Лепшы гулец матчу (па версіі наведвальнікаў сайта fcneman.by):
Ішчанка Уладзімір (Рэчыца)
Інспектар матчу:
Шукан Віктар (Мінск)

Форма каманд: чырвоныя майкі, чорныя трусы — жоўтыя майкі і трусы.

Супернікі згуляюць паміж сабой 29-ы раз. 28 папярэдніх сустрэч праведзены ў рамках чэмпіянату Беларусі. На сённяшні дзень перавага на баку жоўта-зялёных, у якіх на адну перамогу больш: +12=5-11, (розніца мячоў 42-38).

Першапачаткова, калі мазыране з'явіліся ў мацнейшай лізе краіны, матчы супраць гэтай каманды заканчваліся для нас няўдала. У самай першай сустрэчы разгром 0:7, першая нічыя была дасягнутая ў 4 сустрэчы каманд, а першая перамога атрымалася толькі з 12-ай спробы. Гэтая вікторыя стала пераломнай. З 2001 года каманды згулялі ўжо 17 гульняў і толькі ў двух перамагчы атрымалася мазыранам. Абодва матчы прайшлі ў Мазыры, і абодва разы скончваліся з аднолькавым для нас лікам 0:1.

Поўная статыстыка супрацьстаяння «Славія»  «Нёман»

У мінулым годзе супернікі сустракаліся двойчы. У ліпені ў Мазыры была зафіксавана нічыя 0:0, а ў Гродне перамога дасталася гаспадарам. У апошнім матчы чэмпіянату жоўта-зялёныя лёгка абыгралі мазыран з лікам 3:1.

Галы ў тым матчу забілі Арцём КанцавыПавел Савіцкі і Бебе Кінге Пол Ролан. Усе тры гульца гродзенскага клуба сёння ў Мазыры і цалкам могуць засмуціць гаспадароў яшчэ раз.

79%

11 сакавіка каманды сустракаліся на нейтральнай тэрыторыі. Таварыскі матч у Пінску скончыўся перамогай мазырскай каманды з лікам 1:0. Адзіны матч у гэтай сустрэчы забіў Аляксандр Катляроў на 7-й хвіліне сустрэчы.

СЕЗОН 2016

Мазыране стартавалі даволі пераканаўча. У першых двух матчах былі набраныя 4 ачкі, а магло быць і зусім шэсць – «Слуцк» змог адыграцца на апошняй хвіліне сустрэчы. Далей рушылі ўслед тры паражэнні запар і папаўзлі чуткі пра магчымую адстаўку галоўнага трэнера «Славіі» Юрыя Пунтуса. Пасля разгромнага паражэння ад «Віцебска» рушыла ўслед бляклая гульня ў Брэсце. Хмары згушчаліся. Аднак у наступных двух сустрэчах мазырская каманда зноў паказала дыхтоўны футбол. Дома фейерычна быў абыграны дужы кандрацьеўскі «Мінск» 6:2, а на выездзе згулялі ўнічыю з «Белшынай», прайграючы па ходу матча два мячы.

Усе матчы «Славіі-Мазыр»: «Слуцк» (дз) – 1:1, «Нафтан» (г) – 1:0, «Граніт-Мікашэвічы» (дз) – 1: 3, «Крумкачы» (г) – 0: 1, «Віцебск» (дз) – 0: 4, «Дынама-Брэст» (г) – 0: 0, «Мінск» (д) – 6:2, «Белшына» (г) – 2:2.

У васьмі матчах мозыряне забілі 11 мячоў, што ў сярэднім складае 1,375 мяча за гульню. Наш паказчык выніковасці на шмат горш: 5 галоў у 8 матчах (0,625).

Перадматчавая дыспазіцыя: «Славія-Мазыр» – 9 ачкоў, 11-е месца; «Нёман» – 6 ачкоў, 15-е месца.

СУДДЗІ

Прызначэнне на гэты матч атрымала мінская брыгада арбітраў, якую ўзначальвае Дзянісам Шчарбаковым. Дапамагаць яму будуць Антон Гусеў і Максім Арабей, а таксама Вадзім Ішчанка з Рэчыцы, які прызначаны рэзервовым арбітрам сустрэчы.

Інспектар матчу – Віктар Шукан (Мінск).

Памочнікі галоўнага суддзі ўжо працавалі на матчах гродзенскага клуба раней. Для Арабея сённяшні матч стане другім, а для Гусева – дванаццатым. Праўда ў чэмпіянаце Арабей яшчэ не судзіў жоўта-зялёных. Яго адзіная гульня з удзелам «Нёмана» адбылася ў рамках Кубка Беларусі ў Рэчыцы, дзе матч 1/16 фіналу з мясцовым клубам завяршыўся ўнічыю 0:0.

У матчах, якія абслугоўваў Гусеў у нас на адну перамогу больш: +4=4-3 (мячы 18-8). У мінулым годзе Антон працаваў на матчы «Славія» – «Нёман», які завяршыўся безгалявой нічыёй.

Сённяшні матч для Шчарбакова стане 80-ым, які ён правядзе ў якасці галоўнага ў рамках першага дывізіёна. 17 матчаў з 79 былі з удзелам нашага клуба, у тым ліку матч чэмпіянату 2012 года «Славія» – «Нёман», які скончыўся перамогай гродзенцаў 3:1. Усяго ж Шчарбакоў 19 раз судзіў жоўта-зялёных: +9=3-7 (мячы 32-26).

Не так даўно Шчарбакоў быў адхілены на непрацяглы тэрмін. Дзяніс працаваў суддзёй за брамай ў матчы мінскага «Дынама» і БАТЭ, у якім у адным з эпізодаў не ўгледзеў у дзеяннях мінчука сімуляцыі ў штрафной суперніка. Пенальці галоўным арбітрам матчу быў прызначаны і паспяхова рэалізаваны.

ЗАЯЎКА НА СЕЗОН

У складзе мазырскай каманды 5 легіянераў, адзін з якіх вылучаецца асоба. Гэта іспанец Бруна Маурысіо Леміечеўскій Мелессі, а калі ўспомніць беларускія карані яго продкаў – то будзе проста Бруна Лемяшэўскі. Менавіта так яго заве «Прэсбол». Гісторыя яго з'яўлення ў беларускім футболе цікавая. Калі ў двух словах, то хлопец прыбыў разам з бацькам на радзіму сваіх продкаў і з дапамогай Страхановіча, сям'ю якога ведала сям'я Лемяшэўскіх, трапіў на спарынг «Славіі» і БАТЭ. У самым канцы матчу іспанец забіў гол прэстыжу і атрымаў квіток у наш футбол. Да гэтага Бруна выступаў за розныя каманды пятага дывізіёна Іспаніі... Трэба сказаць, што двойчы ён ужо ў гэтым чэмпіянаце адзначыўся галявымі ўдарамі. Вось вам і пяты дывізіён.

Два гульца «Славіі» у мінулым выступалі за гродзенскі «Нёман»: у 2011 годзе за жоўта-зялёных гуляў Алег Страхановіч (29 гульняў, 4 гола), а ў 2012 – Андрэй Варанкоў (12 гульняў, 2 гола).

Матч супраць гродзенскага клуба з-за траўмаў прапусцяць украінец Раман Гадованный і беларус Аляксандр Катляроў.

гульцы краіна дн гульні хв гол+пас ж/2ж/ч папярэдні клуб
  брамнікі
84 Мікалай Раманюк   02.06.1984 8 / 2 720 -13 1
22 Яўгеній Іваненка   22.12.1995 0 0     Хімік (Светлагорск) / Д2
  абаронцы
26 Іван Сулім   04.05.1989 8 711   2 Гомель (Гомель) / Д2
5 Папуна Мосемгвдлішвілі Грузія 27.04.1994 7 551 2+0 2/0/1 Сіоні (Болнісі, Грузія) / Д1
27 Аляксандр Раеўскі   19.06.1988 8 543   3
13 Ігар Кастроў Малдова 03.08.1987 8 666 2+1 1 Дынамо-Аўто (Ціраспаль, Малдова) / Д1
88 Андрэй Варанкоў   08.02.1989 4 113
24 Бруно Леміечэўскі Іспанія 03.04.1994 4 155 2+0 1 Вілласар-дэ-Мар (Іспанія) / Д5

Поўная статыстыка гульцоў каманды «Нёман» (закладка «Статыстыка»)

Першы тайм прайшоў з невялікай тэрытарыяльным перавагай мазырскай каманды. Мяч часцяком бываў на палове поля жоўта-зялёных, аднак ад гэтага не было ніякай карысці. Абарона гродзенцаў цалкам перагульваць гаспадарскі напад. Па-сапраўднаму небяспечна да перапынку каля брамы Курганскага было шмат разоў. На 12-й хвіліне Кастроў падаў мяч з кутавога, Курганскі памыліўся на выхадзе і ўжо не паспяваў абараніць браму ад удару галавой Кавалеўскага. Добра, што мяч паляцеў значна вышэй за браму. Астатнія пагрозы былі лакалізаваны абаронай: двойчы блакаваў удары Дурай, адзін раз Бебе, а Пазняк два разы своечасова падстрахоўваў партнёраў і выносіў мяч на кутавы.

Штрафныя ўдары былі не небяспечныя. У асноўным гульцы абедзвюх каманд былі не дакладныя. Адзіны раз са стандарту трапіў у створ Дурай, аднак прабіў ён у гэты раз ужо вельмі слаба і мяч стаў лёгкай здабычай Раманюка.

Да перапынку адным і другім баку абараняліся нашмат лепш, атрымлівалася блакаваць ўдары, чым атакай прабіць міма абаронцы. Не дайшлі да брамніка мячы, пушчаныя Васілюком (5 хв), Васькова (8 і 16) і Бомбель (31). Адзіны востры момант у варот Раманюка здарыўся за 4 хвіліны да канца першай паловы. Жоўта-зялёныя перахапілі мяч, Канцавы хутка пераправіў мяч на левы край атакі Васілюка, а той пераправіў мяч у цэнтр штрафной, дзе Бомбель у падзенні прабіў па браме суперніка - мяч стукнуўся аб газон і паляцеў вышэй брамы.

Другі тайм пачаўся з імклівай атакі гасцей. Усяго нейкіх сантыметраў не хапіла, каб адкрыць лік у матчы. Гродзенцы перахапілі мяч у цэнтры поля, Бомбель адправіў Анюкевіча па правым флангу, рушыла ўслед на Васілюка, потым далей уздоўж лініі штрафной плошчы на ​​Канцавога, які ўварваўся ў свабодную зону і навесіў у раён шасці метраў. Бомбель, у барацьбе з абаронцам прабіў галавой і мяч патрапіў у папярэчыну...

Гэты момант азначаў пачатак адкрытага футбола, у якім больш атрымалі поспех гаспадары. На адну небяспечную атаку гасцей, падапечныя Пунтуса адказвалі двума не меней небяспечнымі. Некалькі разоў быў блізкі да мэты Варанкоў, двойчы вельмі небяспечна біў з-за межаў штрафны Жук. Мяч пасля яго удараў пралятаў ў некалькіх сантыметрах ад дзявятак брамы Курганскага. Гол гаспадары забілі на 64-й хвіліне. Пакінуты зусім адзін перад брамнікам Кавалеўскі двойчы бесперашкодна расстрэльваў Курганскага - з першым яго ударам брамнік справіўся, а вось з дабіванне - не. Прыйшлі ў сябе нашы даволі хутка, але ні Бомбель, ні Васілюк, ні Дурай вызначыцца не змаглі. Першы не трапіў у блізкі кут брамы, другому не далі прабіць, а з ударам украінца з-за штрафной справіўся Раманюк. У канцоўцы сустрэчы гродзенцы пачалі спяшацца, рабілі шмат тэхнічных памылак і, шчыра кажучы, хутчэй маглі прапусціць другі, чым зраўняць лік у гульні. Удар адразу Апхазавы за шэсць хвілін да канца зноў заблакаваў Бебе, а з двума вельмі небяспечнымі ўдарамі Страхановіча, які выйшаў на замену, не без працы справіўся Курганскі.

Чарговы абаранак...

Назаві лепшага гульца «Нёмана» у матчу супраць «Славіі-Мазыр»

Алег КІРЭНЯ (в.а. галоўнага трэнера «Нёмана»):

— Перш за ўсё, віншую Юрыя Іосіфавіча з перамогай. Каб выйграваць, неабходна забіваць. На жаль, свае моманты мы не рэалізавалі, а гол у свае вароты атрымалі. Адчувалася, што не хапае спартыўнай злосці, агрэсіі нейкі – таго, што было ў нас у двух папярэдніх матчах з «Іслаччу» і БАТЭ. Можа быць, сёння надвор'е паўплывала. Паглядзім матч, прааналізуем і будзем разбірацца.

Юрый ПУНТУС (галоўны трэнер «Славіі-Мазыр»):

— Калі 6:2 выйграваеш, знаходзіцца ў трэнерскай зоне ў апошнія хвіліны сустрэчы на ​​парадак цікавей і лягчэй, чым калі лік 1:0. Гэта я так, жартам. Я вельмі хацеў нашай перамогі, чакаў яе, верыў у яе, і чакаў, што яна будзе роўна такой, якая яна атрымалася. Момантамі ў папярэдніх матчах яна адварочвалася ад нас, а сёння яна павярнулася да нас тварам. Таму, што той момант, калі нас выбавіла папярэчына, ён мог стаць пераломным, але яна згуляла за нас. Мы сёння мелі больш момантаў, чым наш супернік, але нам не хапіла выканальніцкага майстэрства. Мы праявілі характар, праявілі пераможныя якасці, але свежасці нейкай і агрэсіўнасці – нам сёння таксама не хапала. Я бачу тут дзве прычыны: вясновае сонца, якое вельмі цяжкае, і тое, што гэта ўжо трэці матч, няхай не праз тры на чацвёрты дзень мы яго праводзім, але праз чатыры на пяты – не так-то проста гуляць таксама. З-за поспеху, паўтаруся, атрымалі сёння тры залатых ачкі. Мы не згулялі свой лепшы матч, але характар ​​праявілі. За гэты хлопцам нізкі паклон.

— У параўнанні з папярэднім матчам супраць «Белшыны» ў заяўцы адбыліся тры змены: Кунцэвіч, Варанкоў і Лапцеў.

— Кунцэвіча я ў Брэсце замяніў, таму што ў яго не хапал сіл. З ім, Лапцевым і Варанковым, будзем казаць як у школе, мы праводзілі дадатковыя заняткі. Яны ўжо набралі тых кандыцый, якіх ім не ставала. За то, што ў іх былі траўмы, яны прапусцілі частку падрыхтоўчага перыяду. Калі б у Мальцава не здарылася страсення ў матчы з «Белшынай», Кунцэвіч можа быць і не патрапіў бы ў асноўны склад. Мы сёння поберагли Мальцава. Што тычыцца Варанкова і Лапцева, то гэта чыста па-за канкурэнцыяй. Сёння ў нас ёсць з каго выбіраць.

— Замена Раеўскага адразу пасля перапынку была абумоўлена папярэджаннем?

— Так, у яго была ўжо жоўтая картка. Я пабаяўся, таму што Саша з-за свайго спрыту –гэта якасць добрая, ён рэзкі і хуткі – часам сабе дазваляе парушыць. Гэта раз. Аднак мне трэба было яшчэ планава укараніць Жука. Я знайшоў менавіта такое перастраенне. Калі выйгралі – напэўна, адгадаў і зрабіў правільна. Калі б не выйгралі, напэўна, шкадаваў бы. Вяртаючыся да гэтага сонца, да стомы. Калі ўжо нястомнага Шкурко давялося сёння замяніць, таму што яму сёння было цяжкавата... Гэты перапынак нам будзе вельмі дарэчы.

— Пры трэцяй замене вы выпусцілі Апхазаву, ці быў у вас выбар?

— Быў выбар, і хутчэй за ўсё, мог выйсці Леміечэўскі. Мяне нічыя не задавальняла, а лік быў ужо 1:0. З выхадам Страхановіча я перабудаваў гульню на 4-3-3 з адным апорным Кобецам. Адразу я паклікаў Леміечэўскага, але потым мяне нешта спыніла. Мая інтуіцыя мне падказала, што напэўна гэтую сініцу лепш трымаць у руках. Толькі таму выбар упаў на Апхазаву. Быў яшчэ малады Паўлавец, але ён па-першае малады, а па-другое жыццё такая штука... Яшчэ ўчора ён быў на вяселлі ў роднай сястры. Я не кажу, што ён там выпіваў, але не адпачываў і дабіраўся доўга з Мінска. Таму атрымалася так, як атрымалася.