Якімовіч Віталь (Салігорск)
Інспектар матчу:
Шукан Віктар (Мінск)

Форма каманд: жоўтыя майкі і трусы — шэрыя майкі і трусы.

Напярэдадні матчу асноўных складаў наймацнейшага выяўлялі дублёры. Калі склад салігорскай каманды такому статусу адпавядае - з асновы былі толькі Сойры і Цеван, то дублюючы склад гродзенцаў можна смела перайменаваць у «Нёман»-Б. Мяркуйце самі, у стартавым складзе жоўта-зялёных выйшла адразу 9 гульцоў галоўнай каманды, чым, магчыма, вельмі здзівілі трэнерскі штаб гаспадароў. Шышлоў, Лешка, Яблонскі, Журневіч, Яроцкі, Анюкевіч, Лакціёнаў, Кавалёнак і Бомбель трэніруюцца ў аснове, і гатовыя па першым жа клічы згуляць за галоўную каманду. Аднак, у пратаколе ўсяго 18 радкоў, а пры здаровай канкурэнцыі прабіцца ў аснову неверагодна цяжка заўсёды. Вось і прыходзіцца хлопцам даказваць сваю слушнасць, падтрымліваць сваю форму і быць у гульнявым тонусе.

Перад стартам апошняга тура першага круга дубль «Шахцёра» знаходзіўся ў статусе лідара, хоць і меў аднолькавая колькасць ачкоў з БАТЭ. Барысаўская маладзёжка ўчора разышлася мірам з дублем «Гарадзеі», таму ў салігарчанаў з'явілася магчымасць адарвацца ад канкурэнта. Аднак, асечкай барысаўскага дубля скарыстацца не ўдалося.

Гродзенцы з першых хвілін ўсталявалі кантроль над мячом, і, тым самым, пазначылі сваю гульнявую перавагу. Аднак, нягледзячы на ​​тэрытарыяльнае перавага, лік да перапынку адкрыты не быў. Адзіным сапраўды галявым момантам стаў выхад з вострага кута да брамы Журневіча, які скончыўся трапленнем у штангу. Гаспадары пры першай жа магчымасці востра адказвалі суперніку. Пару раз нападнікі салігорскай каманды небяспечна білі з далёкай дыстанцыі па браме Шышлова, даўшы галкіперу праявіць сваё майстэрства. На трыццаць пятай хвіліне першай паловы сустрэчы здарыўся непрыемны эпізод, у якім Яўген Лешка атрымаў траўму, няўдала прызямліўшыся на правую нагу пасля выйгранай верхавой барацьбы. На жаль, абаронцу адразу давялося пакінуць поле з дапамогай лекара. Да таго ж, гэтая траўма не дазволіць Лешка згуляць у бліжэйшай кубкавай сустрэчы супраць гомельскай СДЮШАР №8, якую наша каманда правядзе на выездзе ўжо 5 ліпеня.

Усё самае цікавае было пакінута камандамі на другі тайм. Асабліва, у плане стварэння галявых момантаў, разышлася наша каманда, якую ўпэўнена вёў наперад вопытны капітан. Ужо ў самым пачатку тайма пасля ўдару Кавалёнка слёту мяч транзітам ад рук брамніка адляцеў у штангу і адскочыў за лінію брамы. Гродзенцы нагняталі становішча і праз дзесяць хвілін пасля аднаўлення гульні мяч ў першы раз заляцеў у сетку брамы Садоўскага. Пасля ўвядзення мяча з-за бакавой лініі, Бяценя нізам прастрэліў у штрафную, дзе Кавалёнак у дотык адправіў мяч у правы ад брамніка ніжнікут брамы - 0:1.

Тое, што менавіта Дзмітрый адкрыў лік у гэтым матчы, было звыш справядліва. Практычна ўся небяспека каля брамы «Шахцёр» у гэты вечар зыходзіла ад нашага капітана. Дзмітрый мог яшчэ не раз сам засмуціць суперніка, аднак у першым моманце на дапамогу брамніку прыйшоў абаронца й вынес мяч з лініі брамы, а ў другім выпадку, пасля ўдару нападніка галавой, мяч зноў трапіў у штангу... Акрамя непасрэдна завяршэння нападаў, капітан не забываў падносіць «снарады» сваім партнёрам: Кругленя пасля яго выверанай перадачы трапіў у ашэстак, а Лакціёнаў, за сем хвілін да заканчэння асноўнага часу матчу, свайго шанцу не выпусціў. Анюкевіч ад цэнтральнай лініі поля прабіў штрафны, а Кавалёнак галавой скінуў мяч на ход Лакціёнаву - удар нападніка ў дотык і лік стаў 0:2 на карысць Гродна. Быў яшчэ ў канцоўцы сустрэчы выдатны момант у Бомбеля, аднак наш паўабаронца з шасці метраў галавой адправіў мяч міма створа брамы. Практычна ў такім жа эпізодзе гаспадары адзін мяч адыгралі: Тупалаў падаў мяч у штрафную, а Сень галавой адправіў мяч у левы кут брамы - 1:2.

«Шахцёр» пацярпеў хатняе паражэнне і адкаціўся на трэцяе месца, а гродзенцы, дзякуючы тром набраных ачках, падняліся адразу на тры пазіцыі ўверх, сыдучы на ​​межкругавы перапынак, размясціўшыся на 7-ым месцы ў турнірнай табліцы.

Мінск 1-3 Крумкачы
Іслач 0-2 Нафтан
Дынама-Брэст 4-0 Гомель
БАТЭ 0-0 Гарадзея
Слуцк 1-1 Дняпро
Дынама-Мінск 4-0 Віцебск
Славія-Мазыр 2-3 Тарпеда-БелАЗ