Чэмпіянат Беларусі 2016
6 тур

7 траўня - 15:50 (субота)
Бабруйск, Стадыён «Спартак» (умяшчальнасць – 3 700). 800 гледачоў
+20°C, невялікая воблачнасць / натуральнае асвятленне. Квіток — 15 000 - 30 000 рублёў.

Склады каманд:
1Амельчанка Антон (Б) 19Курганскі Сяргей (Б) 1(89’)
(26’) 4Гаўрыловіч Аляксей 8Пол Ралан Бебе Кінге
7(32’) 57Грэчышка Павел 3Сасноўскі Сяргей (К) (9’)
22Карамушка Алег 6Пазняк Аляксандр (41’)
23Сквернюк Аляксей 14Анюкевіч Аляксандр
(83’) 88Букаткін Мікіта 32Горбач Андрэй (44’)
15Камароўскі Дзмітрый 7Кавалюк Сяргей
(16’) 35Хачатуран Андрэй 29Бомбель Артур (76’)10(90+3’)
17(68’) 20Торрэс Леандра Габрыэль 78Васілюк Раман
(19’)55(84’) 11Мацвеенка Антон 16Васькоў Арцём 88(65’)
(33’)(38’) 10Булыга Віталій (К) 77Канцавы Арцём (60’)(79’)
Запасныя:
16Танько Максім (Б) 1Жураў Уладзімір (Б) 19(89’)
5Белль Анры 5Хвалько Ягор
57(32’) 7Афанасьеў Міхаіл 10Кавалёнак Дзмітрый 29(90+3’)
14Самар'ян Факундо 11Журневіч Васілій
20(68’) 17Фамейе Джоэл 23Носко Аляксей
11(84’) 55Юшын Аляксандр 88Савіцкі Павел 16(65’)
Суддзі на лініі:
Фамін Віктар (Жодзіна) Карась Віктар (Смалявічы)
Рэзервовы арбітр:
Галомзік Валерый (Смалявічы)
Інспектар матчу:
Якубоўскі Геннадзь (Мінск)

Траўматычныя выпадкі: Павел Грэчышка (37, ЗЧМТ, страсенне галаўнога мозгу, пералом касцей носа/абязбольванне, астуджэнне), Сяргей Курганскі (89, удар правай скуловой вобласці, гематома параарбітальная вобласці, закрыты пералом правай скуловой косткі / холад, дастаўлены хуткай дапамогай у траўмапункт).

Форма каманд: белыя майкі, чорныя трусы - зялёныя майкі і трусы.

У мінулым сезоне бабруйская каманда нарэшце перапыніла незайздросную для сябе бязвыйгрышную серыю ў гульнях з нашым клубам. Прычым зрабілі гэта на выездзе, пераканаўча перайграўшы жоўта-зялёных у трэцім туры з лікам 3:1. Чырвона-чорныя не маглі выйграць у гродзенскага клуба ў матчах чэмпіянату Беларусі ў 27 сустрэчах запар (з 26 верасня 1999 года па 25 красавіка 2015).

Усяго ж каманды сустракаліся ў чэмпіянаце 42 разы. У матчах у Бабруйску назіраецца практычна поўная роўнасць. На радзіме Аляксандра Пракапенка, імем якога названы адзін з стадыёнаў горада, каманды атрымалі адзін з аднаго па 6 перамог, а ў 9 матчах пераможцы выяўлена не было (+6=9-6, мячы 31-30 на карысць гродзенскай каманды).

Больш падрабязна пра супрацьстаянне «Нёмана» і «Белшыны»

Першую перамогу з Бабруйска каманда прывезла ў 2002 годзе. Ды якую... Давайце ўспомнім з дапамогай архіўнага матэрыялу ад «Прэсбола».

СУДЗІЦЬ БУДУЦЬ

Дублюючыя склады каманд згуляюць заўтра ў 16:00 на штучным полі Стадыёна імя Аляксандра Пракапенка. Судзіць матч другіх складаў будуць: галоўны арбітр – Валерый Галомзік (Бабруйск), суддзі на лініі – Аляксандр Колочынскі (Магілёў) і Яўген Прановіч (Асіповічы).

Матч 6-га тура «Беларусбанк – чэмпіянату Рэспублікі Беларусь па футболе сезона 2016 года сярод каманд вышэйшай лігі» з удзелам нашага клуба абслужыць брыгада суддзяў на чале з Андрэем Сарокай (Смалявічы). Дапамагаць яму будуць суддзі на лініі – Віктар Фамін (Жодзіна) і Віктар Карась (Смалявічы). Рэзервовы суддзя – Валерый Галомзік (Бабруйск). Інспектар матчу – Генадзь Якубоўскі (Мінск).

Гэтая брыгада арбітраў (Сарока – Фамін і Карась) у мінулым сезоне судзіла ў Гродне матч «Нёман» – «Белшына», які скончыўся перамогай гасцей.

Галоўны арбітр сустрэчы

Андрэй Сарока нарадзіўся 4 кастрычніка 1976 года (39 гадоў). На дадзены момант мае нацыянальную судзейскую катэгорыю. На матчах Вышэйшай Лігі працуе з 2008 года (77 матчаў / 256 ж, 1 жк, 3 ч, 20 пен).

У першы раз працаваў на матчы гарадзенскага «Нёмана» 27 траўня 2009 года ў пераможным для жоўта-зялёных матчы супраць наваполацкага «Нафтана» (лік матчу – 2:0). Матчы нашага клуба судзіў 15 разоў: +5 = 5-5 (мячы 14-14). За гэты час Сарока 26 разоў папярэджваў гульцоў нашага клуба, 2 разы выдаляў і 2 разы прызначаў у браму гродзенскай каманды пенальці. Наш праціўнік атрымаў у гэтых сустрэчах ўвагі ад арбітра не менш: 29 жоўтых картак, 1 выдаленне і 2 пенальці ў іх браму.

У трох матчах з гэтых 15 у саперніках у гродзенцаў быў бабруйскі клуб. У 2012 жоўта-зялёныя мінімальна перайгралі шыннікаў 1:0, у 2014 згулялі з імі унічыю 1:1, а ў мінулым годзе прайгралі 1:3. На гэтай сустрэчы і перапынілася наша бяспройгрышная серыя ў матчах супраць «Белшыны», якая доўжылася больш за 15 гадоў.

Памочнікі суддзі

Віктар Карась (7 лютага 1984 года, 32 гады) дэбютаваў у Вышэйшай Лізе ў мінулым сезоне. Першы матч з удзелам гродзенцаў адпрацаваў 25 красавіка 2015 года (матч супраць «Белшыны»). Усяго на рахунку лайнсмена 4 такіх матчу: +1=2-1, мячы 3-4. Суддзя першай катэгорыі.

Віктар Фамін (3 чэрвеня 1977 гады, 38 гадоў). Суддзя нацыянальнай катэгорыі. Усяго на рахунку Фаміна 92 матча ў Вышэйшай Лізе ў якасці бакавога арбітра. Упершыню на матчы гродзенцаў працаваў 14 кастрычніка 2010 года ў Гродна ( «Дынама-Мінск» – 0:1). Матчы жоўта-зялёных судзіў 25 разоў: +9 =9-7 (мячы 29-26). Матчы бабруйскай і гродзенскай каманд абслугоўваў чатыры разы: у 2011 перамога «Нёмана» 3:2, у 2012 – нічыя 0:0, у 2014 – нічыя 1:1, у 2015 – параза 1:3.

СКЛАД

У сярэдзіне студзеня галоўным трэнерам каманды быў прызначаны Уладзімір Ежураў. У Расіі ён быў вядомы па працы ў структурах «Рубіна» і «Енісея». У бягучым сезоне працаваў з краснаярцамі у якасці выконваючага абавязкі галоўнага трэнера каманды і атрымаў з імі адну перамогу ў сямі матчах ФНЛ. Пасля паразы ад «Віцебска», якое здарылася 11 красавіка, Ежураў пакінуў Бабруйск і з'ехаў у Лондан. Першапачаткова прайшла інфармацыя, што Ежураў адхілены ад займаемай пасады, аднак пазней рушыла ўслед абвяржэнне. Афіцыйна, Ежураў пакінуў каманду на нявызначаны тэрмін, па сямейных абставінах. Каманду, у час адсутнасці галоўнага трэнера, прыняў яго памочнік, Вячаслаў Герашчанка. З ім чырвона-чорныя перайгралі «Дынама-Брэст», згулялі ўнічыю з «Мінскам», а таксама саступілі ў роўным баі БАТЭ. Да матчу з «Нёманам» Ежурава чакаюць у Бабруйску.

У ростеры каманды на сезон 17 пачаткоўцаў, што складае 74% ад заяўкі. Так у міжсезонні не абнаўлялася ні адна з каманд. Не дзіўна, што шыннікі на старце сезона забуксавалі. З тых, хто застаўся ў «Белшыне», у асноўны склад каманды ў мінулым сезоне спраўна траплялі толькі Панкратаў, Карамушка, ды Сквернюк. Трыа – Бурко, Савончык, Шакураў – пакінутыя на перспектыву. Толькі апошні паспеў з'явіцца на полі ў гэтым чэмпіянаце, ды і тое, толькі на 9 хвілін.

У камандзе 8 легіянераў, а на полі адначасова могуць знаходзіцца чатыры. Выключэнне зроблена толькі для зборнікаў, аднак такіх у бабруйскай камандзе няма. Пакуль гэтыя чатыры месцы дзеляць паміж сабой украінец Карамушка, аргентынец Леандра Торэс, ганец Фамейе, а таксама расіяне Буранаў і Юшын. Маладыя аргентынцы Сарагоса і Самар'ян, як і камерунец Белль, з'яўляюцца на полі на пару хвілін толькі ў канцоўцы матчу.

Стартавы склад чырвона-чорных ў папярэднім матчы з БАТЭ: Амельчанка – Гаўрылавіч, Канцавы, Карамушка, Сквернюк – Букаткін, Камароўскі, Хачатуран – Торэс, Мацвеенка – Булыга. На замену выходзілі Фамейе, Самар'ян і Белль. У запасе засталіся Танько, Шакураў, Грэчышка і Юшын.

8 Даніла Буранаў Расія 11.02.1996 4 163 0+1 1 Тарпеда (Армавір, Расія) / Д2
9 Маціас Сарагоса Аргенціна 20.09.1995 1 9     Бока Хуніорс (Буэнас-Айрэс, Аргенціна) / мол. склад
11 Антон Мацвеенка   03.09.1986 5 446 1+0   Кайсар (Кызылорда, Казахстан) / Д1
14 Факундо Самар'ян Аргенціна 25.12.1995 2 12     Бока Хуніорс (Буэнас-Айрэс, Аргенціна) / мол. склад
20 Леандро Торрэс Аргенціна 04.11.1988 5 271     Кокімбо Унідо (Кокімбо, Чылі) / Д2