«Слуцк» – «Нёман»: захавалі прапіску Вярнуцца да спісу

Да канца чэмпіянату камандам засталося правесці ўсяго па два матчы. Ужо ў гэтую суботу могуць стаць вядомыя імёны каманд, якія развітаюцца з першым дывізіёнам. Для гэтага дастаткова будзе двух паразаў: «Белшыны» ў матчы з «Нафтанам», ды «Граніту» у матчы з «Мінскам». У такім выпадку, астатнія вынікі гэтага тура і матчы апошняга тура чэмпіянату ўжо не будуць уплываць на размеркавання месцаў у выніковай турнірнай табліцы. Тым не менш, за два туры да фінішу, нават «Слуцк», які набраў 29 ачкоў, усё яшчэ не можа з палёгкай уздыхнуць. Для поўнага шчасця ім не хапае аднаго набранага ачка.

У бліжэйшую суботу «Нёман» са «Слуцкам» згуляюць паміж сабой у восьмы раз. Адзначым, што «Слуцк» у трох папярэдніх хатніх матчах гродзенцаў яшчэ не перамагаў. Больш за тое, бела-сінія яшчэ ні разу дома «Нёману» не забівалі. Агульныя лічбы гульняў у Слуцку на карысць жоўта-зялёных: +1=2-0, рознасць мячоў 2-0. Дзве папярэдніх сустрэчы ў Слуцку завяршыліся мірам і абодва разы безгалявой.

Подрбязна пра супрацьстаянне гродзенскага «Нёмана» і «Слуцка»

СТАРТАВЫЯ СКЛАДЫ

СЛУЦК (Слуцк) — НЁМАН (Гродна) – 0 : 0 (0 : 0)

СЛУЦК: Дуда –  Залескі Андрэй, Рудзюк, Залескі Аляксей, Быліна – Шчагрыковіч, Аюі - Кібук, Мілько, (к) Бабко – Себаі. Запасныя: Бранавец – Перапечка, Думбія, Яцкевіч, Рушніцкі, Глебко, Куган.

НЁМАН: Курганскі – Лешка, Паўлавец, Касмынін, Анюкевіч – Бебе, Савасцьянаў - (к) Савіцкі, Яроцкі, Пазняк – Горбач. Запасныя: Жураў – Сасноўскі, Кавалёнак, Журневіч, Сенкевіч, Бомбель, Дземідовіч.

Галы: няма

Яшчэ не паспелі каманды адыграць першы тайм, як у дбаючымі таварышаў ускіпеў абураны розум. «Што ж гэта робіцца!?!?» - Лямантавалі або пыталіся яны. «Нёман» са «Слуцкам» гуляюць у несумленны футбол, і, цалкам відавочна, што сёння гэтыя нягоднікі будуць дзяліць ачкі. Вунь, нават букмекеры гэты матч з лініі знялі! Бачылі?»

Аказваецца, што абедзве каманды ў гэтай сустрэчы цалкам згодны на нічыйны вынік. Дзіўна, але пільны люд толькі на трыццатай хвіліне сустрэчы вызначыў, што роўны лік задавальняе і слуцкую і гродзенскую каманду. У гэты час, у паралельна праходзячых матчах, «Мінск» граміў «Граніт», а «Нафтан» выйграваў «Белшыну». Самі ж каманды ведалі пра ратавальнай міравой загадзя. Таму як вынікі сезона ўжо даўно зацверджаны на самым версе. «Граніт» з гродзенскім варатаром не павінен быў выйграць у «Мінска», а «Белшына», згодна са сцэнаром ўсяго чэмпіянату, павінна выратавацца на апошніх хвілінах сезона 2016 года. Драматургія, штука тонкая!

Усе разумелі, што дамагчыся патрэбнага выніку трэба як мага праўдападобней. І толькі чыста футбольнай падрыхтоўкай тут не абысціся. На працягу ўсяго тыдня з футбалістамі акрамя трэнераў, працавалі рэжысёры-пастаноўшчыкі лепшых тэатраў двух гарадоў. Суровага слуцкага гледача, а таксама ўсіх тых, хто вырашыў глядзець трансляцыю гэтага матчу, футбольным шырспажывам не правесці. Не кажучы ўжо пра тое, каб прымусіць пляскаць у далоні.

Прэв'ю сустрэчы, поўны пратакол і справаздачу глязіце на старонках матча «Слуцк» — «Нёман»