Камарыцкі Яраслаў (Полацк)
Інспектар матчу:
Дупанаў Юрый (Мінск)

Форма каманд: жоўтыя футболкі і трусы - зялёныя футболкі і трусы.

Рэзервісты «Нёмана» прыехалі ў Наваполацк у статусе лідара, і было вельмі важна сёння не задраць нос, згуляць у сваю гульню і павезці дадому тры ачкі. Зразумелая справа, што ніхто лёгкай прагулкі не чакаў, бо ў першым крузе ў Наваполацку спатыкнуліся і барысаўчане, і мінчане. Дынамаўцы, згулялі з дублем «Нафтана» унічыю 1:1, а БАТЭ і зусім прайграў на выездзе 1:2.

Стартавы адрэзак сустрэчы быў за жоўта-зялёнымі. І будзь дакладней у завяршэнні атакі які апынуўся на лініі ўдару Носко, цалкам магчыма не здарылася б аднаго непрыемнага эпізоду. На 9-й хвіліне Беценя далёкім пасам з зоны абароны адправіў у штрафную Буцько. Той прыняў мяч, разгарнуўся і пакаціў мяч уздоўж лініі штрафной на набегшы па цэнтры Носко. Ніхто з абаронцаў не змог перашкодзіць прабіць, шкада, што паўабаронца прабіў недакладна. Практычна адразу ж пасля гэтага нашы хлопцы засталіся ў меншасці. Трыма хвілінамі раней сыграўшы канструктыўна Беценя, пасам папярок поля вывеў адзін у адзін са сваім брамнікам гульца суперніка. Лысенка не заставалася нічога, акрамя як фолым апошняй надзеі зберагчы каманду ад прапушчанага мяча. Можна сказаць адназначна, што гэта менавіта той момант, калі дзеянні абаронцы можна апраўдаць. Прапусці у пачатку сустрэчы гол, яшчэ не вядома змаглі б гродзенцы адыграцца ці не.

Застаўшыся ўдзесяцёх, гродзенцы не селі ў абарону. Вядома, спатрэбілася некаторы час, каб перабудаваць гульню і працягнуць вырашаць пастаўленую трэнерам задачу. На 22-й хвіліне нашы разыгралі кутавы і Носко добранька прыклаўся да мяча, патрапіўшы ад кута штрафной ў дальні кут брамы. Удар быў добры, але брамнік згуляў надзейна і кулакамі выбіў мяч падалей ад брамы. Да канца тайма мяч быў пад кантролем, гаспадароў да сваёй брамы не падпускалі, але і ў чужых асабліва не атрымлівалася. А за тры хвіліны да канца тайма давялося зрабіць вымушаную замену - траўму атрымаў Беценя. Да свістка на перапынак быў яшчэ адзін небяспечны стандарт, але Сянкевіч хоць і трапіў у створ, аднак прабіў слаба. Брамнік ізноў быў на вышыні.

Асцярога з нагоды меншасці прысутнічала, аднак стартавыя хвіліны другога тайма пераканалі ў адваротным. Нават больш за тое, з боку магло здацца, што менавіта гаспадары страцілі аднаго гульца. Жоўта-зялёныя валодалі поўнай тэрытарыяльнай перавагай. Тым не менш, адкрыць першымі лік маглі навапалачане. На 54-й хвіліне гаспадары стварылі першы і апошні ў гэтай сустрэчы момант ля брамы Шышлова. Васін з левага краю атакі падаў у штрафную, а Калеснік галавой біў у далёкі верхні кут - мяч праляцеў над папярэчынай.

Гэты эпізод не змяніў ход гульні. Госці сталі гуляць надзейней на сваёй палове, не спыняючы пры гэтым напіраць на браму суперніка. І поспех прыйшоў. Пачынаючы з 70-й хвіліны перспектыўныя моманты каля брамы Сямёнава сталі ўзнікаць адзін за адным. Балазе, што не ўсе з іх такімі і засталіся!

На 72-й хвіліне Сянкевіч ў цэнтры поля пачаў атаку пасам на Сарокіна, які адыграўся ў сценачку з Буцько і проста абавязаны быў адкрываць лік у матчы! З яго ударам з лініі штрафной зноў справіўся брамнік. Мяч, зрыкашэціла ад галкіпера, стукнуўся аб газон і паляцеў вышэй брамы. І ўсё ж гол адбыўся. За 13-ць хвілін да канца матчу гаспадарскія абаронцы завалілі памкнёнага па левым краю ў штрафную Чайку. Кут быў ужо вельмі вострым і брамнік, паспадзяваўшыся на не перспектыўнасць прамога ўдару, паставіў у сценку толькі дваіх гульцоў. А Сарокін вазьмі ды прабі у блізкі кут! Як ён заляцеў у блізкі кут - незразумела, аднак лік у матчы нарэшце-то быў адкрыты.

Не прайшло і дзвюх хвілін, як усё ў матчы было вырашана. Гаспадары атакавалі па правым краі, аднак Квенцар мяч адабраў і Агурцову. Далёкі пас праз падлогу поля апынуўся галявым. Буцько ў барацьбе з абаронцамі мяч прыняў і лёгка разабраўся з галкіперам - 0:2!

Напружанне спала і гродзенцы маглі давесці лік да буйнога. Сянкевіч у адзіночку накруціў трох-чатырох, прабіў дакладна, але слабавата.

Перамога над «Нафтанам» працягнула дзве зайздросныя серыі рэзервістаў. Дублёры не прайграюць у дзесяці сустрэчах запар, а апошнія пяць тураў сыходзяць з поля пераможцамі. Такі накат на фініш першага круга дазволіў дагнаць групу лідэраў і замацавацца ў ёй. У нядзелю будзе сыграны апошні матч тура «Шахцёр» - «Тарпеда-БелАЗ», які і вырашыць, сыдуць нашы хлопцы на перапынак трэцімі альбо чацьвёрты.

Крумкачы 0-4 Мінск
Гарадзея 0-3 БАТЭ
Віцебск 2-0 Дынама-Брэст
Дынама-Мінск 3-1 Славія-Мазыр
Слуцк 1-0 Іслач
Шахцёр 1-0 Тарпеда-БелАЗ
Граніт-Мікашэвічы 1-2 Белшына