Лепшыя гульцы матчу (па версіі арганізатараў):
Рэзервовы арбітр:
Краснікаў Сяргей (Гродна)
Інспектар матчу:
Архіпаў Міхаіл (Мінск)

Галоўны трэнер каманды «Нёман» (Гродна) Ігар Кавалевіч ў папярэднім матчы быў выдалены, і, адпаведна, атрымаў аднаматчавую дыскваліфікацыю. У афіцыйны пратакол занесены не быў, кіраваў камандай дыстанцыйна.

Форма каманд: зялёныя майкі, жоўтыя трусы — белыя майкі, сінія трусы.

Заўвага суддзі матчу: На 90-й хвіліне матчу з тэхнічнай зоны, выдалены трэнер ФК «Дынама» Бароўскі С.В., які выбег на футбольнае поле і выказаў сваю нязгоду з рашэннем арбітра. Пасля заканчэння матчу ў падтрыбунным памяшканні ў нецэнзурнай манеры галоўны трэнер ФК «Нёман» абражаў судзейскую брыгаду (Кавалевіч І.М.)

НЁМАН — ДЫНАМА-МІНСК

Нядзеля, 6 лістапада 2016 года. Гродна, стадыён ЦСК «Нёман». Пачатак матча ў 16:00. Матч будзе транслявацца на пятым канале (Беларусь 5).

Матчам супраць мінскага «Дынама» гродзенцы накатваюць на фінішную прамую цяперашняга першынства. За тры туры да заканчэння турніру наша каманда яшчэ не засцерагла сябе ад вылету з наймацнейшага дывізіёна краіны. Гродзенцы маюць чатырохачковы запас ад небяспечнай зоны, аднак гэтага можа і не хапіць. Каб не спакушаць лёс, жоўта-зялёныя паспрабуюць вырашыць надзённае пытанне ўжо ў бліжэйшым туры ў хатнім матчы з мінчанамі. Зрабіць гэта будзе надзвычай складана, тым не менш, гэта не выглядае фантастычна. Нагадаем, што ў канцоўцы першага круга наша каманда ўжо перамагала ў матчы з «Дынама». Праўда, здарылася гэта ў Мінску, дзе гродзенцы гуляюць супраць дынамаўцаў лепш, чым дома.

Так атрымліваецца, што з 13 нашых перамог, калі браць у разлік гульні ў чэмпіянаце і кубку краіны, 9 гродзенцы здабылі ў сталіцы. На хатнім стадыёне «Нёман» перамагаў менчукоў толькі 4 разы. Першы такі выпадак быў зафіксаваны 11 лістапада 1997 года, праўда пераможны гол Віталя Тарашчыка ўдалося разгледзець далёка не ўсім. Віной таму быў густы туман, з-за якога ледзь было той матч не быў адменены. Мінчукі тады прыехалі ў Гродна ў рангу чэмпіёна і асабліва не напружваліся – перамога гродзенцаў з лікам 2:1 (Ю.Мазурчык, В.Тарашчык). Той матч, дарэчы, таксама паказвала тэлебачанне.

Другая хатняя перамога над дынамаўцамі здарылася 30 кастрычніка 2002 года (2:0; А.Радушка, Д.Кавалёнак), трэцяя была здабытая ў кубку 21 верасня 2011 года (2:1, Д.Лебедзеў і І.Дзенісевіч), чацвёртая датавана 1 верасня 2013 года (3:1; І.Садаўнічы, Я.Зубовіч, П.Савіцкі).

Поўная статыстыка супрацьстаяння «Нёман» – «Дынама-Мінск»

ІНФО

- у чэмпіянаце краіны гродзенцы не атрымалі ніводнай буйной перамогі над мінчанамі, абмежаваўшыся чатырма перамогамі з розніцай у два мячы – у 2002, 2006 і два разы ў 2013 годзе.

- у матчы першага круга «Нёман» у Мінску нечакана мінімальна перайграў гаспадароў з лікам 1:0 (А.Горбач). Гэта быў дэбютны матч Ігара Кавалевіча ў рангу галоўнага трэнера гродзенскай каманды.

- у папярэдним туры «Нёман» у гасцях саступіў салігорскаму «Шахцёру» з лікам 0:1, а мінчане дома абыгралі бабруйскую «Белшыну» 3:1 (У.Хвашчынскі – 2, Ю.Габоўда).

- траўмаваныя: А.Канцавы, У.Клімовіч (абодва – «Нёман»), А.Быков, А.Казлоў (абодва – «Дынама-Мінск»).

- дыскваліфікаваныя: Бебе і І.Кавалевіч (абодва – «Нёман»), С.Канцавы («Дынама-Мінск»).

СУДЗЕЙСКАЯ БРЫГАДА

Матч 28-га тура «Беларусбанк – чэмпіяната Рэспублікі Беларусь па футболе сезона 2016 года сярод каманд вышэйшай лігі» з удзелам нашага клуба абслужыць судзейская брыгада на чале з Віктарам Шымусікам (Асіповічы). Дапамагаць яму будуць суддзі на лініі – Андрэй Гецікаў (Гомель) і Сяргей Цеслюк (Гомель). Рэзервовы суддзя – Сяргей Краснікаў (Гродна). Інспектар матчу – Міхаіл Архіпаў (Мінск).

У такім спалучэнні судзейская брыгада ўпершыню абслужыць матч з удзелам гродзенскага клуба.

ГАЛОЎНЫ

Віктар Шымусік мае першую судзейскую катэгорыю, а на матчах Вышэйшай Лігі працуе з 2014 года (30 матчаў / 98 жоўтых картак, 3 жоўта-чырвоныя, 3 чырвоныя, 7 пенальці).

Упершыню на матчы «Нёмана» працаваў 17 чэрвеня 2014 года, калі гродзенцы дома прымалі наваполацкі «Нафтан» (лік матчу – 3:1). Усяго матчы з удзелам нашага клуба судзіў 4 разы: +1=1-2 (мячы 4-5).

Матчы гродзенскага клуба супраць мінскіх дынамаўцаў раней не судзіў.

ПАМОЧНІКІ

Усяго на рахунку Андрэя Гецікава 26 матчаў з удзелам нашага клуба (чэмпіянат і кубак): +10=6-10, мячы 28-30. На матчах «Нёмана» і «Дынама» працаваў 5 разоў: 2009 – 0:2 (у Мінску), 2011 – 3:1 (1/8 Кубка, у Гродна), 2012 – 0:1 (у Мінску), 2013 – 3:1 (у Гродна), 2:1 (у Мінску).

Сяргей Цеслюк працаваў на матчах «Нёмана» 9 разоў: +3=2-4 (мячы 8-9). Раней матчы гэтых каманд не судзіў.

СКЛАД СУПЕРНІКА

Гульцы, якія пакінулі каманду ў летняе трансфернае акно напісаны курсівам і адзначаны двума зорачкамі (**), тыя, якія прыйшлі – адной зоркай (*).

26 Канцавы Сяргей *   21.06.1986 11 835   4/1/0 Белшына (Бабруйск) / Д1
44 Сверчынскі Аляксандр *   16.09.1991 5 435     Земплін (Міхаловце, Славакія) / Д1
13 Мунір Махамед Лівія 08.04.1992 18 1210 0+1 3/0/0
18 Нойок Аляксандр Украіна 15.05.1992 26 2323 0+2 5/0/0 Металіст (Харкаў, Украіна) / Д1
19 Габоўда Юрый   06.05.1989 23 1705 3+7 6/1/0 Граніт-Мікашэвічы (Мікашэвічы) / Д1
24 Капленка Мікіта   18.09.1995 13 1170   2/0/0 Бяроза-2010 (Бяроза) / расфарміраваны
15 Шевелеў Канстанцін    15.02.1997 0 0
23 Хвашчынскі Уладзімір    10.05.1990 18 974 4+3 3/0/0 Мінск (Мінск) / Д1
27 Зубовіч Ягор    01.06.1989 20 657 5+2   Слуцк (Слуцк) / Д1
45 Роткавіч Лука  Чарнагорыя 05.07.1988 16 751 6+0 3/0/0 Окжетпес (Кокшетау, Казахстан) / Д1

Поўная статыстыка гульцоў каманды «Нёман» (закладка «Статыстыка»)

З кожнай сустрэчай цяперашні гродзенскі «Нёман» выглядае ўсё больш прывабна. Хто прыйшоў на перадапошнюю хатнюю сустрэчу не дадуць схлусіць - у матчы з мінчанамі каманда глядзелася шыкоўна. На працягу доўгага часу лічыцца, што гродзенцы развучыліся гуляць першым нумарам, так бы мовіць, з пазіцыі сілы. Ды і статыстыка забітых галоў у завяршальнай стадыі чэмпіяната кажа пра тое ж - атака ўсё больш працуе ўхаластую. Да матчу з «Дынама» на рахунку жоўта-зялёных забітых мячоў было менш за дваццаць. І гэта ў 27 сустрэчах! Ведаючы пра гэта, ніхто і не чакаў ад гродзенцаў такога гульнявога спрыту ў матчы супраць аднаго з лідэраў чэмпіянату. Максімум на што разлічваў заўзятар, пасля асечак ў гэтым туры галоўных нашых канкурэнтаў у барацьбе за выжыванне - гэта хаця б зачапіць адно ачко. Усё ж «Дынама» яшчэ не страціла шанцаў на срэбра. Так, была перамога ў першай сустрэчы гэтых каманд, але трэба прызнацца, што фартуна тады была цалкам на нашым баку.

Тым больш, што выставіць наймацнейшых на матч не ўяўлялася магчымым. Акрамя выпалі з абоймы да канца сезона два нападніка Арцём Канцавы і Ўладзіслаў Клімовіч, не патрапілі ў заяўку Яраслаў Яроцкі, Бебе і Дзмітрый Кавалёнак. Першы не меў права выступаць супраць свайго папярэдняга клуба - так прапісана ў арэндным пагадненні, другі ў мінулым туры быў выдалены, а Дзмітрый атрымаў на трэніроўцы пашкоджанне. Зыходзячы з гэтага, лаўка запасных гродзенцаў выглядала не зусім звычайнае: Жураў - Сасноўскі, Пазняк, Журневіч, Сенкевіч, Смунёў і Дземідовіч. Расстаноўка на полі змен не зведала, змяніліся толькі некаторыя персаналіі. Месца Бебе ў стартавым складзе заняў Лешка, Касмынін выйшаў замест Пазняка, а замест Яроцкага на полі з'явіўся Ражок.

Стартавы склад: Курганскі – Лешка, Паўлавец, Касмынін, Анюкевіч – Савасцьянаў, Рудзік – Савіцкі, Ражок, Васькоў – Бомбель.

Стартавыя хвіліны сустрэчы паказалі, што ні адна каманда, ні другая ў абароне адседжвацца не збіраецца. Прыемна, што тэмп гульні задала гродзенская каманда, з першых хвілін смела пайшоўшы на браму суперніка. Аднак, ужо праз шэсць хвілін пасля пачатку сустрэчы гаспадары апынуліся ў ролі даганяючых. Як нам здаецца, не без дапамогі арбітра. Мы кажам, што кантакт Касмыніна і Хвашчынскага несумненна быў - наш абаронца падштурхнуў рукой нападніка мінчан. Але ці цягнуў гэты фол на пенальці? Ці была якая-небудзь небяспека каля брамы Курганскага? А калі Шымусік так шануе літару закона, то чаму не паставіў пенальці ў браму мінчукоў некалькі хвілінаў да таго, калі Капленка штурхнуў у спіну Бомбеля? Пытанні без адказу. Тым не менш, нашы хлопцы адыграліся ўжо праз чатыры хвіліны пасля таго, як Карыцька рэалізаваў пенальці. На далёкі ўдар без роздумаў адважыўся Рудзік, Наёк падставіў галаву пад ляцеўшы мяч і змяніў таго траекторыю палёту. Брамнік мінчан ужо ірвануў налева, таму быў бяссільны чым альбо дапамагчы. Мяч апынуўся ў сетцы брамы мінчан - 1:1.

Акрыяўшы ад удару, гродзенцы сталі накатваць на браму Ігнатовіча. Небяспека раз-пораз стала ўзнікаць пасля флангавых праходаў жоўта-зялёных. Пасля прастрэла Рудзіка па мячы не трапіў Бомбель, а Савіцкі ў двух нападах прабіў проста на брамніка. Крыху не хапіла Рудзіку, каб пераправіць мяч у сетку пасля падачы кутавога - Філіп ледзь-ледзь не дацягнуўся да яго. Здавалася, што яшчэ ледзь-ледзь і другі мяч ўляціць у сетку браму мінчан. Атрымалася ўсё наадварот. На 27-й хвіліне Габоўда з Бегуновым адабралі мяч у Анюкевіча, Наёк яго падхапіў і вярнуў у край Габоўдзе. Украінец лёгка разабраўся з Савасцьянавым, пракінуў мяч яму паміж ног і прастрэліў у штрафную. Паваротлівей усіх у гэтай атацы апынуўся Хвашчынскі, галавой з блізкай адлегласці пераправіў мяч у сетку - 1:2. Праз дзесяць хвілін мінчане ў трэці раз засмуцілі Курганскага. Пасля падачы кутавога па браме галавой прабіў Чалядзінскі, але брамнік з першым ударам абаронцы дынамаўцаў справіўся, а вось з яго ж дабіваннем, не. Мяч ад перакладзіны апусціўся за лінію брамы - 1:3. Не паспела гродзенская публіка набедавацца, як жоўта-зялёныя адыгралі адзін мяч. Лешка падаў у штрафную, Васькоў галавой скінуў мяч у цэнтр, а Бомбель удала падставіў нагу і ў дотык адправіў мяч у дзевятку - 2:3!

Пасля такога хвацкага першага тайма заўзятар чакаў захапляльнага працягу і не памыліўся. І хай пасля перапынку галоў забіта больш не было, гульня была проста ўзрушаючая. Ад упэўненай гульні мінчукоў не засталося і следу. Другі тайм праходзіў пад поўным перавагай гродзенскай каманды. З кожнай хвілінай гульні ціск на браму Ігнатовіча ўзмацняўся, а атакі гродзенцаў станавіліся ўсё больш небяспечны.

61-я хвіліна: штрафны. Ражок пяткай скідае мяч пад удар Рудзіка, той б'е нізам у абвод сценкі - Ігнатовіч ратуе мінчан. Першым да мяча паспявае Савіцкі, але кут вельмі востры і мяч трапляе ў сетку з унутранага боку.

67-я хвіліна: знаходзячыся ў штрафной праз сябе б'е Ражок - мяч ляціць міма брамы.

72-я хвіліна: хуткая флангавыя атака завяршаецца падачай на далёкую штангу Анюкевіча, аднак абаронца ў апошні момант не дае мячу дайсці да Савіцкага.

73-я хвіліна: чарговы штрафны каля брамы мінчан. Ражок левай падае на далёкую штангу, Касмынін у падзенні б'е галавой па браме - Ігнатовіч паспявае зрэагаваць і зноў ратуе «Дынама»

81-я хвіліна: яшчэ адна падача з штрафнога. З правага краю нізам прастрэльваюць Рудзік, мяч трапляе ў нагу Наёку. Ад абаронцы мяч ляціць у бок брамы, але пралятае побач са штангай.

81-я хвіліна: пасля падачы Рудзікам кутавога, мяч апынуўся ў Васькова, які без перашкод прабіў з лініі штрафной. Зноў мяч ляціць побач са штангай

90+3- я хвіліна: чарговы фол мінчан. Падача са стандарту, мяч выскачыў з штрафной да Савасцьянава, удар - з адскокам ад зямлі мяч зноў размінуўся з створам брамы суперніка. Гучыць фінальны свісток.

А што ж «Дынама», спытаеце вы? Мінчане, хутчэй за ўсё, гулялі па ліку. Прыціснуліся да брамы, а калі гродзенцы злавілі кураж, адсунуць гульню ад сваёй брамы ўжо не змаглі. Ні пастаянныя падказкі трэнерскага штаба, ні замены, на ход адбывалага ніяк паўплываць не змаглі. Адзіны небяспечны момант у брамы «Нёмана» пасля перапынку стварылі самі гаспадары. За хвіліну да заканчэння асноўнага часу Курганскі рукой укінуў мяч на Рудзіка, які знаходзіўся побач са штрафной. Філіп вырашыў зрабіць папярэчную перадачу, але памыліўся. Рассадкін мяч перахапіў, Курганскі кінуўся яму ў ногі і збіў яго, а мяч на лініі брамы спыніў абаронца. Свісток суддзі прамаўчаў... Шымусик свае рашэннем так раззлаваў гасцей, што тыя практычна ўсёй лаўкай запасных выскачылі на поле. У выніку чырвоную картку суддзі ўсё ж прыйшлося паказаць, праўда не гульцу гродзенскага клуба, як настойвалі мінчане, а іх галоўнаму трэнеру. Апошні штурм гаспадароў Бароўскі назіраў ўжо не з лаўкі запасных.

Нягледзячы на ​​паразу, усё па-ранейшаму залежыць толькі ад нас саміх. Калі жоўта-зялёныя у апошніх двух матчах згуляюць гэтак жа, як гэта яны зрабілі нядзельным вечарам, несумненна, важныя ачкі будуць атрыманы. 19-га гуляем у Слуцку, а завяршаем чэмпіянат 27-га ў Гродна гульнёй з «Нафтанам». Дзве перамогі могуць падняць нас на 10-е месца, аб іншым раскладзе нават не хочацца думаць.

Назаві лепшага гульца «Нёмана» у матчу супраць «Дынама-Мінск»