Доля Дзмітрый (Гродна)
Суддзі на лініі:
Пракаповіч Аляксей (Гродна) Садоўскі Аляксей (Гродна)

Форма каманд: жоўтыя майкі і трусы — белыя майкі і трусы.

Гродзенцы правялі чарговы матч у рамках падрыхтоўкі да новага сезона, да старту якога застаецца не так ужо шмат часу. Свой першы матч чэмпіянату жоўта-зялёныя правядуць крыху больш чым праз два тыдні. У нядзелю, 2 красавіка, «Нёман» дома прыме мазырскую «Славію». Пачатак матчу прызначана на 16:00. Напярэдадні хуткага старту супернікамі гродзенцаў становяцца прадстаўнікі наймацнейшых дывізіёнаў. Сённяшнім нашым праціўнікам на футбольным полі сталі амбіцыйныя «Крумкачы», якіх у пачатку гэтага года ўзначаліў украінскі спецыяліст Уладзімір Пяценка.

Упершыню ў гэтым міжсезонне стартавы склад гродзенцаў цалкам паўтараў стартавы склад папярэдняга матчу з «Дняпром». У адсутнасці здаровых Хвалько, Рудзіка і Верхаўцова, якія, безумоўна, з'яўляюцца прэтэндэнтамі на трапленне ў адзінаццаць першае, Кавалевіч вырашыў не мяняць выканаўцаў. Нягледзячы на ​​паразу ад «Дняпра», каманда ў тым матчы не выглядала асуджана і мела шэраг выдатных магчымасцяў забіць. З стартавых адзінаццаці без кантракту з клубам быў толькі адзін гулец. У рангу праглядваемыя ў другім матчы за «Нёман» на пазіцыі правага цэнтральнага абаронцы гуляў грузін Гіоргі Кантарыя. Мы гаварылі пра яго беспамылковыя дзеянні o мінскай сустрэчы з магілёўскай камандай, пасля якой было вырашана пакінуць яго на тыдзень і паглядзець яго на фоне яшчэ аднаго прадстаўніка Вышэйшай Лігі. Забягаючы наперад адзначым, што і ў гэтай сустрэчы Гіоргі адрозніваўся высокім адсоткам удалых дзеянняў. У абароне грузін згуляў надзейна і чыста, часцяком пачынаючы атакі жоўта-зялёных далёкімі дакладнымі закідамі ў лініі атакі.

Стартавыя адзінаццаць: Курганскі – Бебе, Кантарыя, Зубкоў, Анюкевіч – Якімаў, Савасцьянаў - (к) Савіцкі, Жукоўскі, Яроцкі – Лакціёнаў.

З першых хвілін матчу стала ясна, што каманды добра ведаюць магчымасці суперніка і разумеюць, як супрацьстаяць адзін аднаму. На атаку адной каманды, другая адказвала сваёй атакай. Па пачатку, падганяемыя Пяценка дзейнічалі крышачку больш агрэсіўна. Першы ўдар па браме Курганскага нанёс Корсак на 8-й хвіліне сустрэчы. Апынуўшыся ў непасрэднай блізкасці да мэты, Сяргей неадкладна прабіў моцна, але мяч праляцеў амаль ўздоўж лініі брамы. Праз 17 хвілін прамахнуўся з далёкай дыстанцыі Скшынецкі. Гаспадары ўпершыню небяспечна ўпаролі суперніка на зыходзе паўгадзіны гульні. У цэнтры поля некалькіх гульцоў накруціў Жукоўскі і далёкім закідам адправіў у прарыў па флангу Яроцкага, які выйграў забег у свайго апанента, на замаху сышоў ад яго і з межаў штрафной магутна прабіў пад папярэчыну. На шчасце мінчан Амельчанка паспеў зрэагаваць, ўзняў угору руку і перавёў мяч на кутавы. Літаральна праз сем хвілін госці стварылі, напэўна, самы небяспечны момант у гэтым матчы. Менчукам атрымаўся хуткі выхад у атаку і яны двойчы прабілі па браме Курганскага. Першы ўдар Глеба ўдалося заблакаваць абаронцам, а набегаючы Корсак зноў не трапіў у мэту. Пасля трыццаць пятай хвіліны ўсе спробы «Крумкачоў» наблізіцца да гродзенскім брамы перарываліся на пні. Менчукам заставалася шукаць шчасця толькі ў далёкіх ударах, якія здарыліся ўжо пасля перапынку: Іваноў прабіў міма, а з ударам ўсё таго ж Корсака лёгка справіўся замянищшы ў перапынку Курганскага Жураў.

У гродзенцаў ж наадварот, у нападзе стала атрымлівацца значна больш, чым у першыя паўгадзіны гульні. На 41-й хвіліне гледачы сустрэлі авацыяй хуткую атаку жоўта-зялёных, якая скончылася супер-ударам Савіцкага. Бебе пайшоў на правым флангу, каб абыграць суперніка, затым аддаў мяч Савіцкаму, які пераклаў яго на супрацьлеглы фланг Яроцкаму. Мяч адразу ж вярнуўся назад і Савіцкі, абклаўшы корпус, прабіў слёту ў створ! Шкада, што на шляху мяча вырас абаронца і заблакаваў гэты ўдар. Удалыя дзеянні гродзенцаў прымусілі заўзятараў прачнуцца. А чатырма хвілінамі пазней цалкам разбудзіў публіку Лакціёнаў. Жукоўскі накрыў Трубачкіна, той павярнуўся і няўдала аддаў мяч назад у бок Яшына, якога ад мяча ўмела адціснуў Лакціёнаў. Украінец выйшаў сам-насам з Амельчанка і спакойна паслаў мяч нізам міма брамніка - 1:0.

На першай хвіліне другога тайма мяч ў другі раз апынуўся ў сетцы брамы мінчан. Савіцкі на падыходах да лініі штрафной абыграў некалькіх супернікаў і праштурхнуў мяч Лакціёнаву, які не стаў біць сам, а вярнуў яго назад капітану. Савіцкі прабіў дакладна, аднак гол залічаны не быў. Бакавы суддзя з невялікай затрымкай абвясціў аб становішчы па-за гульнёй у Лакціёнава. Наступны ўсплёск актыўнасці гаспадароў прыйшоўся на адрэзак з 60 па 70 хвіліны. На 62-й хвіліне гаспадары проста абавязаны былі павялічваць лік у матчы. Савасцьянаў аддаў пас насуперак паміж абаронцамі на Лакціёнава, які мог сам выходзіць на ўдарную пазіцыю і біць па браме Амельчанка. Раман заўважыў рух Савіцкага і акуратна пакінуў мяч таго пад удар. Павел хацеў прабіць у блізкі верхні кут, аднак на гэты раз у створ брамы не трапіў. Праз пару хвілін Жукоўскі біў са штрафнога, акуратна перакінуў сценку, але ледзь-ледзь прамахнуўся. А апошні акцэнтаваны ўдар па браме гасцей нанёс Савасцьянаў на зыходзе 67-й хвіліны. На жаль, і яго ўдару не хапіла дакладнасці.

Завяршаў матч у гродзенцаў ужо цалкам іншы склад. Кавалевічам былі заменены ўсе адзінаццаць гульцоў асноўнага складу. Ад гэтага, несумненна, пацярпела складнасць нападаў каманды, а вось у ахоўнай лініі хлопцы адпрацавалі без панікі. Ля варот Журава, калі не прымаць у разлік бязадрасныя прастрэл і закіды мяча, было адносна спакойна. З тых, хто выходзіў на поле ў другім тайме, усё яшчэ няма яснасці па працягу кар'еры ў Гродне ў 4 гульцоў. Усё яшчэ на праглядзе знаходзіцца Сяргей Лявіцкі, Аляксей Носко змагаецца за трапленне ў заяўку на сезон з Гіоргі Кантарыя, а Кавалёнак і Абуна кантракты яшчэ не падпісалі.

Мінск 4-1 Нёман
Нёман 1-0 Гомель
Нёман 3-1 Прамень
Нёман 3-0 Ліда
Нёман 6-2 Баранавічы
Ліда 1-6 Нёман
Нёман 1-1 Нёман-Б
Нёман 0-1 Дняпро