Чэмпіянат Беларусі 2016
7 тур

12 траўня - 20:30 (чацвер)
Гродна, Стадыён ЦСК «Нёман» (умяшчальнасць – 8 479). 2500 гледачоў
+17°C, пасмурно, в первом тайме дождь / электроосвещение. Билет — 40 000, детский – 20 000 рублей.

Склады каманд:
19Курганскі Сяргей (Б) 16Чэрнік Сяргей (Б)
8Пол Ралан Бебе Кінге 15Жаўнерчык Максім
(67’)9(73’) 3Сасноўскі Сяргей (К) 4Дубра Каспар
6Пазняк Аляксандр 19Мілуновіч Неманья
14Анюкевіч Аляксандр 42Валадзько Максім (59’)
23(64’) 32Горбач Андрэй 5Яблонскі Яўгеній
31Дурай Тарас 23Алехновіч Эдгар (38’)17(46’)
16Васькоў Арцём 10Іваніч Мірко (83’)
7Кавалюк Сяргей 22Стасевіч Ігар (К)
88(57’) 29Бомбель Артур 18Мазалеўскі Дзмітрый 7(64’)
78Васілюк Раман 62Гардзейчук Міхаіл (55’)
Запасныя:
1Жураў Уладзімір (Б) 34Сарока Арцём (Б)
5Хвалько Ягор 3Гайдучык Віталій
3(73’)(82’) 9Вяргейчык Кірыл 7Карніцкі Аляксандр 18(64’)8(73’)
10Кавалёнак Дзмітрый 8Валадзько Аляксандр 7(73’)(79’)
11Журневіч Васілій 11Анцілеўскі Дзмітрый
32(64’) 23Носко Аляксей 33Палякоў Дзяніс
29(57’) 88Савіцкі Павел 17Рыас Аляскей 23(46’)
Суддзі на лініі:
Кавалёў Аляскей (Асіповічы) Сладзінскі Андрэй (Баранавічы)
Рэзервовы арбітр:
Абелеўскі Аляскей (Гродна)
Інспектар матчу:
Мацюшаў Віктар (Мінск)

Форма команд: зелёные майки и трусы — синие майки и трусы.

НА РОЗНЫХ ПОЛЮСАХ

У мінулым туры гродзенцы згулялі на выезде ўнічыю 1:1 з бабруйскай «Белшынай». Матч праходзіў у жорсткай барацьбе, сведчаннем чаго сталі дзве атрыманыя гульцамі траўмы і 10 жоўтых картак, адна з якіх трансфармавалася ў чырвоную. У першым тайме зламалі нос гульцу «Белшыны», а незадоўга да заканчэння матчу Курганскаму дасталася нагой па твары. Лік у матчы адкрыў Булыга, хлёсткім ударам даслаўшы мяч пад папярэчыну брамы гасцей на 38-й хвіліне сустрэчы. За чатыры хвіліны да выдалення жоўта-зялёным атрымалася лік у матчы зраўняць. Пасля падачы Васілюка са штрафнога, Сасноўскі галавой скінуў мяч пад удар Бомбеля, які адразу забіў мяч у сетку. На 79-й хвіліне сустрэчы з поля быў выдалены Арцём Канцавы, таму сёння ён на поле не з'явіцца.

БАТЭ ў шостым туры атрымаў сваю пятую перамогу ў чэмпіянаце і ўпэўнена ўзначальвае 16-камандны пелетон. У Барысаве быў буйна абыграны «Слуцк». Усе тры мячы былі забітыя жоўта-сінімі ў другім тайме. Па адным голе на свой рахунак запісалі М.Валадзько, М.Гардзейчук і М.Іваніч. Гэта ўжо другая буйная перамога барысаўчан у цяперашнім першынстве. Падапечныя Ермаковіча агрэсіўна дзейнічаюць ў атацы ў кожным матчы. За шэсць гульняў гульцы БАТЭ 18 раз паражалі браму праціўніка. Небяспека зыходзіць абсалютна ад кожнага гульца жоўта-сініх: 4 галы забіў М.Гардзейчук, 3 – І.Стасевіч, 2 – Н.Мілуновіч, М.Іваніч і В.Радзівонаў, па 1 разу вызначыліся К.Дубра, А.Валадзько, М.Валадзько, А.Рыас і Я.Яблонскі.

Пасля шасці тураў гродзенцы толькі на адно ачко апярэджваюць «Нафтан», які займае апошняе месца ў турнірнай табліцы. Жоўта-зялёныя, у адрозненне ад барысаўчан, асабліва не даруюць сваіх заўзятараў забітымі галамі. За шэсць матчаў такіх толькі тры. У першых двух матчах забіў Васілюк, а ў апошняй гульні вызначыўся Бомбель. Разам, выходзіць па 0,5 за адну гульню. Для перамогі над БАТЭ гэтага будзе відавочна не дастаткова.

РОДНЫЯ СЦЕНЫ ДАПАМАГАЮЦЬ

У чэмпіянаце краіны супернікі сустракаліся 42 разы: +5=8-29, розніца мячоў 27-83.

Усе пяць перамог над барысаўскім клубам былі здабытыя ў Гродне, а ў Барысаве «Нёман» змог разжыцца толькі пяццю нічыйнымі вынікамі. Лепшы бамбардзір супрацьстаяння – Віталь Радзівонаў (10 мячоў).

Гісторыя сустрэч двух каманд: НЁМАН — БАТЭ

Апошні раз дома барысаўскі клуб быў абыграны ў чэмпіянаце 27 кастрычніка 2013 года. У тым матчы вызначыўся камерунец Гі Стэфан Эссаме, прымусіўшы, тым самым, галоўнага трэнера каманды прымерыць свой чырвоны касцюм. Сёння ў нашай дружыне таксама выступае камерунец, праўда ён больш схільны да абароны, чым да нападу. Але ж, чым чорт не жартуе?

ДНЁМ РАНЕЙ

Матч дублюючых складаў адбыўся напярэдадні. Моладзевая каманда «Нёмана» упэўнена перайграла лідэра чэмпіяната з лікам 1:0. Гол забіў Максім Кругленя, які ўпершыню выйшаў учора ў асноўным складзе гродзенскага дубля. З улікам усіх матчаў, якія адбыліся на гэты момант, нашы дублёры з дзевяццю ачкамі размясціліся на 10-ым радку турнірнай табліцы. Да 4-га месца ўсяго тры ачкі.

8 Аляксандр Валадзько   18.06.1986 2 56 1+0
10 Мірко Іваніч Сербія 13.09.1993 6 537 2+2 1 Вайводзіна (Нові-Сад, Сербія) / Д1

54%

Як бы мы апошні час не выступалі ў чэмпіянаце – ішлі ў сярэдзіне, альбо замыкалі табліцу – БАТЭ ў Гродне не даравалі і лёгка не адпускалі. Тут ім апошні час даводзіцца вельмі цяжка. Давайце ўспомнім, пачынаючы з 2013 года ў актыве жоўта-зялёных тры перамогі і тры паразы. Прычым ўсе паразы атрымаліся мінімальнымі – 1:2, 1:2, 0:1. Сёння лікз той жа серыі – 0:1, а вось гульня атрымалася зусім іншая.

Нягледзячы на ​​няўдалы пачатак сезону, гродзенцы знайшлі ў сабе сілы і выдалі выдатны матч. Гульцы «Нёмана», не гледзячы на ​​моц суперніка і яго гучнае імя, не пабаяліся згуляць у адкрыты футбол. Каманда гуляла сама і давала гэта рабіць суперніку.

Хоць першапачаткова гродзенцы аддалі гасцям ініцыятыву, прапанаваўшы суперніку дзейнічаць першым нумарам. Аднак па сканчэнні стартавага адрэзка часу, гульня выраўнавалася і адсунулася ад гродзенскай брамы. Усё чым запомніліся чэмпіёны ў першым тайме – гэта багаццем кутавых і штрафных удараў. Небяспекі ў штрафной гаспадароў, як такой, і не было. А вось жоўта-зялёныя адзін раз прымусілі стадыён ойкнуць. Удар Дурая са штрафнога выглядаў вельмі эфектна – мяч звонка стукнуўся аб папярэчыну і адляцеў далёка ў поле. Усё самае цікавае прыйшлося на другую палову сустрэчы.

Ні аб якім закрытым футболе з боку гаспадароў не было і гаворкі. Гродзенцы, поўнасцю ачуўшыся, сталі часцяком хадзіць у атаку, што, несумненна, прыйшлося па душы заўзятарам, якія прыйшлі ў гэты вечар на стадыён. Даўнютка так не падтрымлівалі трыбуны жоўта-зялёных.

Разрэджанасць ахоўных парадкаў гаспадароў, якая ўзнікала падчас нападаў «Нёмана», стварала камфортны прастор для хуткіх выпадаў барысаўчан. Ужо на 50-й хвіліне мяч пабываў у сетцы брамы Курганскага, аднак узяцце брамы залічана не было. Момант атрымаўся вельмі складаным для судзейскай брыгады, якая раілася пры вынясенні канчатковага рашэння каля хвіліны. Мяч пасля ўдару Іваніча ляцеў у створ брамы і Курганскі яго ўжо не даставаў, аднак ўляцеў ён туды пасля траплення ў спіну Гардзейчука. А той, на думку бакавога арбітра, знаходзіўся ў становішчы па-за гульнёй. Момант не адназначны, але рашэнне адмяніць ўзяцце брамы, быў прыняты.

Праз пяць хвілін госці ўсё ж выйшлі наперад, аднак перад гэтым нёманцы выпусцілі самы рэальны шанец аповесці ў рахунку. Васілюк пасам насуперак паміж двума абаронцамі вывеў адзін на адзін Васькова, але з яго ударам бліскуча справіўся Чэрнік, перавядучы мяч на кутавы. А БАТЭ забіў у наступнай жа атацы. Падача Стасевіча з левага краю, закід Рыаса галавой уздоўж брамы і ўдар у пустыя браму Гардзейчука – 0:1.

Пасля прапушчанага мяча каманда не апусціла галаву, а дала сапраўдны бой чэмпіёну. Жаданне зраўняць было велізарным і хлопцы не шкадавалі ні суперніка, ні сябе. Дзве замены з трох апынуліся змушанымі. Гульнявой была толькі замена Бомбеля на Савіцкага, а вось Горбач і Сасноўскі атрымалі траўмы і не змаглі дайграць матч да канца. У Горбача падазрэнне на надрыў ахіла, а Сасноўскі пабываў у накаўце. Удар галовамі Сасноўскага і Карніцкага здарыўся на 70-й хвіліне сустрэчы. Карніцкі ляжаў і трымаўся за галаву, а вось Сасноўскі упаў на газон і страціў прытомнасць. Каб прывесці гульца ў пачуцці спатрэбілася дапамога дактароў. Карэта хуткай дапамогі выехала на газон і павезла капітана за межы поля.

Пакуль яму аказвалі дапамогу, замест яго выйшаў Вяргейчык. Аклямащшыся, Сасноўскі рваўся ў бой, бо ён не ведаў, што яго замянілі. Ён нават не памятаў, што з ім здарылася! Тым не менш, абаронца настаяў на сваім і яго адпусцілі лекары. Што і сказаць, сапраўдны Капітан! Ён прыбег на дапамогу камандзе, аднак ажно прысеў на лаўку запасных. Пазней да яго яшчэ падышлі лекары і працягнулі назіраць за гульцом, бо сутыкненне было не жартоўнае.

На поле жа працягвалі кіпець футбольныя страсці. На небяспечны праход і ўдар Іваніча, у якога двойчы няўдала выбівалі мяч абаронцы «Нёмана», гродзенцы адказалі выпадам з ударам Вяргейчыка. Іваніч кінуўся ў ногі Курганскаму і адбіў мяч на кутавы, а ўдар Вяргейчыка заблакаваў Мілуновіч.

За пяць хвілін да канца сустрэчы Курганскі выратаваў каманду яшчэ раз. Мяч пасля ўдару Стасевіча закрануў нагу Носко, траекторыя палёту мяча была зменена, але брамнік паспеў зрэагаваць. А на зыходзе шасці дададзеных хвілін мог выратаваць каманду ад паразы Савіцкі. Дурай, знаходзячыся ў штрафной плошчы разгарнуўся і скінуў Паўлу пад удар, але мяч зноў не дайшоў да Чэрніка – абаронцы заблакавалі і гэты ўдар.

Мы зноў прайгралі, але за такую ​​гульню камандзе не сорамна перад сваімі заўзятарамі.

Сёння было дастойная гульня, сёння ў другой палове сустрэчы была неверагодная падтрымка трыбун, за што ўсім вялікі дзякуй. Не аказалася толькі набраных гарадзенцамі ачкоў. Думаецца, што калі наша каманда згуляе гэтак жа супраць «Іслачы» 17 траўня, то супернік паедзе дадому паражняком.

Сергей КОВАЛЮК (полузащитник «Немана»):

— Команда показала сегодня хорошую игру, практически ни в чем, не уступив сопернику, а в каких-то моментах даже их переигрывали. Уважительно отношусь к БАТЭ, очень хорошая команда, но мы сегодня не заслужили поражения. Сегодня была ничейная игра, и мы должны были набирать очки.

— На игру против лидера подготовка особая?

— В очень спокойной атмосфере прошла подготовка к этой встрече. Этот матч ничем не отличается от остальных. Соперник силён, но не более того. Готовимся ко всем матчам одинаково, разбираем соперника, тренируемся. Всё как обычно.

— Не может ли быть такого, что именно против БАТЭ мы показываем хорошую игру, а на матчи с иным противником запал угаснет?

— Думаю, что нет. У нас пошла игра с матча против «Белшины». Там был тайм хорошего футбола, сегодня удалась практически вся игра. На протяжении 90 минут у нас многое получалось. Мы должны были так играть с первого тура. Не могу объяснить, почему отсутствовала у команды игра на старте чемпионата. Нараздавали очков всем кому только можно было и нельзя… Будем навёрстывать упущенное.

— В следующем туре ждём «Ислочь». Команда даст новичкам лиги такой же бой как и сегодня чемпиону?

— Думаю, что матч будет даже лучше, чем сегодняшний. Сегодня было очень приятно играть, спасибо болельщикам за такую поддержку во втором тайме. Давно так нас не поддерживали трибуны. Мы игрой постараемся вернуть всех гродненских болельщиков на стадион. Очень хочется, чтобы они прочувствовали наш боевой настрой, который мы сегодня продемонстрировали,  пришли на матч с «Ислочью» и привели с собой своих родных, соседей и знакомых. Поддержите команду ещё сильнее, ещё мощнее. Благодаря вашей поддержке у нас получается намного больше. Сегодня такая мощная энергетика гнала нас вперёд. Был бы сегодня на нашем пути не чемпион,  этой команде было бы несдобровать.

Артём ВАСЬКОВ (полузащитник «Немана»):

— За счёт чего игра команда в последних матчах преобразилась?

— Все понимают сложившуюся ситуацию, поэтому уже неважно с кем играешь, нужно за волосы тащить самих себя и вылазить из этой ямы. Сегодня да, получилась очень хорошая игра, как я считаю. Конечно, в плане позиционной атаки соперник всё-таки был сильней. Мы изначально отдали им инициативу и старались играть на контратаках, а порой где-то даже владели преимуществом. В остальном мы практически ни в чём не уступали БАТЭ, и будь удача на нашей стороне, вообще могли их победить и набрать первые три очка. Ребята расстроились, потому что игра давалась, да и соперник давал играть. Жаль…

— У тебя был хороший момент.

— Да, момент был. Черник в этой дуэли оказался сильнее. Плохо, что не смог его переиграть, но хорошо, что мы начали создавать эти моменты. Играя против БАТЭ, мы создали их больше, чем во всех предыдущих матчах. Нужно ещё больше работать, чтобы их реализовывать.

— БАТЭ – соперник особый?

— Это флагман беларуского футбола. На БАТЭ даже настраиваться не надо. Для положительного результата с таким противником надо играть на максимуме, предельно сконцентрировавшись и отдавать все силы. Считаю, что сегодня бились все ребята, билась вся команда, очень помогали болельщики. Они сегодня вообще были супер, и нам уже очень хочется их порадовать победой. Сегодня все были молодцы, но фортуна была не на нашей стороне.

— Следующий матч играем дома с «Ислочью». После такой игры есть надежда, что пустых мест на трибунах станет ещё меньше?

— Думаю, что да. Мы же будем биться в этом матче за болельщика, за клуб и за город. Уверен, что нам по силам подняться со дна турнирной таблицы. Мы можем. Главное поверить в себя, в свои силы и всё изменится к лучшему.

Александр ЕРМАКОВИЧ (главный тренер БАТЭ):

— Думаю, что сегодня игра удалась в плане зрелищности. Было много борьбы, была интрига до последних секунд. Футболисты обеих команд отдали все для победы, для завоевания очков. Мы сегодня были более удачливыми. У нас были ошибки, можно было еще выжимать, но надо признать, что нас тоже простили в некоторых моментах. Поэтому рады победе, хотя далась она нам очень тяжело.