Крук Ігар (Маладзечна)
Інспектар матчу:
Чэрнік Аляксандр (Мінск)

Форма каманд: белыя футболкі і трусы — жоўтыя футболкі і трусы.

Сёння «Нёман» з «Іслаччу» сустрэнуцца ў другі раз. Чатыры месяцы таму гродзенцы прымалі каманду з Мінскага раёна ў сябе дома і атрымалі цяжкую перамогу над навічкамі лігі з лікам 2:1 (А.Канцавы 18, Р.Васілюк 25-пен - В.Ясюкевіч 61). Перамога была доўгачаканай і вельмі важнай. Гродзенцы ў сямі папярэдніх турах набралі толькі тры ачкі, распісаўшы нічыю ў матчах супраць «Граніту», «Віцебску» і «Белшыны», што адкінула іх на самае дно турнірнай табліцы.

Цяпер паміж камандамі дыстанцыя ў 12 ачкоў. Нягледзячы на ​​паразу ў асабістай сустрэчы «Іслач» адарвалася ад гродзенскага клуба менавіта ў першай палове чэмпіянату. Пасля перапынку каманды ідуць практычна ўпоравень. У сямі турах другога круга каманда Мінскага раёна набрала 12 ачкоў, у той час як «Нёман» зарабіў 11.

«Іслач» забіла ў 22-х папярэдніх матчах 27 галоў (1,23 за гульню), у той час як гродзенцы толькі 13 раз засмучалі суперніка (0,59 забітых мяча за гульню). Аднак чатыры ислачскіх Аляксандра, якія забілі больш за палову ўсіх галоў сваёй каманды - Алумона (5), Лебедзеў (4), Цішкевіч (2) і Папуш (3), не згуляюць супраць «Нёмана». Першых трох ужо няма ў камандзе, а Папуш прапусціць матч з-за траўмы.

Па паведамленнях прэсы па стане здароўя прапусцяць матч яшчэ чатыры гульца «Іслачы» - Патоцкі, Місюк, Міхайлавіч і Кірыльчык. Хоць, як нам здаецца, некаторыя гульцы з гэтай чацвёркі ўсё ж з'явяцца ў стартавым складзе. Асабліва гэта тычыцца Паўла Кірыльчыка. У нашай камандзе лазарэт таксама не пустуе. У Гродна засталіся Журневич, Ражок і Рудніцкі. Астатнія прадстаўнікі каманды, акрамя Касмыніна і галоўнага трэнера Кавалевіча, будуць унесены ў афіцыйны пратакол. Кавалевіч ж будзе назіраць за гульнёй з трыбун стадыёна і аператыўна ўносіць карэктывы ў гульню сваёй каманды.

УПЭЎНЕНАЯ ПЕРАМОГА

Дублёры правялі гульню напярэдадні. Як і ў першай сутрэчы гэтых каманд у Гродна, у Мінску з першых і да апошняй хвіліны сустрэчы усё было пад кантролем гродзенскага клуба. Адрозненне гэтых матчаў толькі ў тым, што дома жоўта-зялёныя здавольваліся нічыёй, у той час як з выезду прывезлі паўнавартасных тры ачкі. У першым тайме вызначыўся Ян Сенкевіч, які не забіваў з 14-га тура. У гэтым сезоне Ян патрапіў у браму суперніка ў 10-ы раз, што дазваляе яму ўзначальваць спіс бамбардзіраў дублюючага складу. Гульнявую перавагу гродзенцы доўга не маглі матэрыялізаваць ў забітыя галы. Падвоіць перавагу ўдалося толькі ў самым канцы сустрэчы. Пилец, які выйшаў на замену  з перадачы Круглені на 90-й хвіліне ўсталяваў канчатковы лік у матчы – 2:0 на карысць «Нёмана»

Пасля 23-га тура наша маладзёжка размясцілася на 7-м месцы (39 набраных ачкоў). Адставанне ад ідучага на трэцім месцы «Шахцёра» складае 11 ачкоў.

РОСТЭР СУПЕРНІКА

гульцы краіна дн гульні хв гол+пас ж/2ж/ч папярэдні клуб
  брамнікі
1 Белы Арцём    28.04.1997 1 82 -4   Дынама-Мінск (Мінск) / дубль
24 Туранок Сяргей    23.03.1986 2 / 1 180 -3
31 Рудзенок Канстанцін *   15.12.1990 6 / 4 454 -3 0/0/1 Слуцк (Слуцк) / Д1
98 Будакоў Аляксандр ** Расія 10.02.1985 14 / 5 1260 -18   Тарпеда (Масква, Расія) / Д2
20 Ясюкевіч Уладзіслаў    30.05.1994 17 1415 1+0 4/0/0
26 Міхайлавіч Боян  Сербія 15.09.1988 10 900 0+1 2/0/0 Бананц (Ерэван, Арменія) / Д1
50 Рыжко Юрый    10.10.1989 17 1357 1+0 3/0/0
69 Рачоў Мікіта    06.11.1992 13 1133   1/0/0
15 Порываеў Андрэй **   03.01.1982 7 433   2/0/0 Шахцёр (Караганда, Казахстан) / Д1
  паўабаронцы
6 Патоцкі Алег    24.06.1991 12 928 0+3 2/0/0
8 Дзенісевіч Іван   09.11.1984 19 1361 1+5 2/0/0
9 Місюк Андрэй    20.03.1981 14 925 1+0 3/0/0
15 Камароўскі Дзмітрый *   10.10.1986 3 70     Белшына (Бабруйск) / Д1
16 Федотаў Уладзіслаў    08.02.1997 4 16     Маладзечна-ДЮСШ-4 (Маладзечна) / Д3
32 Бубноў Антон    23.11.1988 17 1025 1+0 2/0/0
33 Кірыльчык Павел *   04.01.1981 6 540 0+1 2/0/0 Граніт-Мікашэвічы (Мікашэвічы) / Д1
10 Цішкевіч Аляксандр **   16.02.1986 13 880 2+2 4/0/0
21 Бараздзін Ігар ** Расія 05.10.1988 9 397 0+1 2/0/0 Лакаматыў (Ліскі, Расія) / Д3
23 Белоў Канстанцін ** Расія 04.01.1990 5 223 1+0 1 Афіпс (Афіпскі, Расія) / Д2

Поўная статыстыка гульцоў каманды «Нёман» (закладка «Статыстыка»)

УКЛЮЧАЙСЯ І ГЛЯДЗІ

Прамая трансляцыя матчу «Беларусбанк – чэмпіянату Рэспублікі Беларусь па футболе сезона 2016 года сярод каманд вышэйшай лігі» «Іслач» (Мінскі раён) – «Нёман» (Гродна).

Матч адбудзецца 25 верасня, пачатак сустрэчы ў 15:00. Уключайцеся за 15 хвілін да пачатку сустрэчы.

Трансляцыя з Маладзечна

Павел БАЦЮТО (трэнер «Нёмана»):

— У гэтай гульні мы разлічвалі на перамогу, настройваліся на яе. У першым тайме не так як трэба згуляла цэнтральная вось. У перапынку пагутарылі з хлопцамі. Лічым, што пасля перапынку мы нядрэнна выглядалі, але не давялі справу да перамогі.

Калі ў цэлым браць усю гульню, дык лік 0:0 адлюстроўвае справядлівы вынік.

Віталь ЖУКОЎСКІ (трэнер «Іслачы»):

— Дзве каманды хацелі гуляць у атаку. З трэнерскага пункту гледжання было шмат парываў, але каманды хацелі хутка пачынаць атакі, забіваць галы. У такіх гульнях трэба выканальніцкае майстэрства. У нас з гэтым вялікія праблемы. Ужо тураў дзесяць не забіваюць нападнікі, усе чакаюць, напэўна, пакуль Шагойка забье. Быццам бы Дзіма Камароўскі аднавіўся. У яго быў адзін моманцік, але не выканаў. Са стандартаў можна было выціскаць больш. Добра выводзілі, я лічу, што было шмат момантаў, у якіх трэба было зрабіць усё наадварот. Калі трэба было скідаць – мы б'ем, калі трэба біць – мы скідаем. І столькі момантаў было, асабліва ў першым тайме, яны як бы непрыкметныя такія... У другім тайме Халадзінскі трапіў у папярэчыну, а Курганскі сыграў шыкоўна ў выпадку з Камароўскім. Каб перамагаць, патрэбныя галы, а галы – гэта майстэрства. Ну не можам мы забіць, нічога не зробіш.

— Трэцюю гульню запар у чэмпіянаце каманда не забівае – з «Мінскам», «Белшынай» і «Нёманам», хоць БАТЭ у кубку забілі два. З чым гэта звязана?

— Можа быць нейкі ціск. Але я ўсё роўна лічу так: ціск ціскам, але мы не можам выканаць у гэтых гульнях. Выйшлі з БАТЭ і разняволеныя згулялі: забіў – значыць забіў, не забіў – нічога страшнага. А тут, напэўна, трасе ў канцы. Не ідзе і ўсё. Тры гульні на нуль, пры тым, што момантаў хапае. Калі б мы гулялі, як той казаў «сабака ў будцы», а так гуляем у атаку, спрабуем агрэсіўна і хутка пераходзіць сярэдзіну поля. І выканаўцы ёсць, не скажаш, што ў нас хлопцы маладыя.

ВІДЭА

Аляксандр ПАЎЛАВЕЦ (абаронца «Нёмана»):

— Не атрымалася сёння забіць гол – гэта самае галоўнае. Першы тайм у нас не атрымаўся. Стартавыя пятнаццаць хвілін уваходзілі ў гульню, прывыкалі да поля. Трава быццам бы добрая, але дёрн не такі як у Гродна, у цэлым поле цяжкаватае. У перапынку трэнерскі штаб паказаў на нашы памылкі, а ў другім тайме была зусім іншая гульня. Нам проста не атрымалася забіць.

— Як ацэніш гульню лініі абароны?

— Раз не прапусцілі, значыць, мы ўсё зрабілі правільна. Былі падыходы ў «Іслачы», але мы згулялі на нуль. Практычна ўся небяспека у нашай брамы была створана пры выкананні стандартаў, а таксама пасля таго, калі мы гублялі мяч пры пазіцыйных атаках. У цэлым, я лічу, што лік па гульні. Нам перад кожнай гульнёй кажуць, што самае галоўнае не прапусціць, а наперадзе момант знойдзецца.

— Наступны матч гуляем дома супраць «Славіі», затым выезд у Жодзіна. Вельмі патрэбныя ачкі. Як лічыш, дзе мы іх можам зарабіць?

— Наша каманда можа зарабіць ачкі ў матчах з абсалютна любым супернікам. Гэта паказала кубкавая гульня з «Шахцёрам», які займае цяпер другое месца. З БАТЭ ж мы практычна ўвесь матч адыгралі ўдзесяцяром, і гэта негатыўна адбілася на выніковым выніку. Каманда ў нас гуляе, мы не сядзім у абароне і не чакаем чужых памылак, мы стараемся атакаваць самі. Іншае пытанне, што нам пакуль не ўдаецца ўвасобіць моманты ў галы. З кім ледзь прасцей дамагчыся выніку, з кім цяжэй, таму будзем ісці ад гульні да гульні.

Дзмітрый КАВАЛЁНАК (нападнік «Нёмана»):

— Ты з'явіўся ўсяго на пяць хвілін і меў выдатны момант для ўзяцця брамы.

— Да уж, эпізод стаіць перад вачыма да гэтага часу. Ішла далёкая перадача, я адчуў, што супернік цалкам можа памыліцца і пачаў рух наперад. Перыферычным зрокам заўважыў, што брамнік знаходзіцца далёка ад брамы і прыняў для сябе рашэнне, што калі мяч пераляціць праз абаронцы, то буду ў дотык перакідваць брамніка. Так і выйшла, аднак я быў яшчэ вельмі мала на поле, каб прывыкнуць да асаблівасцяў газона. Я чакаў, што мяч падскочыць, як звычайна гэта адбываецца на травяным пакрыцці, але ў рэчаіснасці ўсё адбылося інакш. Яго адскок апынуўся недастатковым, мяч слізгануў трохі наперад, з-за чаго мне прыйшлося яшчэ і цягнуцца для ўдару. Карацей, момант я загубіў. Там, вядома, можна было нават прасунуцца наперад з мячом і прабіць міма брамніка, але рашэнне было прынятае загадзя, заставалася толькі якасна выканаць ўдар. Шкада, што ў мяне не атрымалася паставіць у гэтым матчы пераможную кропку.

Філіп РУДЗІК (паўабаронца «Нёмана»):

— Каманда згуляла тры гульні за дзевяць дзён. Гэта неяк уплывае на гульню і вынік?

— Не ведаю, здаецца, што мне нават лягчэй у такім рытме гулялася. Можа быць, мы набіраем ў фізічным плане. Другі ж тайм паказаў, што сілы ў нас хапае. Мы пасля перапынку згулялі крыху лепш суперніка.

— Чаму так адбылося?

— Тут ці «Іслач» падсела, ці мы дадалі. Пакуль незразумела. Хоць у канцоўцы і супернік мог забіць. Нічыйная гульня, я так лічу.

— Які з трох матчаў каманда правяла лепш за гэты тыдзень​?

— Мне здаецца з «Шахцёрам» больш-менш гралі. Там і каманда узроўнем мацнейшай была, чым сёння. Практычна згулялі на роўных, як вынік – нічыя ў асноўны час. Сёння гулялі ў іншы футбол, больш адкрыты. У атацы правялі больш часу. Пра матч з БАТЭ не буду казаць, там мы гулялі ўдзесяцярох.

— Чаго сёння не хапіла сёння камандзе​?

— Апошняга паса не давялі, завяршэнне нападаў было дрэннае.

— Праз тыдзень дома прымаем «Славію». Чаго чакаеш ад гэтай гульні​?

— «Славію» па любому трэба абыгрываць. Там мой «любімы» трэнер едзе.

— Але яго, як і Кавалевіча, яшчэ не будзе на лаўцы запасных. Пунтус таксама дыскваліфікаваны.

— Я знайду, як яго павіншаваць.

— Гол заб'еш?

— Так, вядома!

Яраслаў ЯРОЦКІ (паўабаронца «Нёмана»):

— У такім рытме даўно не даводзілася праводзіць матчы. Як настройваліся на супернікаў?
— На матчы з БАТЭ і «Шахцёрам» і настройвацца не трэба. Там мы адыгралі на эмоцыях, на вялікім жаданні даказаць, што мы не горш. Сёння было цяжэй гуляць, не паказалі сваёй гульні ў першым тайме. Нешта пачало атрымлівацца толькі пасля перапынку.

— З чым звязаны перамены ў другім тайме?
— Нам перадалі ўсе заўвагі па гульні ад галоўнага трэнера. Кавалевіч паказаў на нашы памылкі ў сярэдзіне поля. Папрасіў больш уважліва паставіцца да падбору мяча і больш гуляць флангамі. Шкада, што не атрымалася забіць, не ўдалося выйграць і ўзяць свае тры ачкі. Настройваліся сёння толькі на перамогу. Ну, нічога, будзем рыхтавацца да матчу супраць «Славіі». Абавязкова трэба дома перамагаць, радаваць сваіх заўзятараў прыгожай гульнёй і забітымі галамі.

Бебе Кінге ПОЛ РОЛАН (абаронца «Нёмана»):

— Што адбылося на зыходзе паўгадзіны гульні​?
— Я ішоў у барацьбу за мяч, але заўважыўшы, што не паспяваю першым да мяча, стаў запавольвацца, каб не ўрэзацца ў яго. Супернік скокнуў да мяча, наступіў на яго, пакаціўся ў мой бок і ўляцеў прама ў маю апорную нагу, на якую я толькі што прызямліўся. Яна пайшла ў іншы бок, ад чаго ў мяне здарыўся болевы шок! Я ляжаў і думаў – толькі не пералом, толькі не гэта! Напэўна, мне так здалося з-за таго, што надвор'е было халодным, і я не так як звычайна адчуваў нагу. Пасля таго, як мне зрабілі ўкол, боль пачала адступаць. Я папрацаваў нагой і падумаў, што пералому быць не павінна. Не ўсё так страшна і ў мяне з'явілася надзея.

Пакуль мы толкам не ведаем, якога роду траўма. Доктар сказаў, што заўтра трэба было б зрабіць здымак. Мне так не хочацца туды ісці, бо там мне могуць зноў сказаць, што мне нельга будзе гуляць тыдні два. А я вельмі хачу гуляць... Я адчуваю, што на гэты раз мне пашанцуе больш, чым у мінулы, і праз пару дзён я буду на нагах. Я павінен дапамагчы камандзе ў гэты цяжкі час, я павінен гуляць супраць «Славіі». Спадзяюся, што наш доктар зможа мне дапамагчы, і я не прапушчу больш ніякай гульні каманды. Буду верыць у тое, што ў мяне проста моцны вывіх.

— Нам зноў не ўдалося перамагчы. У чым прычына, як ты лічыш?
— Мы гуляем не горш за іншых, але для таго, каб перамагаць, некаторым не хапае веры ў сябе. Яны не гуляюць усім сэрцам, яны не вераць у свае сілы. Каманда ў нас вельмі добрая і мы здольныя на большае. Як толькі мы паверым у сябе, нас будзе не спыніць.

p.s. Вердыкт клубнага доктара гучыць так: расцяжэнне звязкава-капсульнага апарата левага галёнкаступнёвага сустава. Меркаваны тэрмін аднаўлення – два тыдні.

Слуцк 0-1 Граніт-Мікашэвічы
Дынама-Мінск 2-0 Крумкачы
Тарпеда-БелАЗ 0-0 Мінск
БАТЭ 4-1 Нафтан
Шахцёр 1-0 Віцебск
Славія-Мазыр 0-2 Белшына
Гарадзея 1-1 Дынама-Брэст