Нёман-д — Дынама-Мінск-д: рэванш мінчан Вярнуцца да спісу

Дублёры мінскага «Дынама» практычна страцілі ўсе шанцы трапіць у тройку прызёраў гэтага першынства, тым не менш, у сённяшнім матчы выглядалі досыць матываванымі. А як можа быць інакш, калі галоўны трэнер каманды прыехаў у свой родны горад, тым больш, што першая сустрэча гэтых супернікаў завяршылася перамогай жоўта-зялёных. Безумоўна, дынамаўцы на чале з Сяргеем Гурэнка прагнулі ўзяць рэванш за летнюю паразу. Пачатак сустрэчы не прадвяшчала нічога добрага гасцям. Да зыходу дваццатай хвіліны інтрыга ў матчы магла знікнуць, рэалізуй небяспечны выхад Круглені, забей пасля кутавога Смунёў, патрап у кут з лініі штрафной Чайка. Аднак, гол здарыўся ў супрацьлеглую браму. Футбольная ісціна працягвае працаваць: не забіваеш ты - забіваюць табе.

У першым эпізодзе, які здарыўся ўжо на шостай хвіліне сустрэчы, пышна згуляў брамнік гасцей. Давыдзенка зрэагаваў на ўдар Круглені з блізкай адлегласці і рукой перавёў мяч на кутавы. Праз пару хвілін Смунёў галавой біў ва ўпор пасля падачы кутавога - побач са штангай, а ўдар Чайкі пасля чарговага кутавога быў слабым і па цэнтры брамы. Калі здавалася, што вось-вось гаспадары дажмуць мінчан, госці нечакана забілі. Праваліўся цэнтр абароны і ўварваўся ў штрафную Юзэпчук ​​акуратна накіраваў мяч міма брамніка - 0:1. Гол выглядаў нелагічным, таму чакалася павелічэнне ціску на браму Давыдзенка. І гол не прымусіў сябе доўга чакаць - гаспадары зраўнялі лік на 34-й хвіліне сустрэчы. Чарговы праход па левым фланзе завяршыўся верхавой падачай Круглені прама на Буцько, які галавой адправіў мяч у сетку брамы мінчан. Да канца тайма лік больш не змяніўся, аднак было відавочна, што двума забітымі мячамі каманды не абмяжуюцца.

Нягледзячы на ​​тры замены, якія правёў Троска - на поле замест Журава, Смунёва і Сенкевіча, выйшлі Шышлоў, Васкабойны і Сенкель, адпаведна, тое, што адбываецца на полі кардынальна не змянілася. Гродзенцы больш валодалі мячом, і, што натуральна, больш стваралі момантаў. На 60-й хвіліне Усовіч галавой ва ўпор расстрэльваў браму мінчан - ізноў міма. На гэты раз мяч праляцеў над верхнім левым ад брамніка кутам брамы. На жаль, усе гродзенскія паўмомант і моманты толькі такімі і засталіся. А вось дынамаўцы зноў прымудрыліся забіць. На гэта раз, мяч пасля ўдару Велько ўляцеў у сетку брамы пасля прыкрага рыкашэту. Шышлоў, які ўпаў па ўдару, не толькі паспеў падняцца на ногі, але і амаль здолеў дастаць апускалі за лінію брамы мяч. Аднак, у гэтым эпізодзе гродзенскі галкіпер прадухіліць другое ўзяцце брамы не змог - 1:2. Нягледзячы на ​​прапушчаны мяч, гледзячы на ​​тое, што адбываецца верылася, што гаспадары змогуць лік зраўняць. Нават пасля таго, як за другое папярэджанне на 82-й хвіліне сустрэчы быў выдалены з поля Сырысько. У застаўшыся час ў дынамаўскай брамы было небяспечна яшчэ некалькі разоў. Аднак, сёння быў не гродзенскі дзень. Ледзь-ледзь не дастаў да мяча Буцько, ледзь-ледзь не хапіла дакладнасці пры ўдары Круглені. А калі ішла першая дабаўленая хвіліна, мяч на лініі штрафной трапіў у руку Агурцову. Пенальці, без шанцаў для брамніка, рэалізаваў Лоікаў - 1:3.

Рэванш моладзевага складу адбыўся, а што будзе заўтра? Першая каманда мінчан ўсё яшчэ змагаецца за срэбра, у той час як гродзенцы вырашаюць задачу па выжыванні. Матываваныя абодва праціўнікі - тым цікавей паглядзець такі матч ўжывую. Чакаем вас заўтра на галоўнай арэне ЦСК «Нёман», пачатак матча ў 16:00.

НЁМАН-д (Гродна) — ДЫНАМА-МІНСК-д (Мінск) – 1 : 3 (1 : 1)

НЁМАН: Жураў – Снігіра, Беценя, Смунёў, Усовіч – (к) Агурцоў, Сырыська - Чайка, Сенкевіч, Кругленя – Буцько. Запасныя: Шышлоў – Леўша, Капко, Пілец, Сенкель, Васкабойны, Бадалаў.

ДЫНААО: Давыдзенка – Макушынскі, Халімончык, Лукашэвіч, Велько, Гурэнка, Юзэпчук, Чыж, Лапун, Кійко, Бобрук. Запасныя: Клешчук – Лоікаў, Ксенафонтаў, Сушчыц, Прахарэнка, Садоўскі, Крайко.

Галы: 0:1 — Юзэпчук (27), 1:1 — Буцько (34-г, пас – Кругленя), 1:2 — Велько (72), 1:3 — Лоікаў (90+1-пен, гульня рукою Агурцоў).

Поўная версія пратакола даступная на старонках матча «Нёман»-д - «Дынама-Мінск»-д