14(75’) 10Кавалёнак Дзмітрый 7Квашук Віталь 15(63’)(89’)
24(61’) 15Клімовіч Уладзіслаў 8Ціханоўскі Сяргей 17(72’)
20Хлебасолаў Дзмітрый 9Раджабаў Азам
29(46’) 82Яроцкі Яраслаў 13Вінаградаў Сяргей
97Хвалько Ягор 22Баранок Андрэй
99Журневіч Васілій 77Вяргейчык Кірыл 11(77’)
Суддзі на лініі:
Жук Дзмітрый (Мінск) Драчэўскі Уладзіслаў (Мінск)
Рэзервовы арбітр:
Кунай Артур (Брэст)
Інспектар матчу:
Мацюшаў Віктар (Мінск)

Форма каманд: шэрыя майкі, чорныя трусы — сінія майкі і трусы.

МЕСЦА І ЧАС

Субота, 29 красавіка 2017 года. Гродна, стадыён ЦСК «Нёман». Пачатак матчу ў 19:00. Кошт квітка – 4 рублі (дзіцячы – 1,5 рубля). Матч будзе транслявацца па канале «Беларусь 5».

НЁМАН — ВІЦЕБСК

Першы матч у чэмпіянаце Беларусі каманды правялі 17 чэрвеня 1992 году ў Гродна. Дзякуючы галам Сяргея Корозы, Юрыя Мазурчыка і Паўла Бацюта, які цяпер з'яўляецца трэнерам жоўта-зялёных, гродзенская каманда атрымала перамогу з лікам 3:2. Гэта быў перадапошні тур першага ўсечанага чэмпіянату, у якім наша каманда да апошняга змагалася за бронзавыя ўзнагароды першынства. Па выніках таго матчу два гульца «Нёмана» патрапілі ў зборную тура – Сяргей Гурэнка і Сяргей Короза.

З таго часу ў чэмпіянаце каманды згулялі паміж сабой 42 разы. Нязначная перавага на баку гродзенскай каманды: +15=14-13, рознасць мячоў 46-46.

Больш пра супрацьстаянне «Нёмана» і «Віцебска»

Сёння ж чэмпіянат толькі-толькі набірае ход. Ззаду чатыры туры, што яшчэ не дазваляе сфармаваць, так званыя, групы па інтарэсах. Гродзенцы перад гэтай сустрэчай размясціліся на шостай пазіцыі, а віцебляне з двума ачкамі займаюць 14-е месца. Перамога жоўта-зялёных дазволіць ім адарвацца ад суперніка на восем ачкоў. У адваротным выпадку, «Віцебск» наблізіцца на адлегласць аднаго матчу. «Віцебск» пачаў чэмпіянат з двух паразаў, а затым двойчы згуляў унічыю: «Крумкачы» 0:1 (г), «Дняпро» 0:4 (д), «Нафтан» 0:0 (г), «Тарпеда-БелАЗ» 1:1 (д). У апошняй гульні нашым гасцям удалося адыграцца ў самым канцы матчу. На першай дададзенай хвіліне сустрэчы Кірыл Вяргейчык галавой адправіў мяч у сетку брамы суперніка.

Апошняя сустрэча гэтых каманд, якая прайшла ў рамках мінулага чэмпіянату Беларусі, завяршылася ўнічыю. У матчы 18-га тура гродзенцы ў гасцях першымі адкрылі лік, вызначыўся на 9-й хвіліне Артур Бомбель, аднак утрымаць пераможны лік не змаглі. За 10 хвілін да канца першай паловы сустрэчы раўнавагу ў матчы аднавіў Андрэй Лебедзеў.

- у матчах чэмпіянату краіны гродзенцы тры разы грамілі віцеблян: 2000 – 3:0 (дома), 2002 – 5:1 (у гасцях), 2010 – 3:0 (дома);

- у мінулым сезоне каманды двойчы згулялі ўнічыю. У сярэдзіне красавіка ў Гродна была зафіксаваная безгалявая нічыя, а ў жніўні каманды абмяняліся галамі і зной разышліся мірам 1:1 (А.Бомбель);

- у папярэдним туры «Нёман» у гасцях саступіў мінскаму Дынама з лікам 1:0, а віцебляне дома згулялі ўнічыю з жодзінскім «Тарпеда-БелАЗ» 1:1 (К.Вяргейчык);

- лазарэт гродзенскай каманды толькі разрастаецца. Пасля матчу з мінскім «Дынама» да траўміраваным дадаліся камерунскі абаронца Бебе (моцны ўдар ахіла) і апорнік Савасцьянаў (надрыў мышцы задняй паверхні сцягна). Не ўдзельнічаюць у трэніровачным працэсе, а значыць і дапамагчы камандзе на дадзены момант не ў стане яшчэ тры футбалісты асноўнага складу: Дзмітрый Верхаўцоў, Яўген Лешка і Максім Яблонскі. Толькі-толькі падключыліся да трэніровак у агульнай групе Андрэй Горбач і Арцём Канцавы. Трапленне ў заяўку на матч гэтых гульцоў магчыма, а вось з'яўленне на поле пакуль пад вялікім пытаннем. Пра траўмы ў постаці суперніка ў прэсе не паведамлялася;

- дыскваліфікаваных гульцоў у камандах няма.

СКЛАДЫ Ў МІНУЛЫМ ТУРЫ

У папярэднім туры гродзенцы гулялі ў гасцях з мінскім «Дынама» (0:1), а «Віцебск» дома прымаў жодзінскае «Тарпеда-БелАЗ» (1:1). Так выглядалі склады каманд тыднем раней:

НЁМАН (4-2-3-1): Курганскі – Бебе, Кантарыя, Зубкоў, Абуна – Якімаў, Савасцьянаў (Рудзік, 64) - (к) Савіцкі, Жукоўскі, Бомбель (Клімовіч, 79) – Лакціёнаў (Хлебасолаў, 58). Запасныя: Жураў – Канцавы, Кавалёнак, Анюкевіч. Галоўны трэнер – І.Кавалевіч.

ВІЦЕБСК (3-4-1-2): (к) Гушчанка – Залескі, Наўмаў, Карамушка – Скітаў (Квашук, 87), Казлоў, Бабічаў, Золатаў - Салавей Арц. – Волкаў (Вяргейчык, 77), Мацвеенка (Вінаградаў, 77). Запасныя: Шчарбакоў – Ціханоўскі, Раджабаў, Баранок. Галоўны трэнер – С.Ясінскі.

СУДЗЕЙКАЯ БРЫГАДА

На рахунку гомельскага суддзі Аляксея Кульбакова 205 матчаў Вышэйшай Лігі, у якіх паказаў 698 жоўтых, 34 разы выдаляў гульца з поля і прызначыў 32 адзінаццаціметровых удару. На матчах гродзенскага клуба працаваў 33 разы: +12=5-16, рознасць мячоў 42-45. У гэтых матчах ён паказаў 128 жоўтых картак (53 гульцам «Нёмана» / 75 гульцам праціўніка), 5 чырвоных (3 гульцам «Нёмана» / 2), прызначыў 7 пенальці (4 разы білі гродзенцы / 3 разы праціўнікі).

У Гродне адсудзіў 13 матчаў чэмпіяната, у якіх гродзенцы атрымалі пяць перамог: +5=2-6, рознасць мячоў 14-16.

Толькі адзін раз працаваў на матчы «Нёмана» і віцебскага клуба, які ў 2006 годзе насіў назву «Лакаматыў»: +0=0-1, мячы 0-2.

Галоўны суддзя: Аляксей Кульбакоў (Гомель).
Памочнікі суддзі: Дзмітрый Жук (Мінск) і Уладзіслаў Драчэўскі (Мінск).
Рэзервовы суддзя: Артур Кунай (Брэст).
Інспектар матча: Віктар Мацюшаў (Мінск).

СКЛАД СУПЕРНІКА

Галоўны трэнер каманды: Сяргей Міхайлавіч Ясінскі (1965).

У гэтае міжсезонне ў «Віцебску» адбыліся нязначныя змены ў складзе. Пакінулі клуб усяго шэсць чалавек, у той час як папоўніўся склад віцеблян толькі пяццю новымі футбалістамі.

У міжсезонні з каманды сышлі: Яўген Калінін (п), Ігар Лісіца (п), Віталь Марахоўскі (а), Андрэй Лебедзеў (а), Сяргей Шаўчук (п), Кірыл Пячэнін (а).

16 гульцоў з цяперашняга складу ў мінулым сезоне ўжо абаранялі колеры віцебскага клуба. Па два навічка з'явіліся ў лініі абароны - Аляксей Залескі і Аляксей Цімашэнка, а таксама ў лініі паўабароны - Сяргей Ражок і Антон Мацвеенка. На дапамогу сваім нападнікам віцябляне выпісалі форварда данецкага «Алімпіка» Віталя Квашука. Вось, уласна, і ўсё ўзмацненне.

Замежны легіён: 3 ўкраінца (Квашук, Карамушка і Ражок) і адзін расеец (Вінаградаў).

НАПАДНІКІ   г / г+п г (хв) г+п ж/2ж/ч папярэдні клуб
7. КВАШУК Віталь (Украіна) 01.04.1993 14 / 1+1 2 (32)     Алімпік (Данецк, Украіна) / Д1
19. ВОЛКАЎ Раман 08.01.1987 135 / 36+9 4 (275)     Віцебск
77. ВЯРГЕЙЧЫК Кірыл 23.08.1991 121 / 12+5 4 (214) 1 + 0   Віцебск

Поўная статыстыка гульцоў каманды «Нёман» (закладка «Статыстыка»)

Адразу ж пасля матчу з мінскім «Дынама» стала абсалютна зразумела, што наступны матч нам давядзецца правесці без Савасцьянава і Бебе. Нягледзячы на ​​гэтыя значныя для каманды страты, сумаваць ніхто і не збіраўся. Падрыхтоўка да матчу ішла сваёй чаргой і даволі хутка трэнерскі штаб вызначыўся з першымі адзінаццаццю гульцамі. У лінію абароны на звыклы гульцу левы край было вырашана вярнуць Анюкевіча, а універсальны Абуна замест Бебе. У пару Якімаву, замест Савасцьянава, у цэнтральную зону з першых хвілін адправіўся Рудзік, усе астатнія пазіцыі было вырашана пакінуць без зменаў.

Стартавы склад: Курганскі - Абуна, Кантарыя, Зубкоў, Анюкевіч - Якімаў, Рудзік - (к) Савіцкі, Жукоўскі, Бомбель - Лакціёнаў. На лаўцы запасных засталіся брамнік Жураў, палявыя гульцы Кавалёнак, Клімовіч, Хлебасолаў, Яроцкі, Хвалько і Журневіч.

Пасля двух паразаў на старце чэмпіянату «Віцебск» паволі стаў прыходзіць у сябе. Аднак, нягледзячы на ​​станоўчую тэндэнцыю, на берагах Дзвіны без перамог дыхалася вельмі цяжка. Падапечныя Ясінскага два папярэднія матчу згулялі ўнічыю, а ў апошняй сустрэчы супраць жодзінскага «Тарпеда-БелАЗ» упершыню ў сезоне размачылі браму суперніка. Як скажа пазней на прэс-канферэнцыі галоўны трэнер віцебчукоў - «приоткрыли калиточку», якая ў наступным жа матчы расчыніліся насцеж. Хоць пачатак матчу казала хутчэй пра адваротны вынік...

Стартавыя хвіліны матчу былі цалкам за гродзенскай камандай. Гаспадары абклалі штрафную гасцей, раз-пораз даводзячы атакі да лагічнага канца. Ужо да 12-ай хвіліне лік мог быць 2:0 на карысць гаспадароў і пытанні аб далейшай барацьбе і пераможцы матчу маглі быць знятыя ў самым пачатку паядынку. Два моманты завяршаліся ўдарамі галавой з забойных пазіцый. Першым свой момант адкрыць рахунак выпусціў Бомбель, якому ідэальную перадачу з правага флангу атакі стварыў Абуна. Праз тры хвіліны добрую перадачу з кутавога зрабіў Жукоўскі, але на гэты раз не пашанцавала ўжо Рудзіку. І адзін, і другі, паслалі мяч побач са штангай, але міма мэты. Госці адседжвацца ў абароне не збіраліся і сверхопасно агрызнуўся літаральна праз 10 хвілін. Пасля падачы са штрафнога Карамушка прабіў галавой і патрапіў мячом у левую ад брамніка стойку брамы. З дабіванне галавой Залескі ўдваіх справіліся Зубкоў і Курганскі. Першы спыніў мяч на лініі брамы, а другі выбіў яго далей за межы штрафной. На першы раз адвесці пагрозу атрымалася, аднак ужо праз шэсць хвілін госці ўсё ж свайго дамагліся. І зноў небяспека каля брамы Курганскага здарылася пасля стандартнага становішча. Салавей падаў мяч на далёкі кут брамавай, Скітаў галавой скінуў мяч ўздоўж лініі брамнай, а Бабічаў у дотык расстраляў Курганскага. Паўабаронца Віцебска застаўся зусім адзін - Абуна страціў свайго гульца, таму яму не склала вялікай працы на супрацьходах перайграць галкіпера гаспадароў - 0:1.

Жоўта-зялёныя аднавілі раўнавагу праз пяць хвілін. Тое, што не атрымалася Бомбелю і Рудзіку, з першай спробы зрабіў Лакціёнаў, даслаўшы галавой мяч у сетку з блізкай дыстанцыі. Галявую перадачу на свой рахунак запісаў Філіп Рудзік. Шанцаў на выратаванне ў Гушчанкі было няшмат, толькі калі б нападнік прабіў прама ў яго - 1:1.

Акрыляныя такім поспехам, гродзенцы рванулі наперад і літаральна праз хвіліну стварылі яшчэ адзін небяспечны момант. Галявым яму не дазволіў стаць абаронца, у апошні момант паспеў заблакаваць удар Савіцкага. Здавалася, што пасля вяртання гаспадароў у гульню, другі гол у браму Віцебска не прымусіць сябе доўга чакаць. Аднак праз тры хвіліны здарылася прыкрая абрэзка. Якімаў спрабаваў захаваць мяч у сваёй каманды і ў падзенні выбіў мяч з цэнтра поля ў бок сваёй штрафной. Гэтая перадача, калі можна так сказаць, стала галявой. Мяч вылецеў прама на ход Волкаву, на перахоп якога кінуліся Зубкоў і Кантарыя. Першым на замаху быў абыграны украінец, потым Волкаў качнул корпусам грузіна, вызваліўся і адправіў мяч у кут брамы міма Курганскага - 1:2. Ішла толькі 33-яя хвіліна...

Да перапынку лік у матчы не змяніўся. Нягледзячы на ​​мінус адзін, упэўненасць у тое, што сёння ўжо сапраўды не прайграем, шчыльна засела ў падсвядомасці. Гульня пайшла на сустрэчных курсах, а тое, што менавіта ў такіх матчах гродзенцы адчуваюць сябе лепш за ўсё, вядома даўно. Шчыльную абарону выявіць - з гэтым нам цяжка справіцца, а вось у хуткую контратаку футбол згуляць - тут нас ёсць. Зыходзячы з гэтага, чыталася першая замена ў матчы, якая і была зробленая адразу ж пасля перапынку. Другі тайм пачаўся з асвяжэння флангу: Бомбеля змяніў Яроцкі.

На радасць аматарам прыгожага футбола абедзве каманды не збавілі абароты, не сталі чакаць памылкі адзін аднаго, а працягнулі дэманстраваць цікавы атакуючы футбол. Праз чатыры хвіліны пасля пачатку другой паловы сустрэчы абарона гаспадароў пазяхнула хуткі выпад гасцей. Балазе, што Мацвеенка вырашыў прабіць з лініі штрафной і зрабіў гэта няўдала. Мяч паляцеў значна вышэй за браму. Адказ жоўта-зялёных быў яшчэ больш небяспечны, аднак Савіцкі зноў не трапіў у пустую браму з шасці метраў. Пасля падачы кутавога Жукоўскім, на выхадзе ў барацьбе з Абуной памыліўся Гушчанкі. Мяч апусціўся недалёка ад Савіцкага, які ў дотык спрабаваў завяршыць атаку, але поспех адвярнулася ад паўабаронцы. Як стала зразумела крыху пазней, яна адвярнулася не толькі ад яго, яна адвярнулася ад усёй гродзенскай каманды. Ці ж вырашыла вярнуць даўжок «Віцебску», у якога ў гэты вечар атрымлівалася літаральна ўсё. Трэцяя галявая атака віцебчукоў пачалася з памылкі Зубкова, які на роўным месцы аддаў мяч суперніку. Бабічаў прасунуўся наперад, адыграўся са Скітавым, знайшоў у штрафной Волкава, які і прастрэліў уздоўж лініі брамы. Салавей на далёкую штангу бег адзін, без апекі абаронцы і такім падарункам скарыстаўся спаўна - 1:3.

Пасля гала гродзенцы нейкі час знаходзіліся ў ступары і праз хвіліну маглі даставаць з сеткі чацьвёрты. Ад немінучага гола гаспадароў выратаваў Кантарыя, які дастаў уцякаючага адзін на адзін з брамнікам Мацвеенка і ў падзенні праштурхнуў мяч брамніку. Праз пару хвілін усё зноў стала на свае месцы і гродзенцы працягнулі аблогу брамы гасцей. На 59- хвіліне не атрымаўся ўдар галавой Рудзіка, на 60-й хвіліне з далёкім ударам Жукоўскага не без працы спраўляецца Гушчанкі, кулакамі далей адбіваючы мяч.

Час на выратаванне рэпутацыі яшчэ быў, таму трэнерскі штаб пайшоў на ўзмацненне атакавалага патэнцыялу каманды. На 61-й хвіліне замест Якімава на поле выйшаў Клімовіч, які ўжо праз 4 хвіліны разабраўся ў штрафной «Віцебску» з трыма абаронцамі і бахнуў у блізкі кут брамы. Здавалася, што мячу дзявацца ужо няма куды, але на дапамогу Гушчанке прыйшла стойка брамы - мяч выскачыў у кут штрафной, а Яроцкі, дабіваючы, не трапіў у створ брамы. Брамнік гасцей працягваў працаваць у поце асобы. На 69-й хвіліне толькі яго майстэрства не давала магчымасць Лакціёнаву забіць свой другі мяч і скараціць разрыў у рахунку. Украінскі форвард адгукнуўся на блізкай штанзе на прастрэл Абуны, падставіў нагу і пераправіў мяч пад перакладзіну брамы! Калі б не рэакцыя Гушчанкі, то фінал матчу стаў б яшчэ больш цікавым.

Бачачы, што галоў няма, а часу застаецца ўсё менш і менш, трэнерскі штаб гаспадароў ідзе ва-банк, здымае абаронца і выпускае яшчэ аднаго нападніка. Замест Анюкевіча на поле ўпершыню ў гэтым сезоне выйшаў Кавалёнак. Такая замена відавочна казала аб намерах Кавалевіча: флангі павінны як мага часцей дастаўляць мяч у штрафную верхам. Аднак гэтага не адбылося, і форвард практычна застаўся на галодным пайку. Адзін адзіны яго ўдар па браме быў заблякаваны абаронцам. Віцебск абараняўся вялікімі сіламі, а ў самым канцы сустрэчы правёў паказальную контратаку, у якой Квашук усталяваў канчатковы лік у матчы. Другі раз у матчы асыставаў партнёру Волкаў, пасля паса якога, украінцу заставалася не прамахнуцца ў пустую браму - 1:4.

Коратка рэзюмуючы разгромную паразу, можна паспрабаваць адразу вылучыць некалькі важных таго прычын. Першае, гэта неверагодны настрой суперніка на гульню. Каманда гасцей прадэманстравала вар'ятке жаданне даказаць, што тое, што адбылося з імі на старце чэмпіянату, хутчэй, няшчасны выпадак. Другое, гэта згулянасць гульцоў. У параўнанні з мінулым сезонам у стартавым складзе «Віцебска» на гульню выйшла толькі 2 новых гульца - абаронца Залескі, ды паўабаронца Мацвеенка. У складзе гродзенскай каманды такіх набралася адразу 6 гульцоў - тры абаронцы Кантарыя, Зубкоў і Абуна, паўабаронцы Якімаў і Жукоўскі, ды нападнік Лакціёнаў. Прыціральны працэс непазбежны, і якой бы моцнай не здавалася з выгляду каманда, яе ўсё роўна, час ад часу будзе трэсці і ліхаманіць. Трэцяе, гэта жахлівая рэалізацыя галявых момантаў. Якімі б ні былі дрэннымі дзеянні ў абароне, рэалізуй каманда хоць бы частка створаных ёю момантаў, лік у матчы быў бы 5:5.

P.S. Дарагія нашы Заўзятары! Мы звяртаемся да тых з вас, хто да апошніх хвілін заставаўся разам з намі ў гэты халодны красавіцкі вечар. Прабачце нас, што мы вас сёння так моцна засмуцілі. Мы стараліся з усіх сіл і біліся за ўсіх вас на поле, за наш клуб, за наш горад... На жаль, бываюць такія гульні, калі шмат што не атрымліваецца, калі ўсё валіцца з рук. Ды і супернік сёння быў добры.
Мы дзякуем наш фан-сектар. Хлопцы, дзякуй вам вялікае за падтрымку пасля матчу. Такія моманты вяртаюць да жыцця. Мы вельмі усіх цэнім і абяцаем, што яшчэ парадуем вас.

Назаві лепшага гульца «Нёмана» у матчы супраць «Віцебск»