Лепшыя гульцы матчу (па версіі арганізатараў):
Інспектар матчу:
Чэрнік Аляксандр (Мінск)

Форма каманд: белыя майкі і трусы — зялёныя майкі, жоўтыя трусы.

МЕСЦА І ЧАС

Матч 6-га тура «Дняпро» – «Нёман» пройдзе ў нядзелю ў Магілёве на стадыёне «Спартак». Кошт квітка – 3,5 рубля. Пачатак сустрэчы ў 18:00.

Дублюючыя склады згулялі ўчора ўнічыю 1:1. Лік адкрылі гродзенцы за 18 хвілін да канца матчу, аднак пераможны лік не ўтрымалі. На мяч забіты Сенкелем гаспадары адказалі на 83-й хвіліне голам Кандратовіча.

ДНЯПРО — НЁМАН

Для гарадзенцаў магілёўскі каманда заўсёды была складаным супернікам. Асабліва востра гэта адчувалася ў гульнях на выездзе. У савецкі перыяд у Магілёве наша каманда правяла 26 матчаў у рамках першынства СССР (+2=8-16, рознасць мячоў 19-42), а вось перамагала толькі 2 разы (7,7%). Павезці дадому перамогу атрымалася ў 1966 і 1988 гадах. Абодва разы гродзенцы перамагалі суперніка з аднолькавым лікам 2:0. Крыху лепш выглядае статыстыка суверэннай перыяду сустрэч: +6=9/9, рознасць мячоў 25-37. Працэнт выязных перамог у матчах чэмпіянату Беларусі значна больш. На сённяшні дзень гродзенцы ў 24 гасцявых матчах святкавалі 6 перамог, што складае роўна 25%.

Першую гасцявую перамогу ў матчах чэмпіянату Беларусі «Нёман» расстараўся толькі з 10 спробы. У сезоне 2001 года гродзенцы да апошняга тура прэтэндавалі на медалі, аднак да бронзы не дацягнулі зусім ледзь-ледзь. Тэарэтычна, каманда Сяргея Саладоўнікава мела шанец і на срэбраныя медалі. У апошнім туры галоўныя канкурэнты гродзенцаў на ўзнагароды мінскае «Дынама» і БАТЭ сустракаліся паміж сабой, а жоўта-зялёныя гулялі ў Салігорску. У выпадку перамогі над «Шахцёрам», а таксама нічыйнага выніку ў матчы канкурэнтаў, «Нёман» станавіўся срэбраным прызёрам. Аднак, усё атрымалася інакш: «Дынама» перайграла БАТЭ, а «Нёман» буйна прайграў «Шахцёру». А за два туры да фінішу здарылася першая перамога ў Магілёве.

На сённяшні дзень каманды ў чэмпіянаце Беларусі згулялі 48 матчаў: +14=18-16, рознасць мячоў 56-64.

Подрабязна пра вынікі матчаў «Нёман» — «Дняпро»

ІНФО

- у апошні раз каманды сустракаліся ў 2014 годзе: на першым этапе гродзенцы атрымалі 2 перамогі - у гасцях 3:2дома 4:1, а на другім этапе двойчы згулялі ўнічыю - дома 1:1у гасцях 1:1;

- «Нёман» і «Дняпро» — самая міралюбная пара чэмпіянату Беларусі. У 18 матчах (37,50%) з 48 згуляных каманды не змаглі вызначыць пераможца. У апошніх 9 матчах 6 разоў быў зафіксаваны лік 1:1.

- у папярэднім туры «Нёман» саступіў дома «Віцебску» з лікам 1:4, а «Днепр» у гасцях згулялі ўнічыю з жодзінскім «Тарпеда-БелАЗ» 0:0;

- у пяці апошніх сустрэчах двух каманд свой гол абавязкова забівае Павел Савіцкі;

- сярод траўмаваных гульцоў гродзенскага клуба прайшла ракіроўка. Горбач і Канцавы цяпер у добрым стане і змогуць ужо сёння з'явіцца на полі, а іх месца ў лазарэце занялі Зубкоў і Курганскі. Колькасць траўмаваных у камандзе блізка да крытычнага. Акрамя іх камандзе ў бліжэйшы час не змогуць дапамагчы Бебе, Савасцьянаў, Верхаўцоў, Лешка і Яблонскі. У «Дняпра» траўміраваны толькі Сазанкоў;

- дыскваліфікаваных гульцоў у каманду: няма.

Поўную версію прэв'ю чытайце на старонках матча «Дняпро» — «Нёман»

У ПАПЯРЭДНІМ МАТЧЫ

У мінулым туры наша каманда дома саступіла «Віцебску» (1:4), а «Дняпро» у Жодзіна згуляў унічыю з «Тарпеда-БелАЗ» (0:0). Так выглядалі склады каманд тыднем раней:

НЁМАН (4-2-3-1): Курганскі – Абуна, Кантарыя, Зубкоў, Анюкевіч (Кавалёнак, 75) – Якімаў (Клімовіч, 61), Рудзік – (к) Савіцкі, Жукоўскі, Бомбель (Яроцкі, 46) – Лакціёнаў. Запасныя: Жураў – Хлебасолаў, Хвалько, Журневіч. Галоўны трэнер – І.Кавалевіч.

ДНЯПРО (5-2-3): Даўгяла – Бардукоў, Рудўюк, Алберкіс, Башлай, Цярэшчанка – (к) Паўлаў, Кікі - Шрамчанко (Анцілеўскі, 54), Хотаў (Юрчанка, 83), Чумак (Гевліч, 85). Запасныя: Капанцоў – Лявіцкі, Рыбако, Зыль. Галоўны трэнер – А.Седнёў.

СУДЗЕЙСКАЯ БРЫГАДА

На рахунку ўраджэнца Рэчыцы Уладзіміра Ішчанка 55 матчаў Вышэйшай Лігі, у якіх суддзя паказаў 193 жоўтых карткі, 8 разоў выдаляў гульца з поля і прызначыў 11 пенальці. На матчах нашага клуба працаваў 6 разоў: +1=1-4, рознасць мячоў 4-14. У гэтых матчах ён паказаў 26 жоўтых картак (15 гульцам «Нёмана» / 11 гульцам праціўніка) і прызначыў 2 пенальці (1 разу білі гродзенцы / 1 раз нашы праціўнікі).

5 з шасці матчаў Ішчанка судзіў гродзенцаў на выездзе: +1=1-3, рознасць мячоў 3-12.

На матчах пары «Дняпро» – «Нёман» працаваў два разы. У 2010 годзе ў Гродне жоўта-зялёныя саступілі магілёўцам 1:2, а ў 2011 годзе ў Магілёве каманды разышліся мірам 1:1.

Галоўны суддзя: Уладзімір Ішчанка (Рэчыца).
Памочнікі суддзі: Дзмітрый Загарэльскі (Орша) і Максім Камароўскі (Орша).
Рэзервовы суддзя: Мікалай Васько (Мінск).
Інспектар матча: Аляксандр Чэрнік (Мінск).

Матч дублюючых складаў будзе судзіць мінская брыгада арбітраў: суддзя ў поле Мікалай Васько, памочнікі Уладзіслаў Драчэўскі і Фёдар Буняк, рэзервовы Дзмітрый Маркаў.

СКЛАД СУПЕРНІКА

Галоўны трэнер каманды: Аляксандр Сяргеевіч Седнёў (16.08.1973).

У прадстаўленай ніжэй заяўцы на сезон значацца 25 гульцоў. 15 з іх здабывалі для «Дняпра» пуцёўку ў наймацнейшы дывізіён, а 10 гульцоў папоўнілі склад у міжсезонне. Калі ж ўлічыць той факт, што сярод 15 пакінутых з мінулага сезону футбалістаў 5 даволі юнага ўзросту і не з'яўляюцца гульцамі асновы, то працэнт абнаўленне каманды будзе роўны роўна 50% (10 з 20).

Шэсць гульцоў з леташняга складу пакінула клуб: Аляксандр Гаўрушка (н), Ілля Галюза (п), Раман Грыбоўскі (н), Павел Маркаў (п), Дзяніс Образаў (а), Уладзімір Хількевіч (п).

Пачаткоўцы каманды: брамнік Даўгяла, абаронцы Геўліч, Рудзюк, Алберкіс, паўабаронцы Башлай, Кікі, Паўлаў і Чумак, нападнікі Анцілеўскі і Шрамчанка. З іх толькі Анцілеўскі не з'яўляецца гульцом асноўнага склада, астатнія футбалісты праводзяць на поле шмат часу. 10 навічкоў на старце турніру на ўсіх правялі 3644 хвіліны гульнявога часу з 4950, што адлюстроўвае фактычнае абнаўленне складу, якое роўна 73,62%. Менавіта столькі гульнявога часу прыпадае на тых, хто прыйшоў у каманду гульцоў.

Для нагляднасці прывядзем статыстыку навічкоў гродзенскага клуба: 2589 хвілін з 4950, што складае 52,3% гульнявога часу каманды.

Замежны легіён магілёўскага клуба налічвае 8 чалавек: 5 украінцаў (Геўліч, Рудзюк, Цярэшчанка, Чумак і Башлай), адзін расіянін (Хотаў) і адзін літовец (Алберкіс). Хотаў і Цярэшчанка ўжо не лічацца легіянерамі і пад ліміт не падпадаюць.

Дняпро 2017. Заяўка на сезон
ГУЛЬЦЫ   Д1 (усяго) Г (хв) Г+П Ж/2Ж/Ч КЛУБ
БРАМНІКІ   г / пг (см) / г ===== чэмпіянат 2017 ===== папярэдні клуб
1. КАПАНЦАЎ Руслан 12.05.1981 203 / -257/66 / 1       Дняпро
16. ДАЎГЯЛЛА Ігар 17.07.1985 107 / -135/35 5 (450) / 3 -4   Нафтан (Наваполацк) / Д1
30. ПАЎЛЮЧЭНКА Павел 01.01.1998 -       Дняпро
33. БЯЛОЎ Максім 23.04.1999 -   -6   Дняпро
АБАРОНЦЫ   г / г+п г (хв) г+п ж/2ж/ч папярэдні клуб
2. ГЕЎЛІЧ Уладзіслаў (Украіна) 23.09.1994 5 / 1+1 5 (304) 1+1 1/0/0 Цернопаль (Цернопаль, Украіна) / Д2
3. РУДЗЮК Богдан (Украіна) 19.04.1994 14 / 1+0 4 (315) 1+0   Слуцк (Слуцк) / Д1
4. АЛБЕРКІС Сігітас (Літва) 19.04.1997 4 / - 4 (315)   1/0/0 Паневежыс (Паневежыс, Літва) / Д1
14. ЛЯВІЦКІ Дзяніс 05.02.1997 1 / - 1 (2)     Дняпро
18. ШЭПЕЛЕЎ Антон 08.11.1989 29 / 0+1 2 (180) 0+1   Дняпро
25. ЗЫЛЬ Пётр 07.04.1994 1 / - 1 (9)     Дняпро
_.БАЛТРУШЭВІЧ Ілля 30.03.1999 - -     Дняпро
ПАЎАБАРОНЦЫ   г / г+п г (хв) г+п ж/2ж/ч папярэдні клуб
5. БАШЛАЙ Дзмітрый (Украіна) 25.04.1990 5 / 1+0 5 (450) 1+0 1/0/0 Абалонь-Бровар (Кіеў, Украіна) / Д2
8. КІКІ Габі (Камерун) 15.02.1995 5 / - 5 (388)   1/0/0 Цернопаль (Цернопаль, Украіна) / Д2
10. ЦЯРЭШЧАНКА Дзмітрый (н/л; Украіна) 04.04.1987 193 / 10+17 4 (360) 0+1   Дняпро
15. ПОДСТРЭЛАЎ Дзмітрый 06.09.1998 - -     Дняпро
17. ПАЎЛАЎАляксандр 18.08.1984 325 / 46+59 5 (425)   1/0/0 Шахцёр (Салігорск) / Д1
20. БАРДУКОЎ Павел 10.04.1993 26 / 2+0 3 (270) 1+0   Дняпро
23. РЫБАКОЎ Максім 23.07.1993 25 / 0+1 1 (11)     Дняпро
66. ЧУМАК Яўген (Украіна) 25.08.1995 16 / 2+4 5 (429) 1+1 3/0/0 Карпаты (Львоў, Украіна) / Д1
77. ХОТАЎ Мурат (н/л; Расія) 02.06.1987 90 / 5+8 5 (421) 3+1   Дняпро
НАПАДНІКІ   г / г+п г (хв) г+п ж/2ж/ч папярэдні клуб
7. ЮРЧАНКА Уладзімір 26.01.1989 97 / 14+6 4 (34) 1+0   Дняпро
9. АНЦІЛЕЎСКІ Дзмітрый 12.06.1997 9 / 0+1 5 (170) 0+1   БАТЭ (Барысаў) / Д1
11. САЗАНКАЎ Аляксандр 18.03.1984 146 / 29+8       Дняпро
21. ФЕДОСАЎ Уладзіслаў 05.05.1998 1 / - 1 (5)     Дняпро
22. ШРАМЧАНКА Антон 12.03.1993 102 / 13+5 5 (398) 1+0   Дынама-Мінск (Мінск) / Д1

Поўная статыстыка гульцоў каманды «Нёман» (закладка «Статыстыка»)

Перад гульнёй з «Дняпром» было вельмі трывожна за зыход гэтага матчу. Трэнерскаму штабу мелася быць сапраўды неверагодна цяжкая задача. Па-першае, варта было прывесці маральны дух разбітай перад сваімі гледачамі каманды ў парадак. Па-другое, пасля чарговых страт гульцоў, было неабходна вызначыцца з выязным складам. Па-трэцяе, зыходзячы з адправіўшыхся ў Магілёў футбалістаў, выпрацаваць план процідзеяння шмат забіваем суперніку. Перад шостым турам у графе забітых мячоў у «Дняпра» стаяла лічба 10. Чатыры з іх падапечныя Аляксандра Седнёва забілі «Віцебску», які падаў нам урок рэалізацыі створаных момантаў у папярэднім туры.

Стартавыя склады сталі вядомыя за гадзіну да пачатку сустрэчы. Месца ў браме гродзенскага клуба, як гэта і меркавалася, даверылі Уладзіміру Жураву. У пару Кантарыя, у цэнтральную зону абароны, адправілі яго равесніка Ягора Хвалько. Дарэчы, удзел Гіоргі было пад пытаннем да самага апошняга моманту. Грузінаў адчуваў непрыемныя балявыя адчуванні ў стопе левай нагі. Сам жа Кантарыя не дапускаў і думкі аб сваім няўдзеле ў матчы, аднак апошняе слова было за доктарам каманды. У выніку, па заканчэнні перадматчавай размінкі, было вырашана накласці яму на ступню тугі тейп і зрабіць абязбольванне. Такім чынам, цэнтральная зона абароны гродзенцаў стала самым маладым звяном у камандзе, але не слабым, як паказала гульня. Жукоўскі быў перамешчаны на левы край паўабароны, а пад Лакціёнавым размясціўся Клімовіч. У параўнанні з папярэднім нічыйным матчам з «Тарпеда-БелАЗ» у стартавым складзе «Дняпра» таксама былі змены. Сяднёў вырашыў здзівіць суперніка, дадаўшы Юрчанка да атакавалай тройцы Чумак - Хотаў - Шрамчанко. Пры гэтым менавіта Хотаў быў вызначаны адзіным намінальным нападнікам.

Стартавы склад: Жураў - Абуна, Хвалько, Кантарыя, Анюкевіч - Якімаў, Рудзік - (к) Савіцкі, Клімовіч, Жукоўскі - Лакціёнаў. На лаўцы запасных засталіся брамнік Шышлоў, палявыя гульцы Канцавы, Кавалёнак, Горбач, Хлебасолаў, Бомбель і Яроцкі.

Са стартавым свістком Ішчанка гродзенцы рванулі да брамы Даўгяла, правялі адразу вельмі небяспечную атаку, і, тым самым, задалі гульні дыхтоўны тэмп. Галявыя моманты ля брамы каманд узнікалі бесперапынна. Дзіўна, што ў стварэнні вастрыні госці атрымалі поспех значна больш гаспадароў. Метадычнае расхістванне абароны «Дняпра» ішло па ўсіх напрамках, але асабліва напружваў магілёўцаў наш левы фланг. Менавіта адтуль зыходзіла асноўная небяспека ў першым тайме, а вось галявая перадача прайшла праз цэнтр.

ПЕРШЫ ТАЙМ

1' – Лакціёнаў скінуў мяч Клімовічу, а той левай нагой адразу аддаў яго ў раён 11-метровай адзнакі, куды ірвануў Савіцкі. На жаль, ударыць капітану не дазволілі тры абаронцы «Дняпра», калектыўна адабраўшы мяч у гродзенца;

4' – Анюкевич зрабіў падачу ў штрафную на Клімовіча, які з 14-ці метраў прабіў галавой па браме - мяч ляціць міма;

8' – Кантарыя знаходзіць на левым краі ссунуўшы з цэнтра Клімовіча, той сыходзіць ад апекі абаронцы і падае ў штрафную. Лакціёнаў на блізкім куце брамавай сустракаецца з мячом і галавой з сямі метраў б'е ў блізкі кут брамы - зноў мяч ляціць міма мэты;

9' – Лакціёнаў зрабіў перадачу на Савіцкага, які прабіў адразу па браме, але яго ўдар заблакавалі абаронцы гаспадароў;

14' – пасля падачы Чумаком кутавога Кантарыя вынес мяч з-за штрафной, але Паўлаў адразу ж вярнуў яго назад. Клімовіч галавой зноў паспрабаваў вынесці, але і на гэты раз мяч адляцеў недалёка і трапіў да Юрчанка, які паспрабаваў прабіць па браме. Мяч транзітам праз падстаўленую нагу Шрамчанка трапіў у рукі Жураву. Вельмі небяспечна атрымалася ў «Дняпра»;

17' – зноў Кантарыя доўгай перадачай удала пачынае атаку. Савіцкі на лініі штрафной прымае мяч. Разгортваецца і аддае Якімаву, які ўрываецца ў штрафную і нізам б'е ў блізкі кут брамы - Даўгяла перакладае мяч на кутавы;

22' – Жукоўскі падае кутавы, Лакціёнаў з лініі брамскай галавой у далёкі кут брамы - мяч пралятае ў некалькіх сантыметрах ад стойкі брамы;

23' – Кантарыя спыняе атаку гаспадароў, абыгрывае нападніка і цягне мяч па флангу каля 20 метраў. Бліжэй да цэнтра поля аддае мяч уздоўж цэнтральнай лініі Клімовічу, той далей на Якімава. Андрэй вертыкальным пасам знаходзіць Жукоўскага, які адыгрываецца з Савіцкім, а пасля робіць вывераную перадачу ў штрафную на Лакціёнава. Украінец у барацьбе з Рудзюком спыняе мяч, разгортваецца, і левай нагой адпраўляе мяч міма выйшаўшы на яго Даўгяла - 0:1;

25' – Лакціёнаў ў левага кутавога сцяжка абыгрывае Геўліча і Рудюка, урываецца ў штрафную і коціць пад удар Клімовічу - Даўгяла кончыкамі пальцаў дастае мяч;

29' – доўгая пазіцыйная атака «Дняпра» сканчаецца ударам Чумака, які з 12-ці метраў трапіў дакладна ў ніжні левы ад брамніка кут брамы, але Жураў упэўнена накрыў мяч;

37' – Кантарыя сфаліў супраць Паўлава ў трох метрах ад лініі штрафной. Юрчанка прабіў вышэй сценкі і брамы;

42' – Абуна выйграе верхавую барацьбу ў штрафной суперніка і галавой закідвае мяч на Савіцкага, прабіць па браме якому ў апошні момант перашкаджае Олберкіс, у падзенні нагой выбіваючы мяч на кутавы;

Жоўта-зялёныя правялі першую палову сустрэчы добра і заслужана вялі ў рахунку. Будзь нашы хлопцы дакладней, лік мог быць і буйней. А вось пасля перапынку сітуацыя некалькі змянілася. Гнаныя мясцовай футбольнай тарсіда да чужой брамы гаспадары вялікімі сіламі пайшлі наперад і паспрабавалі пераламаць ход сустрэчы. Бліжэй за ўсіх да поспеху быў камерунец Кікі, аднак нейкая скаванасць перашкодзіла легіянеру парадаваць заўзятараў «Дняпра», фанацкі рух якога ў гэты дзень адзначала сваё трыццацігоддзе. Цікава, што абодва трэнеры пасля гадзіны гульні сваімі заменамі спрабавалі асвяжыць гульню сваіх каманд менавіта ў атацы. «Дняпро» прайграваў, і дзеянні Сяднёва выглядалі лагічна. У адказ на гэтыя рашэнні суперніка, Кавалевіч умацоўваць абарону не стаў, выпусціўшы замест Лакціёнава і Жукоўскага, адпаведна, Канцавога і Яроцкага. Смеласць, як кажуць, гарада бярэ. Толькі за дзве хвіліны да канца сустрэчы трэнерскі штаб «Нёмана» падумаў аб захаванні пераможнага рахунку, зняўшы з гульні Якімава. Замест аднаго Андрэя ў гульню ўступіў іншы - упершыню ў сезоне на поле выйшаў абаронца Горбач.

52' – далёкі ўдар Кікі - мяч пралятае побач з «дзявяткі» брамы Журава;

54' – Рудзік са стандарту робіць перадачу ў штрафную, Лакціёнаў галавой скідае мяч Савіцкаму. Капітан прымае мяч, знаходзячыся спіной да брамы, падкідвае яго і б'е праз сябе - Даўгяла забірае мяч у рукі;

55' – Савіцкі скінуў мяч пад удар Якімаву, які прабіў з-за межаў штрафной - міма брамы;

63' – небяспечны прастрэл выканаў Анюкевіч, але Клімовіч не паспеў падставіць нагу пад мяч, які пралятаў уздоўж лініі брамы;

69' – другі раз не трапляе ў створ брамы Кікі. На гэты раз ён быў значна бліжэй да брамы. Шрамчанка прастрэліў з правага краю штрафной, а Кікі з 13-ці метраў прабіў побач са штангай;

74' – пасля падачы Рудзікам кутавога, Савіцкі галавой прабіў міма брамы;

78' – зацяжная атака гаспадароў ледзь не скончылася жаласна для гродзенцаў. Кікі аддаў мяч Цярэшчанка, той прастрэліў міма Абуны ў штрафную. Анцілеўская прыняў мяч на краі брамавай і прабіў па браме, аднак замест удару атрымаўся прастрэл, з якім справіўся Анюкевіч. Мяч адляцеў Рыбакову, але яго ўдару не хапіла дакладнасці - мяч праляцеў значна міма мэты;

90' – Жураў са свабоднага моцным ударам наперад увёў мяч у гульню, абаронцы адбілі яго ад сваёй штрафной бліжэй да цэнтра поля на Рудзіка. Паўабаронца не стаў доўга разважаць і ў адзін дотык зрабіў пераклад на супрацьлеглы край Савіцкаму. Павел удала мяч спыніў, пайшоў на абаронцы, прыбраў мяч пад левую нагу і з лініі штрафной прабіў па браме. Мяч, крануўшы выстаўленай нагі абаронцы, па высокай дузе пераляцеў на Даўгяла і ўляцеў у сетку брамы - 0: 2;

90+3' – зноў Жураў пачынае галявую атаку каманды. Уладзімір з рук выбівае мяч на чужую палову поля, Яроцкі змагаецца за мяч з супернікам, але яны абодва прамахваюцца. Мяч адлятае Савіцкаму, які скідае яго Канцавому, а сам набірае ход і адкрываецца ў свабодную зону. Гэта бачыць Канцавы і своечасова аддае мяч капітану - Савіцкі з 15-ці метраў б'е магутна, але Даўгяла адлюстроўвае яго ўдар у першы раз. Канцавы першым дабіраецца да мяча і галавой зноў скідае пад удар Савіцкаму - галкіпер «Дняпра» у другі раз адбівае стрэл гродзенца. Не прыносіць поспеху і дабіванне Яроцкага - брамнік гаспадароў зноў на вышыні! Аднак настойлівасць Яроцкага ўсё ж прыносіць свой плён. Даўгяла, які ляжыць на спіне, спрабуе рукой выбіць мяч далей ад сваёй брамы, але трапляе на дабіванне Яроцкага. Мяч трапляе ў галаву апошняга і перасякае лінію брамы - 0: 3

Тыднем раней гродзенцы дома былі бітыя «Віцебскам» 1:4, якія ў Віцебску саступілі «Дняпру» 0:4, якога «Нёман» у Магілёве разграміў 3:0. Прычым ва ўсіх трох матчах ні адна з каманд не заслугоўвала разгромнай паразыя. Гэта яшчэ раз кажа аб тым, наколькі важна адкрыць лік у матчы тайме, і наколькі непрадказальны наш чэмпіянат.

Ужо ў чацвер нам трэба будзе правесці вельмі складаны матч. У Гродна прыязджае апошняя каманда чэмпіянату, што і робіць яе вельмі небяспечнай. Наваполацкі «Нафтан» стартаваў з мінус пяці ачкоў, у шасці першых матчах толькі раз згуляў унічыю, не забіў яшчэ ніводнага мяча, ды да таго ж наваполацкія гульцы вельмі доўга не атрымліваюць зарплату. Гэта ўжо нашмат горш, чым проста паранены звер. Да таго ж на матчы з аўтсайдэрам бывае складана наладзіцца належным чынам. Спадзяемся, што гэта не пра нас і трэнерскі штаб знойдзе правільныя словы. Тым больш, што асабліва і гаварыць нічога не трэба. Дастаткова нагадаць камандзе апошні тур мінулага чэмпіянату. Заўзятар, дарэчы, таксама памятае тую гульню...

ГУЛЬНЯ Ў ЛІЧБАХ

Гродзенцы ў 46-ы раз у чэмпіянаце Беларусі перамаглі суперніка з буйным лікам (улічваючы тэхнічную перамогу над «Гранітам» 3:0). У чацвёрты раз буйна абыграны магілёўскае «Дняпро».

Арцём Канцавы правёў 300-ый матч у Вышэйшай Лізе, Артур Бомбель - 80-ты (усё за «Нёман»).

Філіп Рудзік правёў 20-ы матч у Вышэйшай Лізе за «Нёман», Уладзіслаў Клімовіч - 10-ы.

Павел Савіцкі забіў 40-й мяч у Вышэйшай Лізе. Паўабаронца забіў «Дняпру» у шостым матчы запар.

Уладзімір Жураў правёў за гродзенскі «Нёман» 3 матчы, у якіх не прапусціў ніводнага мяча.