Авхачоў Віталій (Мазыр)
Інспектар матчу:
Шукан Віктар (Мінск)

Форма каманд: чорныя майкі і трусы зялёныя майкі і трусы

Лік у сённяшнім матчы дублёраў мог быць нашмат большы. Гарадзенцы, якія прыехалі напярэдадні дня матчу, выйшлі на поле бадзёрымі і з першых хвілін ўключылі гаспадарскі гульнявой рэжым. На пятай хвіліне Сырыська з дваццаці пяці метраў праверыў на трываласць перакладзіну, а яшчэ праз шэсць хвілін нёманцы даціснулі суперніка і адкрылі лік. Агуркоў перавёў мяч з цэнтральнай зоны на левы край Круглені, Квенцер выканаў забяганьне, атрымаў мяч і падаў на далёкую штангу, дзе Сянкевіч галавой ўбіў яго ў сетку - 0:1.

Праз дзве хвіліны Ян мог забіваць другі, але прамахнуўся з васьмі метраў. На гэты раз прастрэл быў выкананы з правага краю Сарокіным. Атакі жоўта-зялёных не сціхалі. Чатыры ўдары ў адной з іх былі заблакаваныя супернікам, але татальнае перавага ўсё ж перарасло ў якасць. На 17-ай хвіліне нашы хлопцы правялі гол: Агурцоў - Кругленя, забяганне - Квенцар, падача - Сянкевіч. Толькі на гэты раз мяч пралятаў ўздоўж лініі варот нізам і Ян адправіў мяч у сетку нагой - 0:2.

Праз сем хвілін Кругленя прыгожа абыграў на левым флангу абаронцы, увайшоў у штрафную і прабіў у блізкі кут. Брамнік нагамі мяч адбіў у цэнтр штрафной, але дабіць нікому не ўдалося. Хоць, магчыма, Лукашык і змог бы гэта зрабіць, калі б яго не падштурхоўваў у спіну абаронца.

Першы ўдар па браме «Нёмана» гаспадары нанеслі на 37-й хвіліне. Абышлося б і без гэтага, калі б не памыліліся нашы абаронцы пры вынасе мяча ад штрафной. Супернік мяч падхапіў і прабіў здалёк. Мяч праляцеў значна вышэй за браму. За паўхвіліны да канца першай паловы Лысенка, пасля кутавога, ледзь было не зрэзаў мяч у сваю браму. На гэтым і разышліся.

Ужо на першай хвіліне другога тайма лік мог вырасці да буйнога. Лукашык абыграў па ходзе да штрафной плошчы чатырох супернікаў, а затым зрушыўся ў цэнтр і прабіў у створ, аднак на шляху мяча ўстаў абаронца. Па мячы прабіў Кругленя - на гэты раз выразна сыграў брамнік. А праз тры хвіліны дублю «Славіі» ўдалася нядрэнная камбінацыя. Выкід мяча з-за бакавой, Міхаіл Ганчар аддае ў свабодную зону на ход свайму капітану і Глеб Шаўчэнка левай нагой адпраўляе мяч у далёкі верхні кут брамы - 1:2. Шышлоў ў гэтым эпізодзе не мог дапамагчы сваёй камандзе.

Гэта быў першы і апошні небяспечны эпізод ля брамы жоўта-зялёных. Далей стварала зноў толькі адна каманда. Раззлаваныя прапушчаным голам гродзенцы зноў аблажылі браму Кавалёва. Сарокін са штрафнога ледзь было не прабіў брамніка - той дастаў мяч з-пад перакладзіны і перавёў яго на кутавы. Серыя стандартаў каля брамы гаспадароў доўжылася каля двух хвілін. Пяты ці шосты запар вуглавы і стаў выніковым. Сенкевіч запісаў на свой рахунак дзейсны бал, а Лукашык на блізкай штанзе выйграў пазіцыйную барацьбу ў Шаўчэнкі і пераправіў галавой мяч у браму - 1:3.

Пасля трэцяга гола гульня супакоілася на дваццаць хвілін, а ў канцоўцы сустрэчы зноў актывізаваліся гродзенцы. З рыкашэтам пасля ўдару Сенкевіча, як і з наймагутным ударам Агурцова з далёкай дыстанцыі справіўся брамнік, быў і спрэчны эпізод у штрафной гаспадароў з трапленнем мяча ў руку абаронцы.

А калі асноўны час матчу скончыўся, абаронца «Славіі» збіў ля правай броўкі Буцько. Сенкевіч са штрафнога па дузе адправіў мяч у створ, брамнік страціў браму і капітуляваў у чацвёрты раз - 1:4.

Хет-трык Сенкевіча дазволіў паўабаронцу дагнаць мінскага дынамаўца Арцёма Кійко, які лідыруе ў гонцы бамбардзіраў, аднак ненадоўга. Праз дзве гадзіны мінчанін рэалізаваў адзінаццаціметровы ў матчы супраць «Віцебску» і выйшаў з рада. У Сенкевіча пасля 9 гульняў - 7 забітых галоў, у Кійко - 8. Чакаем ад Яна працягу галявой серыі.

Іслач 1-2 БАТЭ
Шахцёр 4-2 Дынама-Брэст
Дынама-Мінск 3-1 Віцебск
Гарадзея 0-1 Мінск
Слуцк 1-1 Крумкачы
Нафтан 1-0 Граніт-Мікашэвічы
Тарпеда-БелАЗ 4-0 Белшына