«Нёман»-д — «Нафтан»-д Вярнуцца да спісу

Матч пройдзе 10 траўня ў Футбольным манежы, пачатак сустрэчы ў 17:00.

Перад сёмым турам гродзенцы на адно ачко апярэджваюць дубль «Нафтана» і займаюць 8-е месца ў турнірнай табліцы. Навапалачане селі двума радкамі ніжэй.

Матчы дубля «Нафтана» у цяперашнім сезоне: Нафтан – Слуцк - 2:0 (С.Шэстакоў 50, 70), Дынама-Мінск – Нафтан - 2:2 (42-пен, 77 - А.Шубко 36, А.Цвечкоўскі 57 ), Нафтан – Віцебск - 2: 4 (А.Цеплоў 17, М.Хадуноў 88 – 28-пен, 54, 70, 90 +2), Дняпро - Нафтан - 0:1 (А.Шубко 41), Нафтан – Крумкачы - 0:2 (15, 56), Нафтан – Тарпеда-БелАЗ - 0:4 (48, 50, 57, 84).

«Нёман» і «Нафтан» забілі ў чэмпіянаце па 7 мячоў, а вось прапусцілі нашы госці на два мячы больш.

НЁМАН-д (Гродна) — НАФТАН-д (Наваполацк) – 4 : 0 (1 : 0)

НЁМАН: Шышлоў – Яблонскі, Карпенка, Бяценя, Нарута, Яроцкі, Васкабойны, Лех, Хлебасолаў, Журневіч, Бомбель. Запасныя: Агапаў - Зубрыцкі, Кругленя, Сенкель, Сырыська, Капко, Главіцкі.

НАФТАН: Каменскі – Голубеў, Юіке, Шубко, Хадуноў, Калінін, Панамарэнка, Земко, Францаў, Цеплоў, Штыгель. Запасныя: Семёнаў - Шеўчэнок, Васін, Шэстакоў, Цвечкоўскі, Кутыркін, Калеснік.

Галы: 1:0 — Карпенка (24, памылка брамніка), 2:0 — Кругленя (49-г, пас – М.Яблонскі), 3:0 — Хлебасолаў (64, з пенальці за фол А.Сямёнава супраць Я.Главіцкага), 4:0 — В.Журневіч (73, пас – М.Яблонскі)

Поўная версія пратакола даступная на старонках матча «Нёман»-д - «Нафтан»-д

ХВІЛІНА ЗА ХВІЛІНАЙ

• Беларусь Стартавы свісток арбітра а 17:00
  • 8' – пакуль без БРАМЫ гуляюць каманды. Гродзенцы больш кантралююць мяч, але блізка падабрацца да брамы не могуць
  • 10' – Бомбель адабраў мяч у абаронцы, але прайсці яго не змог. Яроцкі падхапіў на флангу, зрабіў закід на далёкую штангу, Журневіч скінуў галавой на Яблонскага, але ў таго удар не атрымаўся
  • 11' – небяспечны адказ наваполацкай каманды. Рушыў услед далёкі ўдар і Шышлову прыйшлося адбіваць перад сабой, балазе першым на мячы былі абаронцы і вынеслі мяч з штрафной
  • 14' – вось і першы галявы момант выпускаюць жоўта-зялёныя. Журневіч з правага флангу зрабіў навес на далёкую штангу, а Бомбель галавой біў у супрацьходах брамніку - Камінскі паспеў нагой мяч адбіць
  • 16' – яшчэ адзін галявы выпусцілі. У цэнтры поля Бомбель падхапіў мяч, аддаў на левы край Яроцкі, той падаў мяч на Журневіча. Васіль першым дотыкам мяч прыняў, другім прыбраў пад левую нагу і прабіў - абаронцы заблакавалі ўдар
  • 17' – Хлебасолаў з штрафнога прабіў слаба і прама ў рукі брамніка
  • 23' – Яроцкі фінтануў і прабіў з кута штрафной - заблякаваны ўдар абаронцам
  • Беларусь 24' – а вось і першы гол! Пасля падачы кутавога брамнік гасцей выскачыў і паспрабаваў зафіксаваць мяч рукамі, але выпусціў яго. Першым на дабіванні быў Карпенка​ - 1:0
  • 29' – вось гэта ўжо небяспечна было ў нашай брамы Вывелі сам-насам Калініна, але ён не змог прапіхнуць мяч міма Шышлова
  • Беларусь 31' – першая замена ў сённяшнім матчы. Замест Васкабойнага на поле выйшаў Сырыська. Не пайшла сёння гульня ў нашага абаронцы, шмат памылак здзейсніў
  • 32' – Яроцкі паспрабаваў зноў прабіць з-за штрафной - зноў заблакавалі яго ўдар
  • 33' – прымусілі нашы абаронцы нервавацца галоўнага трэнера... Занадта шмат дазваляюць камбінаваць каля сваёй штрафной. Добра, што ніхто з суперніка не наважыўся прабіць па браме
  • 38' – Сырыська прабіў з-за штрафной - зноў пастаўлены блок перад мячом
  • 39' – далёкі закід на Калініна, але ён толкам не сустрэўся з мячом і нашы пачалі атаку ад сваёй брамы
  • 44' – далёкі ўдар Штыгеля - на чэку Шышлоў
  • 45' – якая памылка суддзі!!! Яна ледзь не сталі выніковымі і не прывяла да ўзяцця брамы "Нёмана". Гродзенцы былі ў атацы. Лех на лініі штрафной разабраўся з двума абаронцамі, але яго рукамі спыніў адзін з іх. Мяч быў адабраны і адразу ж вертыкальным пасам пасланы на Калініна, які ўцёк сам-насам з брамнікам. Але і на гэты раз яму не ўдалося перайграць Шышлова. Галкіпер ужо ў каторы раз выратаваў жоўта-зялёных ад немінучага гола
  • Беларусь 45+1' – свісток на перапынак
  • Беларусь другі тайм пачаўся
  • Беларусь 46' – дзве замены ў "Нёмана": Яроцкі і Бомбель сышлі, а замест іх Круглені і Главіцкага, адпаведна. У "Нафтана" адразу чатыры замены: Камінскі - Сямёнаў, Штыгель - Шаўчанак, Калінін - Цвячкоўскі, Цеплоў - Шастакоў
  • Беларусь 49' – другі забіваюць нашы хлопцы! Вызначыўся Максім Кругленя! Яблонскі з правага краю атакі падаў у штрафную, а Кругленя ва ўпор галавой расстраляў браму саперніка - 2:0
  • Беларусь 56' – пятая замена ў гасцей: Хадуноў- Калеснік
  • Беларусь 63' – неспартовыя паводзіны ў гасцей: Голубеў атрымаў папярэджанне
  • Беларусь 64' – выхад Главіцкага сам-насам перапыніў брамнік Сямёнаў, рукою збіўшы гродзенскага гульца - жоўтая картка і пенальці
  • Беларусь 64' – Хлебасолаў прабіў на сілу, без шансаў для брамніка - 3:0
  • Беларусь 69' – шостая замена ў Наваполацка: Земкоў - Васін
  • 70' –Хлебасолаў з штрафнога прабіў крыху вышэй за браму
  • Беларусь 73' – Журневіч забівае чацвёрты мяч у браму суперніка! Лех зрабіў далёкую перадачу на Хлебосолова, той працягнуў мяч ад цэнтра поля да лініі брамавай, аддаў забягаючаму па краі Яблонскаму. Максім робіць перадачу на дальнуюю штангу, дзе ў пустую браму мячзабівае Журневіч​ - 4:0
  • 75' – Сыриська з-за межаў штрафной б'е і трапляе ў штангу!!!
  • Беларусь 77' – Яблонскі атрымлівае папярэджанне - грубая гульня
  • Беларусь 82' – замена ў "Нёмана": Журневіч пакінуў поле, Сенкель уступіў у гульню. Адразу ж трэнерскі штаб суперніка робіць сёмую замену: Калеснік - Кутыркін
  • 83' – Сырыська зноў добра прыклаўся з далёкай дыстанцыі! Толькі рэакцыя брамніка выратавала прыезджую каманду ад пятага мяча. З дзявяткі дастае мяч галкіпер - кутавы!!!
  • Беларусь 83' – замена у "Нёмана": Яблонскі – Зубрыцкі
  • 85' – Зубрыцкі толькі выйшаў на поле і адразу трапіў у штангу. Пасля падачы кутавога ён на далёкай штанзе замыкаў навес...