрафную і правай нагой прабіў у далёкі ад брамніка кут брамы - 1:3. Да канца сустрэчы Кругленя яшчэ двойчы мог забіваць. Брамнік гаспадароў адзін раз нэўтралізаваў яго выхад адзін на адзін, а ў другім эпізодзе Кругленя прабіў галавой і трапіў у папярэчыну.

У чарговы раз наша каманда гульнёй паказала, што не ўсё так дрэнна ў нашым юнацкім футболе. У гэтым годзе трэнерскі штаб дубля вымушана ў трэці раз абнавіў асноўны склад каманды, тым не менш, малюнак гульні застаецца вядомы. Нагадаем, што перад пачаткам чэмпіянату ў арэнду былі аддадзены адразу пяць гульцоў дубля - Цеслюкевіч, Гольцаў, Ганчарук, Забелін, Лукашын. Па ходу чэмпіянату з-за траўмаў выбылі Сарокін і Лукашык, Сай адправіўся ў войска, Хвалько, Квенцар і Аляксандр Наско таксама былі аддадзены ў арэнду. Думаецца, што не здарся гэтых кадравых страт, каманда цалкам магла прэтэндаваць на медалі першынства. Аднак, гісторыя не трывае ўмоўнага ладу. Наша выніковае месца пад нумарам сем. А сёння ў Слуцку гуляла каманда нашай будучыні - склад з прыцэлам на наступны год. Думаецца, што менавіта на гэтых хлопцаў будзе рабіцца стаўка ў сезоне 2017 года.

Дынама-Мінск 1-0 Іслач
Шахцёр 2-1 Славія-Мазыр
Віцебск 3-1 БАТЭ
Нафтан 4-1 Белшына
Гарадзея 2-5 Тарпеда-БелАЗ
Крумкачы 3-1 Дынама-Брэст
Граніт-Мікашэвічы 0-6 Мінск