Лепшыя гульцы матчу (па версіі арганізатараў):
Інспектар матчу:
Шукан Віктар (Мінск)

Форма каманд: жоўтыя майкі і трусы — шэрыя майкі, чорныя трусы.

ШАХЦЁР — НЁМАН

Матчы «Шахцёра» у гэтым сезоне: Гарадзея (госці) – 1:0 (Хіжнічэнка - пен), Гомель (дома) – 0:0, Мінск (госці) – 1:0 (аўтагол), Дынама-Брэст (дома) – 3:0 (Лапцеў, Сойры - пен, Црэпуля), БАТЭ (госці) – 0:1, Крумкачы (госці) – 2:0 (Рыбак, Януш), Славія-Мазыр (дома) – 1:0 (Лапцеў), Іслач (госці) – 2:1 (Багарыч, Златкоў), Слуцк (дома) – 2:1 (Црэпуля - пен, Лапцеў), Дынама-Мінск (госці) – 2:2 (Лісаковіч - пен, Хіжнічэнка), Віцебск (дома) – 2:0 (Алексіевіч, Лапцеў), Дняпро (госці) – 1:0 (Янушкевіч), Нафтан (дома) – 2:1 (Селява, Аляхновіч), Тарпеда-БелАЗ (госці) – 2:1 (Лісаковіч, Лапцеў).

Матчы «Нёмана»: Славія-Мазыр (дома) – 0:0Іслач (госці) – 1:0 (Савіцкі), Слуцк (дома) – 2:1 (Лакціёнаў, Рудзік), Дынама-Мінск (госці) – 0:1Віцебск (дома) – 1:4 (Лакціёнаў), Дняпро (госці) – 3:0 (Лакціёнаў, Савіцкі, Яроцкі), Нафтан (дома) – 2:1 (Жукўскі, Савіцкі), Тарпеда-БелАЗ (госці) – 1:1 (Савіцкі), Крумкачы (дома) – 2:0 (Савіцкі), Гарадзея (госці) – 0:1Гомель (госці) – 2:2 (Якімаў, Савіцкі), Мінск (дома) – 3:1 (Жукоўскі, Рудзік-2), Дынама-Брэст (госці) – 2:0 (Рудзік, Якімаў), БАТЭ (дома) – 0:1.

НЁМАН (5/24) ШАХЦЁР (1/35)
Матчы +7=3-4, мячы 19-13 +11=2-1, мячы 21-7
- дома +4=1-2, мячы 10-8 +5=1-0, мячы 10-2
- у гасцях +3=2-2, мячы 9-5 +6=1-1, мячы 11-5
Галы 19 (1,36 мяча у сярэднім за матч) 21 (1,5 мяча у сярэднім за матч)
- гульцы 7 – Савіцкі, 4 – Рудзік, 3 – Лакціёнаў, 2 – Жукоўскі, Якімаў, 1 – Яроцкі 5 – Лапцеў, 2 – Црэпуля, Хіжнічэнка, Лісаковіч, 1 – Алехновіч, Януш, Багарыч, Сойры, Рыбак, Алексіевіч, Златкаў, Янушкевіч, Селява, (1 аўтагол)
Матчы 13 – Абуна, Рудзік, Жукоўскі, Савіцкі 13 – Бушма, Мацвейчык, Рыбак, Багарыч
Хвіліны 1258 – Савіцкі, 1215 – Абуна, 1103 – Жукоўскі 1260 – Бушма, Мацвейчык і Рыбак
Папярэджанні 21 18
- гульцы 3 – Абуна, Кантарыя, Жукоўскі, Рудзік, 2 – Зубкоў, Савіцкі, Канцавы, Хвалько 4 – Лісаковіч, 3 – Бурко, Алехновіч, 2 – Мацвейчык, Янушкевіч,
Выдаленні - -
- гульцы - -
Траўмы Кантарыя, Канцавы -

На сённяшні дзень каманды ў чэмпіянаце Беларусі згулялі 55 матчаў: +13=13-29, рознасць мячоў 45-78.

У матчах чэмпіянату каманды ў гульнях паміж сабой гуляюць вынікова: 123 забітых мячоў (2,24 за гульню: 0,82 / 1,42).

У самым выніковым матчы двух каманд было забіта 8 мячоў. 22 траўня 2006 года гродзенцы на нэйтральным полі прайгралі з лікам 3:5.

Подрабязна пра вынікі сустрэч «Нёман» — «Шахцёр»

па выніках 14-ці матчаў НЁМАН ШАХЦЁР
Мячы, забіті (у сярэднім за матч) 19 (1,36) 21 (1,5)
Мячы, прапушчана (у сярэднім за матч) 13 (0,93) 7 (0,50)
Валоданне мячом, хв (%) 6:32:20 (51,57%) 6:25:22 (55,00%)
Удары (у створ) 195 (68) 177 (61)
Кутавыя 68 89
Фалы 199 225
Афсайды 29 38
Жоўтыя карткі 21 19
Чырвоныя карткі 0 0
Перадачы дакладныя, шт (%) 5346 (78,29%) 5146 (77,79%)
Адзінаборствы выйгранныя, шт (%) 1486 (51,80%) 1489 (51,43%)

МЕСЦА І ЧАС

Матч 15-га тура Беларусбанк — чэмпіянату паміж камандамі «Шахцёр» (Салігорск) — «Нёман» адбудзецца ў панядзелак, 3 ліпеня. Сустрэча пройдзе ў Салігорску на стадыёне «Будаўнік», уваход на матч будзе вольным. Пачатак сустрэчы ў 19:00.

У ПАПЯРЭДНІМ МАТЧЫ

У папярэднім туры «Нёман» дома прайграў барысаўскаму БАТЭ 0:1, а салігорскі «Шахцёр» у гасцях перайграў жодзінскае «Тарпеда-БелАЗ» 2:1. Так выглядалі склады ў папярэднім туры:

НЁМАН (4-2-3-1): Жураў – Бебе, Хвалько, Зубкоў, Абуна – Савасцьянаў (Верхаўцоў, 84), Рудзік – (к) Савіцкі, Якімаў, Жукоўскі (Яроцкі, 61) – Хлебасолаў (Лакціёнаў, 71) . Запасныя: Курганскі – Ковалёнак, Анюкевіч, Горбач. Галоўны трэнер – І.Кавалевіч.

ШАХЦЁР (4-4-2): Бушма – Бурко, Янушкевіч, (к) Рыбак, Мацвейчык – Багарыч (Пазняк, 46), Аляхновіч, Сялява, Кавалёў (Црэпуля, 73) – Лісаковіч (Януш, 80), Лапцеў. Запасныя: Караджа – Сойры, Златка, Шыбун. Галоўны трэнер – А.Кубараў.

СУДЗЕЙСКАЯ БРЫГАДА

Галоўны суддзя: Сяргей Цынкевіч (Асіповічы).
Памочнікі суддзі: Віталь Малюцін (Магілёў) і Яўген Раманаў (Магілёў).
Рэзервовы суддзя: Амін Кургхелі (Гомель).
Інспектар матчу: Віктар Шукан (Мінск).

Сяргей Цынкевіч ў якасці галоўнага арбітра сустрэчы дэбютаваў у Вышэйшай Лізе ў 2008 годзе. За гэты час у ролі галоўнага суддзі адпрацаваў у 161 матчы. Статыстыка арбітра ў лізе: 481 папярэджанне, 14 выдаленняў (5 прамых) і 40 прызначаных пенальці. У гэтым годзе адпрацаваў 7 матчаў на вышэйшым узроўні (13 папярэджанняў).

43 разы судзіў матчы з удзелам гродзенскага клуба: +14=11-18, розніца мячоў 44-58. У гэтых матчах паказаў 132 жоўтых (65 гульцам «Нёмана» / 67 гульцам праціўніка), 7 чырвоных (5/2) і прызначыў 10 адзінаццаціметровых удараў (5 разы білі гульцы «Нёмана» / 5 разы гульцы праціўніка). Працэнт набраных гродзенцамі ў гэтых матчах ачкоў (зыходзячы з 3 ачкоў за перамогу): 41,09%.

Матчы «Нёман» – «Шахцёр» судзіў 6 разоў. Тры разы каманды сустракаліся ў чэмпіянаце (+1=0-2; мячы 2-9), а таксама тры разы на розыгрышы кубка краіны, у тым ліку ў фінале 2014 года (0=1-2, мячы 1-3). Адзіная перамога была здабыта дома ў чэмпіянаце 2009 года (2:1).

У гэтым сезоне два разы судзіў «Шахцёр» (дома «Гомель» 0:0, на выездзе «Крумкачы» 2:0), а на матчы гродзенцаў працаваў толькі ў Гомелі (на выездзе «Гомель» 2:2).

СКЛАД СУПЕРНІКА

Галоўны трэнер каманды: Алег Кубараў (08.02.1966). Каманду ўзначаліў 29 лістапада 2016 года. Да пераходу ў Салігорск працаваў у юрмальскім «Спартаку».

У прадстаўленай ніжэй заяўцы на сезон значацца 25 футбалістаў, праўда адзін з іх ужо пакінуў салігорскі клуб. 10 з іх з'яўляюцца навічкамі клуба. 9 навабранцаў папоўнілі шэрагі перад стартам чэмпіянату, а басніец Зламысліч стаў гульцом «Шахцёра» у апошні дзень чэрвеня (агульны працэнт абнаўлення складу – 40,00%; 10 з 25).

З тых, хто выступаў за клуб у мінулым годзе, каманду пакінулі 10 гульцоў: брамнік Артур Кацянкоў, абаронца Нікола Ігняціевіч, Ігар Кузьмянок, Аляксей Цімашэнка і завершыўшы кар'еру гульца Аляксандр Юрэвіч, паўабаронцы Яўген Елезаранка, Аляксандр Паўлаў і Арцём Старгародскі, нападнік Дзмітрый Асіпенка і Руслан Цевераў.

Замежны легіён барысаўскага клуба на дадзены момант складаюць 6 гульцоў: два балгарына (Караджа і Златка), два харвата (Црэпуля і Багарыч), фін (Сойры) і басніец (Зламысліч). Казах Хіжнічэнка, які правёў за каманду ў гэтым сезоне 8 матчаў, ужо пакінуў размяшчэнне клуба.

Навічкі каманды (Караджа, Пазняк, Златка, Аляхновіч, Алексіевіч, Багарыч, Црэпуля, Сойры, Зламысліч, Хіжнічэнка) на ўсіх правялі 5041 хвіліну гульнявога часу з 13 860, што адлюстроўвае фактычнае абнаўленне складу ў параўнанні з мінулым сезонам, якое складае 36,37 %. Менавіта столькі гульнявога часу прыпадае на тых, хто прыйшоў у каманду гульцоў.

Для нагляднасці прывядзем статыстыку навічкоў гродзенскага клуба: 6901 хвілін з 13 860, што складае 49,79% гульнявога часу каманды.

Раней за гродзенскі клуб выступалі 2 футбаліста з цяперашняга «Шахцёра»: Аляксандр Пазняк (2014-16; 60 гульняў) і Павел Рыбак (2011-14; 111 гульняў / 3 гала).

Шахцёр 2017. Заяўка на сезон
ГУЛЬЦЫ   Д1 (усяго) г (хв) / см г+п ж/2ж/ч КЛУБ
БРАМНІКІ   г (см) / пг + зг ===== чэмпіянат 2017 ===== папярэдні клуб
1. БУШМА Уладзімір 24.11.1983 254 (104) / -228 + 1 14 (1260) / 8 -7   Шахцёр
44. САДОЎСКІ Дзяніс 11.08.1997 - - -   Шахцёр (дубль)
73. КАРАДЖАЎ Іван (Балагрыя) 12.07.1989 - - -   Верея (Стара-Загора, Балгарыя) / Д1
АБАРОНЦЫ   г / г+п г (хв) г+п ж/2ж/ч папярэдні клуб
3. МАЦВЕЙЧЫК Сяргей 05.06.1988 211 / 4+12 14 (1260) 0+1 2/0/0 Шахцёр
4. ПІЛІПАВЕЦ Андрэй 17.02.1999 - - - - Шахцёр (дубль)
5. ЯНУШКЕВІЧ Аляксей 15.01.1986 237 / 3+2 12 (1080) 1+0 2/0/0 Шахцёр
6. БУРКО Ігар 08.09.1988 165 / 12+17 10 (882) 0+2 3/0/0 Шахцёр
18. РЫБАК Павел 11.09.1983 322 / 14+7 14 (1260) 1+0 1/0/0 Шахцёр
20. ПОЗНЯК Аляксандр 23.07.1994 68 / 0+1 8 (549) - 1/0/0 Нёман (Гродна) / Д1
22. ЗЛАТКАЎ Даніэл (Балгарыя) 06.03.1989 2 / 1+0 2 (180) 1+0 - Боцеў (Плоўдзіў, Балгарыя) / Д1
ПАЎАБАРОНЦЫ   г / г+п г (хв) г+п ж/2ж/ч папярэдні клуб
7. АЛЯХНОВІЧ Эдгар 17.05.1987 197 / 12+14 13 (1111) 1+4 3/0/0 БАТЭ (Барысаў) / Д1
8. СЕЛЯВА Аляксандр 17.05.1992 97 / 5+1 10 (557) 1+0 - Шахцёр
9. АЛЕКСІЕВІЧ Ілля 10.02.1991 140 / 9+4 9 (749) 1+0 - Панаітолікос (Агрыніён, Грэцыя) / Д1
11. БАГАРЫЧ Дражэн (Харватыя) 12.11.1992 14 / 1+2 14 (768) 1+2 1/0/0 Ашдод (Ізраіль) / Д1
14. ЦРЕПУЛЯ Любан (Харватыя) 02.09.1993 11 / 2+1 11 (866) 2+1 1/0/0 Мехелен (Бельгія) / Д1
17. СОЙРЫ Піры (Фінляндыя) 22.09.1994 12 / 1+0 12 (613) 1+0 - ВПС (Вааса, Фінляндыя) / Д1
21. ЭБОНГ Афрыд 26.08.1999 - - - - Шахцёр (дубль)
23. КАВАЛЁЎ Юрый 27.01.1993 102 / 6+10 13 (711) 0+2 - Шахцёр
31. ШЫБУН Міхаіл 01.01.1996 9 / 0+1 - - - Шахцёр
81. СЕНЬКО Валерый 07.04.1998 - - - - Шахцёр (дубль)
--. ЗЛАМЫСЛІЧ Дамір (Боснія і Герцегавіна) 20.07.1991 - - - - Шырокі Брэг (Біснія і Герцегавіна) / Д1
НАПАДНІКІ   г / г+п г (хв) г+п ж/2ж/ч папярэдні клуб
10. ЯНУШ Мікалай 09.09.1984 218 / 79+39 11 (631) 1+2 - Шахцёр
15. ЛАПЦЕЎ Дзяніс 01.08.1991 83 / 33+6 13 (871) 5+0 1/0/0 Шахцёр
99. ЛІСАКОВІЧ Віталь 08.02.1998 17 / 3+0 6 (280) 2+0 4/0/0 Шахцёр
91. ХІЖНІЧЭНКА Сяргей (Казахстан) 17.07.1991 8 / 2+0 8 (205) 2+0 - Табол (Кастанай, Казахстан) / Д1

Поўная статыстыка гульцоў каманды «Нёман» (закладка «Статыстыка»)

Перад стартам чэмпіянату, калі каляндар турніру быў ужо звярстаны, было шмат размоў пра канцоўцы кожнага з двух колаў. Дзякуючы лёсаванню на фінішы першай паловы, а ў канцы года - на фінішы усяго турніру, жоўта-зялёных будзе чакаць вельмі цяжкае выпрабаванне ў выглядзе трох найцяжкіх матчы. Брэсцкае «Дынама» з-за фінансавых уліванняў бачылася камандай, якая будзе змагацца за высокія месцы, ну а пра БАТЭ і «Шахцёр» лішніх слоў казаць не прыходзіцца - абедзве каманды на працягу апошніх сямі гадоў ходзяць у прызёрах чэмпіянату. У выніку ўсё прыходзілі да высновы, што было б нядрэнна да гэтага часу набраць ачкоў, таму як папаўненне ачкоў запасу ў матчах супраць гэтых сапернікаў бачылася вельмі складанай справай. У першай палове чэмпіянату два з трох гэтых матчаў трэба было згуляць на выездзе, а ў канцы чэмпіянату ўжо на ўсю моц будзе ісці бітва за прызавыя месцы.

Ад матчу да матчу да гульцоў прыходзіла паразуменне, гульня гродзенцаў набывала складнасць, паўставаў той выдатны ад іншых гульнявой стыль каманды. Да першага чэк-поінта каманда падышла на парах, ды з адкрытым пытаннем: колькі адбяром у гэтай тройцы ачкоў? Матчам супраць «Шахцёра» жоўта-зялёныя цалкам адказвалі на пастаўленае пытанне і падводзілі рысу пад першай паловай чэмпіянату.

На сустрэчу з лідэрам адправіўся практычна такі ж склад, які дванаццаццю днямі раней вынес у Брэсце мясцовае Дынама. Адрозненне было толькі ў двух гульцах. Горбач не паехаў у Салігорск з-за невялікай хваробы, а Лакціёнаў вяртаецца да сваёй гульні праз матчы дубля. Дарэчы, напярэдадні матчу менавіта дакладны ўдар ўкраінца прынёс перамогу нашаму дублюючаму складу. Замест іх у пратакол матчу былі ўнесены Бомбель і Яблонскі.

Стартавы склад: Жураў – Бебе, Хвалько, Зубкоў, Абуна – Рудзік, Савасцьянаў – (к) Савіцкі, Якімаў, Жукоўскі – Хлебасолаў. На замене засталіся: брамнік Курганскі, палявыя гульцы Анюкевіч, Клімовіч, Яблонскі, Бомбель, Верхаўцоў і Яроцкі.

У параўнанні з двума папярэднімі матчамі ў «Шахцёра» адбылася значная ратацыя складу. Адразу 5 гульцоў, якія да гэтага прымалі ўдзел у матчы чэмпіянату і першага матчу кваліфікацыйнага раўнду Лігі Еўропы супраць літоўскай «Судувы», засталіся ў запасе. Перадышку атрымалі Бурко, Янушкевіч, Багарыч, Аляхновіч і Лапцеў. Замест іх з першых хвілін на поле выйшлі абаронцы Златка і Пазняк, паўабаронцы Црэпуля і Шыбун, а таксама нападнік Януш.

ШАХЦЁР: Бушма – Златкаў, Мацвейчык, (к) Рыбак, Пазняк – Шыбун, Ковалёв, Црэпуля, Селява – Януш, Лісаковіч. Запасныя: Караджаў – Янушкевіч, Бурко, Аляхновіч, Багарыч, Лапцеў, Сойры.

Стартавы масіраваны навал на браму «Нёмана» жаданага выніку гаспадарам не прынёс. Тры запар кутавых, парачка штрафных ў непасрэднай блізкасці да штрафной плошчы гродзенскай каманды, ды заблакаваны ўдар Лісаковіча - вось і ўсё, што ўдалося зрабіць гаспадарам. Абарона з брамнікам дзейнічалі надзейна, не даючы прабіць па сваёй браме. Першы больш-менш небяспечны выбрык здарыўся на 16-ай хвіліне, калі пагроза брамы Журава прыйшла з правага флангу атакі «Шахцёра». Балазе, што Мацвейчык з добрай пазіцыі зарадзіў у нябёсы. Трыма хвілінамі пазней міма вышаўшы на перахоп мяча Журава прабіў Кавалёў. Калі б не Бебе, які шчыльна прэсінгаваў паўабаронца, магчыма юнаму нападніку гаспадароў і ўдалося б трапіць у створ брамы, а так, мяч пракаціўся за некалькі метраў ад левай стойкі брамы. У актыў гаспадароў можна занесці яшчэ адну небяспечную атаку на зыходзе першай паловы поля. Салігорцы двума пасамі даставілі мяч бліжэй да брамы Журава, дзе Кавалёў прастрэліў нізам амаль знайшоў у штрафной Лісаковіча. Ад нападніка мяч адскочыў да Журава, у той час, як на страціўшага каардынацыю Лісаковіча, наткнуўся спяшаўчыся перапыніць гэтую перадачу Зубкоў. Трыбуны абураліся і прасілі прызначэнне адзінаццаціметровай ўдару, аднак Цынкевіч спакойна разабраўся ў няпростай сітуацыі і прапанаваў камандам працягнуць гульню.

Гродзенцы да перапынку гулялі з лідэрам на роўных. Камбінавалі, падоўгу разыгрывалі мяч, аднак блізка да валадарстваў Бушмы так і не падабраліся. Некалькі далёкіх удараў у выкананні Жукоўскага і Рудзіка, ды ўдар праз сябе пасля прыгожай камбінацыі Зубкова прымусілі публіку усхвалявана выдыхнуць. А ў астатнім ішла цяжкая барацьба двух роўных калектываў, у якой мелі поспех абарона. Златка з Рыбаком перарывалі практычна ўсе верхавыя перадачы-закіды, не дазволіўшы нашаму невысокаму адзінаму нападніку Хлебосолову, як след сустрэцца з мячом. Дзмітрый біўся, угрызаючыся ў мяч, але абарона «Шахцёра» працавала зладжана, удала страхуючы адзін аднаго пры невялікіх памылкі. У перапынку трэнерскі штаб замяніў Хлебосолова на Клімовіча, у надзеі, што той зможа наперадзе зачапіцца за мяч. Аднак пасля перапынку гродзенцам прыйшлося ў асноўным абараняцца, спрабуючы захаваць нічыйны вынік.

Падганяемыя заўзятарамі салігорцы прыняліся штурмаваць абарону гасцей з першых хвілін другога тайма. Білі з розных дыстанцый Кавалёў, Лісаковіч і Януш, які на 58-й хвіліне выпусціў самы рэальны момант забіць мяч. Мікалай выскачыў па цэнтры сам-насам з Журавым, які вылучыўся на яго і нагой адбіў пасланы ў створ брамы мяч. Гэта быў толькі пачатак зацяжнога штурму, які ўзмацніўся пасля выдалення Зубкова. Варта прызнаць, што абодва парушэнні цягнулі на папярэджанне. Застаўшыся ўдзесяцёх, думаць заставалася толькі аб захаванні нічыйнага выніку, хоць пры першай жа магчымасці нашы хлопцы спрабавалі ісці наперад. Час ішоў, мы гнуліся, але не ламаліся. Усе тры замены «Шахцёр» зрабіў на ўзмацненне ціску на браму суперніка, а вось тыя, што засталіся дзве нашы замены былі мерамі ў адказ. Так, на полі з'явіліся яшчэ два дадатковых абаронцы - Анюкевіч і Верхаўцоў.

Да канца матчу «Нёман» пераважна абараняўся. За 20 хвілін да канца тайма Януш іграў на апярэджанне і патрапіў у штангу. Да адскочыўшага ў поле мячы першым паспеў Хвалько і магутным ударам разрадзіў абстаноўку, не даўшы суперніку ўнесці мяч у браму. За чатыры хвіліны да канца сустрэчы Ягор у другі раз не даў мячы перасекчы лінію брамы, пасьля таго як нападнік перакінуў кінуўшага на перахоп Журова. Адзіны востры выпад атрымаўся жоўта-зялёным на 83-й хвіліне. Савіцкі на поўным хаду рваўся да мяча, і быць бы выхаду адзін на адзін, але ў самы апошні момант вельмі надзейна згуляў Рыбак. Абаронца «Шахцёра» ў подкате выбіў мяч з-пад ногі гродзенца.

Ні ў адным матчы першага круга нам не гулялася так цяжка. Нават ва ўсіх чатырох прайграных сустрэчах, у адрозненне ад матчу супраць Салігорска, мы шмат атакавалі і стваралі галявыя моманты. Тым не менш, каманда ў цяжкую хвіліну згуртавалася, паказала характар ​​і змагла адабраць ачкі ў лідэра чэмпіянату.

Такім чынам, у апошніх трох матчах першага круга наша каманда змагла набраць 4 ачкі, аддаўшы моцным супернікам роўна столькі ж. Годны адказ, годнай на большае каманды. З нецярплівасццю будзем чакаць працяг чэмпіянату, а пакуль адпраўляемся ў Гомель, дзе ўжо ў сераду згуляем матч 1/16 Кубка Беларусі супраць мясцовай СДЮШАР №8.

[poll id=172

Алег КУБАРАЎ (галоўны трэнер клуба «Шахцёр»):

— Скажу, што сёння атрымалася баявая гульня. Гэта была баявая нічыя. На жаль, мы не выйгралі другі матч запар. Але сёння ў нас былі выдатныя моманты, не хапіла драбніцы для гола. У такіх сітуацыях часта не хапае свежасці. Нехта ў нас сапраўды прытаміўся, кагосці мы бераглі, некаму ўжо не хапае гульнявога тонусу. У нас сёння былі футбалісты, якія практычна не гулялі. Таму задача ў нас была захаваць склад да наступнай гульні і паспрабаваць выйграць. Мы стараліся, мне няма ў чым папракнуць сваю каманду. Але, на жаль, так бывае, гэта футбол. «Нёман» сёння, трэба аддаць належнае, змагаўся годна. А ў меншасці дзейнічалі нават лепш, чым у роўных складах.

Павел БАЦЮТА (трэнер клуба «Нёман»):

— Я пагаджуся з меркаваннем галоўнага трэнера нацыянальнай зборнай Ігара Крывушэнка. Гэта датычыцца судзейства. А што тычыцца гульні нашай каманды, я толькі магу сказаць дзякуй за гульню. Хлопцы цалкам аддаліся гульні. Апынуліся ў складанай сітуацыі, але з гонарам з яе выйшлі. Каманда мела ў контратаках нядрэнныя моманты, якія маглі прывесці да голу ў чужую браму.

Мінск 0-0 Крумкачы
Слуцк 1-0 Дняпро
Іслач 0-0 Нафтан
Дынама-Брэст 3-0 Гомель
БАТЭ 2-0 Гарадзея
Дынама-Мінск 1-3 Віцебск
Славія-Мазыр 0-3 Тарпеда-БелАЗ
Гарадзея 1-1 Мінск