Юнацкае першынство Вярнуцца да спісу

Мінулыя матчы каманд на першынство ліцэнзавання склаліся для гарадзенцаў няпроста. З чатырох каманд толькі адна адабрала ачкі ў свайго праціўніка, астатнія пацярпелі паразы.

U15. ГРАНІТ – НЁМАН - 2:0

Каманда Артура Крываноса прапусціла першыя галы ў першынстве і пацярпела першую паразу (пратакол сустрэчы).

Здарылася гэта ў Лунінцы, у гульні супраць мікашэвіцкага «Граніту», які выступае ў гэтым узросце даволі паспяхова.

Характар ​​гульні не прадвесціў такога выніку. Гродзенцы мелі пераважную перавагу і ўжо ў першай палове сустрэчы павінны былі забіваць некалькі мячоў і даводзіць гульню да пераможнага канца. Не спраўдзілі ў галы старанні партнёраў Сучкоў і Краўцоў, не рэалізаваў выхад адзін на адзін Пакачайло. Капітан гродзенцаў не забіў яшчэ і пенальці, які быў прызначаны за знос Кітурка. За самаўпэўненасць і расхлябанасць прыйшлося паплаціцца пасля перапынку. Ледзь не дзве атакі гаспадароў у гэтай сустрэчы сталі галявымі. Другі мяч заляцеў у браму «Нёмана» на другой дададзенай хвіліне, калі ўсе намеры білі толькі пра тое, як адыграцца. Гаспадары ўцяклі ў контратаку і зачынілі ўсе пытанні аб пераможцы.

Пасля чатырох тураў каманда Крываноса ўсё яшчэ займае трэці радок у табліцы, саступаючы тры ачкі «Мінску» і «Шахцёру» (індывідуальная статыстыка і расклад матчаў у закладцы «статыстыка»). Заўтра ў Гродна наша каманда сустрэнецца з тым, што ішоў на другім месцы салігорскім «Шахцёрам». Матч пачнецца ў 13.00 і пройдзе на натуральным поле СДЮШАР СУ «ГФК «Нёман». Трэба хлопцам вельмі пастарацца. Будзем спадзявацца, што з гэтайнедарэчнай паразы каманда выме карысць.

U16. ГРАНІТ – НЁМАН - 2:2

Атрымаўся баявым і матч наступнага ўзросту (пратакол). Трэба адзначыць, што гэта ўзрост «Граніту» сёння зусім не той, што быў у мінулым сезоне. Зараз мікашэвіцкі клуб прадстаўляе школа «Чорныя пантэры» з Пінска. Пакуль нашы хлопцы адаптаваліся, адышлі ад дарогі, гаспадары двойчы злавілі іх на ўласных памылках і забілі два мячы. Пасля сур'ёзнай размовы ў перапынку гродзенцы зайгралі весялей, больш мабільна і змаглі перавагу ўвасобіць у галы. Пасля вуглавога дабіў мяч у сетку Лісоўскі, а крыху пазней Харукі хлёстким ударам з лініі штрафной увагнаў мяч пад папярэчыну. Паверылі ў лёгкую перамогу гаспадары ледзь было не прайгралі. На апошніх хвілінах гродзенцы правялі яшчэ адну выдатную атаку: Блізнюк прастрэліў з левага фланга, з ударам Лісоўскага справіўся брамнік, а вось Ванюкевіч з дабіваннем паслаў мяч крыху вышэй за браму...

асля трох гульнявых дзён падапечныя Юйко з пяццю ачкамі займаюць пятае месца (індывідуальная статыстыка і расклад матчаў у закладцы «статыстыка»). Заўтрашняя гульня супраць «Шахцёра» пачнецца ў 14:30 і пройдзе на штучным полі ЦСК «Нёман». Удача спатрэбіцца нашым хлопцам у матчы супраць лідэра, які да гэтага атрымаў чатыры перамогі ў чатырох сустрэчах: «Слуцк» 1:0, «Белкард» 4:2, «Гарадзею» 4:1 і РЦАР БДУ 5:0.

U17. РЦАР БДУ – НЁМАН - 1:0

Другую паразу атрымала каманда Марата Белезяка. Гульня роўных па сіле супернікаў атрымалася баявой, аднак рэальных магчымасцяў забіць каманды практычна не стварылі. Гульня абароннай лініі кожнай з каманд была мацней гульні групы атакі. Цікава, што гол нашы хлопцы прапусцілі менавіта тады, калі цэнтральным абаронцу Безносіку за межамі поля дапамагаў прыйсці ў сябе пасля няўдалага стыку ў чужой браме доктар. Нягледзячы на ​​тое, што наша каманды была удзесяцярох, менавіта яна вяла гульню і старалася гуляць першым нумарам. Гаспадары перахапілі мяч і правялі актыўную контратаку менавіта праз цэнтральную зону, дзе ў нас не было гульца.

Пасля чатырох згуляных матчаў каманда Белезяка размясцілася на пятым месцы. Наступны матч каманда правядзе ў панядзелак, у якім гродзенцы дома згуляюць з «Слуцкам». Матч пройдзе на штучным полі ЦСК «Нёман», пачатак а 13:00 (індывідуальная статыстыка гульцоў і каляндар каманды ў закладцы «статыстыка»).

U19. РЦАР БДУ – НЁМАН - 3:1

Старэйшая каманда правяла свой лепшы па якасці гульні матч у гэтым сезоне, аднак гэта ім не дапамагло не тое што перамагчы, а нават проста адабраць адно ачко. Гродзенцы працягваюць паказваць камбінацыйны футбол, ствараць шмат небяспекі каля брамы суперніка, але гэта не прыносіць дывідэндаў. Будзем спадзявацца, што каманда зробіць правільныя высновы.

Двух прапушчаных у першым тайме мячоў можна было пазбегнуць. На 9-й хвіліне ў браму Калядэнка быў прызначаны першы адзінаццаціметровы ўдар. Зубрыцкі выцясняў са штрафной у фланг нападніка гаспадароў, і, як здалося суддзі матчу, зачапіў суперніка нагой. Гулец РЦАР у гэтым эпізодзе ўжо ўцякаў ад брамы і знаходзіўся да іх спіной. Тут бы не даць падставы, ды адскочыць ледзь ад праціўніка. Тым не менш, лік у матчы быў адкрыты - Новік з адзнакі адправіў мяч сапраўды ў мэту. Другі гол і зусім забілі сабе самі. Першым на прастрэл з флангу паспеў Усовіч, даслаўшы мяч, які ляціць на ўзроўні калена ў блізкі кут брамы сваёй каманды. Калядэнка рухаўся па мячы і рыхтаваўся да магчымага ўдару з другога краю.

Яшчэ да перапынку нашы хлопцы маглі адыграцца. Пасля таго, як гродзенцы ўзнялі тэмп, гуляючыя ад абароны гаспадары сталі за мячом не паспяваць. Добры момант выпусціў Сенкель, выхад сам-насам не рэалізаваў Грыгор'еў, у падобным эпізодзе каля брамы РЦАР не быў прызначаны пенальці за штуршок рукамі ў спіну Главіцкага, а Беценя двойчы са штрафных небяспечна біў па браму праціўніка.

Другі тайм пачаўся лютымі нападамі гродзенскай каманды. Гаспадары на 20 хвілін забыліся пра браму суперніка і думалі толькі аб тым, як вытрымаць такі націск. Праз цэнтральную зону прабіцца да брамы было проста нерэальна, таму было вырашана выкрываць абарону гаспадароў флангамі. Главіцкі, Грыгор'еў і Сенкель выпускалі моманты адзін за адным, хоць кожны раз пры прыёме мяча аказваліся перад самой брамай. Час ад часу ргуораўцы сталі карыстацца момантам ад пастаяннай атакі пільнасцю гасцей. Хуткія выхады з абароны ў атаку з'яўляюцца візітнай карткай гэтай каманды, якая ў мінулым годзе, дарэчы сказаць, стала ў сваім узросце чэмпіёнам рэспублікі. Выхад сам-насам ліквідаваў Калядэнка, а крыху пазней Нарута толькі з дапамогай рук змог перапыніць небяспечны выхад нападніка гаспадароў. Толькі зрабіў ён гэта ў межах штрафной. Новікаў ў другі раз падышоў да кропкі, але на гэты раз запусціў мяч вышэй брамы.

За тры хвіліны да канца асноўнага часу гродзенцы нарэшце забілі мяч. Лех падаў са штрафнога, а Главіцкі галавой адправіў мяч у сетку. Далей усё было як па падручніку. Адны дасталі шашкі нагала і паляцелі шукаць шчасце ў чужой брамы - губляць-то няма чаго, а другія ўмела скарысталіся гэтай сітуацыяй, усталяваў у чарговай контратацы канчатковы лік 3:1.

Пасля чатырох сустрэч у гродзенцаў чатыры набраныя ачкі і шосты радок у турнірнай табліцы. 26 верасня каманда Белавы правядзе свой чарговы матч супраць «Слуцка» (індывідуальная статыстыка гульцоў і каляндар каманды ў закладцы «статыстыка»). Чакаем ад жоўта-зялёных перамогі!