Раманаў Аляксей (Полацк)
Інспектар матчу:
Дупанаў Юрый (Мінск)

Форма каманд: аранжава-сінія футболкі, сінія трусы  зялёныя футболкі і трусы.

Калі прагледзець вынікі матчаў двух каманд пачынаючы з 2010 года, то можна заўважыць цікавую заканамернасць - удалы год заўсёды змяняецца дрэнным. У 2010 годзе гродзенцы ў супрацьстаянні з наваполацкай камандай ўзялі 1 ачко з 9, у 2011 год - 9 з 9, а калі ўлічваць дзве гульні на Кубак, то 13 з 15. У 2012 - 3 з 9, у 2013 - 4 з 6, ў 2014 - 0 з 6, у 2015 - 6 з 6. Калі прытрымлівацца гэтым ланцужку заканамернасці, то ў цяперашнім чэмпіянаце надыходзіць час «Нафтана». Аднак, усё калі або заканчваецца.

Усяго ў Наваполацку каманды сустракаліся 21 разоў, а з перамогай гродзенцы вярталіся толькі ў пяці выпадках.

8 Яўген Бярозкін   05.07.1996 12 894 1+0 1
77 Антон Котляр Украіна 07.03.1993 12 671   2 Сталь (Дняпродзяржынск, Украіна) / Д1
12 Аляксандр Кравецкі   02.10.1996 2 11

Поўная статыстыка гульцоў каманды «Нёман» (закладка «Статыстыка»)

Перавага гаспадароў поля ў першай палове сустрэчы была адчувальнай. У асноўным усе атакі наваполацкай каманды зараджаліся на краях, адкуль вынікалі вострыя верхавыя падачы, альбо ішло зрушэнне ў цэнтральную зону. Вельмі вялікі працэнт нападаў «Нафтана» заканчваўся ударам. Першая ж небяспечная камбінацыя завяршылася ўзяццем брамы Курганскага. Здавалася, што перадача ў Сучкова не атрымалася і мяч пераляціць партнёра, аднак Зюлеў мяч дастаў і адкінуў мяч пад удар Лебедзеву - 1:0.

Зараджаныя поспехам гаспадары яшчэ больш старанна ўзяліся рабіць захоп брамы жоўта-зялёных і працы ў нашай абароны стала хоць адбаўляй. Другі забойны момант, які мог стаць галявым здарыўся на 14-й хвіліне. Добра, што Лебедзеў з дзесяці метраў не трапіў у створ брамы - мяч праляцеў над папярэчынай. Больш у першым тайме да сваёй брамы гродзенцы не падпускалі, аднак давалі біць з-за штрафной. З ўдарамі Якімава і Бярозкіна справіўся Курганскі, а Гунчак і Сучкоў ў створ брамы не патрапілі.

Гродзенцы ж да перапынку змаглі сцяміць дзве небяспечныя атакі. Першы стаў плёнам індывідуальных дзеянняў Савіцкага, які зрушыўся з флангу ў цэнтр і прабіў у верхні далёкі кут брамы - цяпер ужо ратаваў сваю каманду Даўгяла. За пяць хвілін да канца першай паловы сустрэчы выдатна закінуў мяч на ход Савіцкаму Дурай. Павел прыняў мяч, увайшоў у штрафную і прастрэліў уздоўж лініі штрафной пад удар Васькова - рыкашэт і зноў брамнік гаспадароў ўступіў у гульню, перавядучы мяч на кутавы. Вось і ўсё, што ўдалося зрабіць да перапынку.

У перапынку трэнерскі штаб зрабіў адразу дзве замены. Змены закранулі групы стварэння. У цэнтральнай зоне месца Дурая заняў Савасцьянаў, а Кавалёнка змяніў Васілюк. Тым не менш, другая палова сустрэчы пачалася яшчэ больш жудасна, чым першая. Пры поўным папушчальніцтве нашай абароны гаспадары з зайздроснай сталасцю расстрэльвалі Курганскага, які ратаваў каманду аж да 57-й хвіліны. Адзін Цевераў у першую дзесяцімінутцу другога тайма мог двойчы ўпісаць сваё прозвішча ў пратакол. Абодва разы нападнік без перашкод біў па нашай браме з сямі-васьмі метраў, але абодва разы галкіпер нейкім цудам адлюстроўваў гэтыя ўдары і усяляў надзею на лепшае. У першым выпадку ўсё для Цеверава зрабіў Гарбачоў, абыграўшы на правым флангу дваіх гульцоў «Нёмана», а ў другі раз вывераную перадачу рабіў Лебедзеў. Акрамя гэтага, падапечныя Стрыпейкіса працягвалі шукаць шчасце ў далёкіх ударах. Няўрымслівы Сучкоў ў створ брамы не трапіў, а над адлюстраванне мяча пасля ўдару слёту Зюлева зноў прыйшлося папацець Курганскаму. Мяч быў адбіты на кутавы, розыгрыш якога прывёў да другога ўзяцця гродзенскай брамы. Сучкоў падаў, а Барысаў галавой прабіў у вугал брамы - 2:0.

Да 65-й хвіліны «Нафтан» яшчэ рухаўся і па інэрцыі ішоў наперад, аднак было відаць няўзброеным вокам, што сілы пакідаюць навапалачан. Да канца матчу было яшчэ дастаткова часу, каб паспрабаваць змяніць сітуацыю да лепшага. На 66-й хвіліне выйшаўшы замест Васькова Анюкевіч абакраў у цэнтры поля суперніка і жвава рушыў на браму Даўгяла. Праз імгненне Васілюк ўжо быў сам-насам з рвануўшым да лініі штрафной галкіпера «Нафтана». Шкада, што ў гэтым эпізодзе Раман не змог падправіць траекторыю і брамнік целам змог перагарадзіць шлях, які ляціць у браму пасля перадачы Анюкевіча мячу.

Праз тры хвіліны пад удар Васілюка кінуліся адразу два абаронцы. Раман з межаў штрафной прабіў магутна і дакладна, але мяч трапіў у галаву Гарбачову і вылецеў за межы штрафной плошчы. На стварэнне наступнага галявога эпізоду спатрэбілася яшчэ 2 хвіліны. Ну дзе ж вы былі раней, хлопцы? На гэты раз ужо Васілюк вывеў Канцавога на ўдарную пазіцыю. Арцём зблізіўся з галкіперам і вырашыў перакінуць яго, але Даўгяла гэты ход разгадаў і лёгка зафіксаваў мяч у руках. Да канца сустрэчы гродзенцы яшчэ не раз шукалі магчымасць адквітаў хоць бы адзін мяч. Па браме білі Канцавы, Савіцкі і Васілюк, але жудасны праклён першага круга працягвала працаваць да фінальнага свістка.

З 1350 хвілін гульнявога часу першай паловы чэмпіянату толькі 7 прынеслі сапраўднае задавальненне. Такі вынік нашай гульні ў атацы - 7 галоў у 15 сустрэчах. Менавіта слабая гульня ў нападзе стала прычынай таго, што на перапынак мы сыходзім аднаасобным аўтсайдарам. Для выпраўлення жаласнага становішча ў нас засталося ўсяго толькі 15 гульняў. Адступаць няма куды, ззаду Гародня...

Назаві лепшага гульца «Нёмана» у матчы супраць «Нафтана»