«Дняпро» — «Нёман»: матчдзень Вярнуцца да спісу

МЕСЦА І ЧАС

Матч 6-га тура «Дняпро» – «Нёман» пройдзе ў нядзелю ў Магілёве на стадыёне «Спартак». Кошт квітка – 3,5 рубля. Пачатак сустрэчы ў 18:00.

Дублюючыя склады згулялі ўчора ўнічыю 1:1. Лік адкрылі гродзенцы за 18 хвілін да канца матчу, аднак пераможны лік не ўтрымалі. На мяч забіты Сенкелем гаспадары адказалі на 83-й хвіліне голам Кандратовіча.

ДНЯПРО — НЁМАН

Для гарадзенцаў магілёўскі каманда заўсёды была складаным супернікам. Асабліва востра гэта адчувалася ў гульнях на выездзе. У савецкі перыяд у Магілёве наша каманда правяла 26 матчаў у рамках першынства СССР (+2=8-16, рознасць мячоў 19-42), а вось перамагала толькі 2 разы (7,7%). Павезці дадому перамогу атрымалася ў 1966 і 1988 гадах. Абодва разы гродзенцы перамагалі суперніка з аднолькавым лікам 2:0. Крыху лепш выглядае статыстыка суверэннай перыяду сустрэч: +6=9/9, рознасць мячоў 25-37. Працэнт выязных перамог у матчах чэмпіянату Беларусі значна больш. На сённяшні дзень гродзенцы ў 24 гасцявых матчах святкавалі 6 перамог, што складае роўна 25%.

Першую гасцявую перамогу ў матчах чэмпіянату Беларусі «Нёман» расстараўся толькі з 10 спробы. У сезоне 2001 года гродзенцы да апошняга тура прэтэндавалі на медалі, аднак да бронзы не дацягнулі зусім ледзь-ледзь. Тэарэтычна, каманда Сяргея Саладоўнікава мела шанец і на срэбраныя медалі. У апошнім туры галоўныя канкурэнты гродзенцаў на ўзнагароды мінскае «Дынама» і БАТЭ сустракаліся паміж сабой, а жоўта-зялёныя гулялі ў Салігорску. У выпадку перамогі над «Шахцёрам», а таксама нічыйнага выніку ў матчы канкурэнтаў, «Нёман» станавіўся срэбраным прызёрам. Аднак, усё атрымалася інакш: «Дынама» перайграла БАТЭ, а «Нёман» буйна прайграў «Шахцёру». А за два туры да фінішу здарылася першая перамога ў Магілёве.

На сённяшні дзень каманды ў чэмпіянаце Беларусі згулялі 48 матчаў: +14=18-16, рознасць мячоў 56-64.

Подрабязна пра вынікі матчаў «Нёман» — «Дняпро»

ІНФО

- у апошні раз каманды сустракаліся ў 2014 годзе: на першым этапе гродзенцы атрымалі 2 перамогі - у гасцях 3:2дома 4:1, а на другім этапе двойчы згулялі ўнічыю - дома 1:1у гасцях 1:1;

- «Нёман» і «Дняпро» — самая міралюбная пара чэмпіянату Беларусі. У 18 матчах (37,50%) з 48 згуляных каманды не змаглі вызначыць пераможца. У апошніх 9 матчах 6 разоў быў зафіксаваны лік 1:1.

- у папярэднім туры «Нёман» саступіў дома «Віцебску» з лікам 1:4, а «Днепр» у гасцях згулялі ўнічыю з жодзінскім «Тарпеда-БелАЗ» 0:0;

- у пяці апошніх сустрэчах двух каманд свой гол абавязкова забівае Павел Савіцкі;

- сярод траўмаваных гульцоў гродзенскага клуба прайшла ракіроўка. Горбач і Канцавы цяпер у добрым стане і змогуць ужо сёння з'явіцца на полі, а іх месца ў лазарэце занялі Зубкоў і Курганскі. Колькасць траўмаваных у камандзе блізка да крытычнага. Акрамя іх камандзе ў бліжэйшы час не змогуць дапамагчы Бебе, Савасцьянаў, Верхаўцоў, Лешка і Яблонскі. У «Дняпра» траўміраваны толькі Сазанкоў;

- дыскваліфікаваных гульцоў у каманду: няма.

Поўную версію прэв'ю чытайце на старонках матча «Дняпро» — «Нёман»

У ПАПЯРЭДНІМ МАТЧЫ

У мінулым туры наша каманда дома саступіла «Віцебску» (1:4), а «Дняпро» у Жодзіна згуляў унічыю з «Тарпеда-БелАЗ» (0:0). Так выглядалі склады каманд тыднем раней:

НЁМАН (4-2-3-1): Курганскі – Абуна, Кантарыя, Зубкоў, Анюкевіч (Кавалёнак, 75) – Якімаў (Клімовіч, 61), Рудзік – (к) Савіцкі, Жукоўскі, Бомбель (Яроцкі, 46) – Лакціёнаў. Запасныя: Жураў – Хлебасолаў, Хвалько, Журневіч. Галоўны трэнер – І.Кавалевіч.

ДНЯПРО (5-2-3): Даўгяла – Бардукоў, Рудўюк, Алберкіс, Башлай, Цярэшчанка – (к) Паўлаў, Кікі - Шрамчанко (Анцілеўскі, 54), Хотаў (Юрчанка, 83), Чумак (Гевліч, 85). Запасныя: Капанцоў – Лявіцкі, Рыбако, Зыль. Галоўны трэнер – А.Седнёў.

СТАРТАВЫЯ СКЛАДЫ

ДНЯПРО (Магілёў) — НЁМАН (Гродна) – 0 : 3 (0 : 1)

ДНЯПР (5-2-3): Доўгялла – Геўліч, Рудзюк, Олберкіс, Юрчанка, Цярэшчанка – (к) Паўлаў, Кікі – Шрамчанка, Хотаў, Чумак. Запасныя: Капанцаў – Анцілеўскі, Лявіцкі, Бардукоў, Федосаў, Рыбакоў, Зыль. Галоўны трэнер – А.Сяднёў.

НЁМАН (4-2-3-1): Жураўв – Абуна, Кантарыя, Хвалько, Анюкевіч – Якімаў, Рудзік - (к) Савіцкі, Клімовіч, Жукоўскі – Лакціёнаў. Запасныя: Шышлоў – Канцавы, Кавалёнак, Горбач, Хлебасолаў, Бомбель, Яроцкі. Галоўны трэнер – І.Кавалевіч.

Галы: 0:1 — Р.Лакціёнаў (23, пас – Жукоўскі)

0:2 — П.Савіцкі (90, пас – Рудзік)

0:3 — Я.Яроцкі (90+3)

Поўны пратакол матча «Дняпро» — «Нёман» стане даступны за паўгадзіны да пачатку сустрэчы