Чэмпіянат Беларусі 2016
13 тур

20 чэрвеня - 19:00 (панядзелак)
Мінск, Стадыён «Трактар» (умяшчальнасць – 17 600). 900 гледачоў
+26°C, пераменая воблачнасць / натуральнае асвятленне. Квіток — 40 000 – 50 000 рублёў.

Дынама-Мінск (Мінск) 0 - 1 Нёман (Гродна)

Склады каманд:
30Гутар Аляксандр (К) (Б) 19Курганскі Сяргей (Б) (87’)
5Астраух Юрый 25Лешка Яўгеній (25’)
17Бангура Умару 3Сасноўскі Сяргей (К) (39’)
(82’) 2Швецоў Максім 32Горбач Андрэй (32’)
(31’)(62’) 19Габоўда Юрый 6Пазняк Аляксандр
24Капленка Мікіта 8Пол Ралан Бебе Кінге 7(14’)
9(68’) 23Хвашчынскі Уладзімір 31Дурай Тарас 33(76’)
7Быкаў Арцём 16Васькоў Арцём
13(81’) 6Прамудраў Кірыл 77Канцавы Арцём
8Расадкін Глеб 88Савіцкі Павел
27(60’) 45Роткавіч Лука 9Вяргейчык Кірыл 78(68’)
Запасныя:
35Ігнатовіч Сяргей (Б) 1Жураў Уладзімір
3Велько Яўген 7Кавалюк Сяргей 8(14’)(26’)
23(68’) 9Яроцкі Яраслаў 10Кавалёнак Дзмітрый
6(81’) 13Абдуссалам Мохамед Мунір 14Анюкевіч Аляксандр
14Казлоў Мікалай 29Бомбель Артур
45(60’) 27Зубовіч Ягор 33Савасцьянаў Яўгеній 31(76’)
28Шрамчанка Антон 78Васілюк Раман 9(68’)
Суддзі на лініі:
Герасімук Андрэй (Брэст) Маслянка Алег (Кобрын)
Рэзервовы арбітр:
Дзігілевіч Дзмітрый (Жодзіна)
Інспектар матчу:
Архіпаў Міхаіл (Жодзіна)

Форма каманд: белыя футболкі і трусы зялёныя футболкі і трусы.

19 Юрый Габоўда   06.05.1989 12 949 0+6 1 Гранит-Микашевичи (Микашевичи) / Д1
18 Аляксандр Нойок Украіна 15.05.1992 12 1063   4 Металіст (Харкаў, Украіна) / Д1
8 Глеб Рассадкін   05.04.1995 11 791 1+2
45 Лука Роткавіч Чарногорыя 05.07.1988 11 474 5+0 2 Акжэтпес (Кокшетаў, Казахстан) / Д1
27 Ягор Зубовіч   01.06.1989 10 276 2+0   Слуцк (Слуцк) / Д1
23 Уладзімір Хвашчынскі   10.05.1990 6 286 1+1 1 Мінск (Мінск) / Д1
15 Канстанцін Шавялёў   15.02.1997 0 0

Поўная статыстыка гульцоў каманды «Нёман» (закладка «Статыстыка»)

Да матчу, а таксама адразу па яго заканчэнні толькі і даводзілася чуць, што ў першай гульні, пасля таго як здараецца змена трэнера, часцей за ўсё да гэтай каманды прыходзіць перамога. Не ведаем, займаўся ці хто падлікам вернасці дадзенага памылкі ў глабальных маштабах або маштабах нашага чэмпіянату, але мяркуючы па суверэннай гісторыі нашага клуба, падобныя заявы не дакладныя.

Пачынаючы з чэмпіянату краіны 1992 г. у гродзенскім клубе рулявы змяніўся ў 17 разоў. Дык вось, да Кавалевіча з перамогі пачыналі толькі тры галоўныя трэнера - Уласевіч, Яначкін і Карашкоў.

«Хімік» Уласевіча ў першым туры самага першага чэмпіянату Беларусі дома мінімальна абыграў лідскі «Абутнік», які да гэтага гуляў толькі ў першынстве БССР. Каманда Яначкіна перамагла на выездзе віцебскі «Лакаматыў», які займаў на дзень гульні 14-га месца ў чэмпіянаце. Карашкоў і зусім абыграў у кубку прадстаўніка трэцяга дывізіёна гомельскі «Гомельчыгунтранс». Атрымлівалася, што нескладаныя матэматычныя дзеянні да матчу з «Дынама» пацвярджалі праўдзівасць гэтага выказвання толькі на 18,75%. Кавалевіч гэты працэнт трохі падняў, аднак ён усё яшчэ нікчэмна малы для падобных сцвярджэнняў. Цяпер перамога «Нёмана» пры новым трэнеры ў першым матчы сустракаецца ў 23,53% выпадках.

Цяперашняя вікторыя стаіць у гэтым спісе асабняком. Маральна і псіхалагічна выхалашчаная гарадзенская дружына сустракалася з мінскім «Дынама», якія набралі ачковы ход. Сталічная каманда ў чатырох папярэдніх турах перамагала і ішла ў турнірнай табліцы следам за БАТЭ. Да таго ж, мінскае «Дынама» рыхтавалася адзначаць дзень свайго нараджэння. Што можна было зрабіць Кавалевічу з камандай усяго-то за тры з паловай дні пасля прызначэння? Па вялікім рахунку, паспрабаваць палепшыць псіхалагічную абстаноўку і вызначыць тых гульцоў, якія зараз знаходзяцца ў лепшых кандыцыях і здольныя стварыць у гэтых умовах подзвіг.

Стартавы склад выглядаў нязвыкла. Нягледзячы на ​​тое, што гульнявая схема засталася ранейшай, змены закранулі ўсіх трох ліній жоўта-зялёных. Не знайшлося месца адразу двум гульцам, якія да гэтага мелі жалезны статус асноўных - левы абаронца Анюкевіч і апорнік Кавалюк засталіся ў запасе. У нападзе ўпершыню са стартавых хвілін на поле выйшаў Вяргейчык, на месца, якое да гэтага было за Канцавым, Савіцкім альбо Васілюком. Адпаведна былі зроблены некаторыя карэкціроўкі па размяшчэнні гульцоў на полі. Так, месца Анюкевіча на левым краі абароны заняў Пазняк, а яго месца ў цэнтры абароны дасталася Горбачу. Канчаткова ачунялы Лешка і заняў сваё месца на правым краі абароны, а Бебе перайшоў у апорную зону, куды яшчэ Кавалевіч вызначыў украінца Дурая. Краю паўабароны выглядалі звыкла - злева Савіцкі, справа Васькоў, а Канцавы размясціўся крыху ніжэй Вяргейчыка.

Першыя хвіліны матчу паказалі, што на поле будзе шмат эмоцый, адзінаборстваў і жорсткіх стыкаў. Гродзенцы стараліся ценем пераследваць гаспадароў і ў першай палове тайма зарабілі некалькі папярэджанняў, груба згуляўшы супраць суперніка. На 25-й хвіліне Лешка перапыніў зараджалую небяспечную контратаку - фол яго можна лічыць апраўданым, чаго не скажаш пра грубы падкат ў ногі ў выкананні Кавалюка, які на 14-й хвіліне з'явіўся на поле замест Бебе, які атрымаў траўму. Адзіны гол у матчы таксама стаў следствам грубасці. На зыходзе 31-й хвіліны Габоўда ссек ля бакавой лініі Васькова, за што атрымаў папярэджання. Больш за тое, выконваючы гэты штрафной, Кавалюк і зарабіў асістэнцкі бал. У барацьбу за пазіцыю ўключыліся сямёра гарадзенцаў, пяцёра з іх працягнулі яе ўжо ў штрафной. На гэты раз удача ўсміхнулася Горбачу, які галавой адправіў мяч у правы ад брамніка кут брамы. Гутар на удар не зрэагаваў, застаўшыся стаяць каля левай штангі - 0:1. Гэты гол стаў для Андрэя Горбача 11-ым, які ён забіў у чэмпіянаце ў складзе «Нёмана».

Дынамаўцы пасля прапушчанага гола прыйшлі ў сябе даволі хутка і вельмі хацелі забіць мяч яшчэ да перапынку. За сем хвілін да канца тайма Сасноўскі на лініі штрафной з фолам спыніў Ротковіча. За гэты фол наш капітан быў ганараваны папярэджаннем, якое стала ў чэмпіянаце чацвертым. А гэта значыць, што Сасноўскі не згуляе ў матчы са «Слуцкім». Вельмі небяспечна штрафной выканаў Габоўда. Мяч зачапіў каго-небудзь з гульцоў «Нёмана» і сышоў на кутавы, якіх выканалі гаспадары тры разы запар. Нашы выстаялі, а ў самым канцы тайма ледзь было не забілі ў другі раз. Хуткая атака левы краем завяршылася дакладнай падачай Канцавога прама ў ногі Савіцкаму, але ўдар без падрыхтоўкі выйшаў недакладным - мяч праляцеў побач са штангай.

Пасля перапынку каля брамы абедзвюх каманд стала куды гарачэй. Асабліва абвастрылася абстаноўка паблізу гродзенскай брамы. Памятаючы пра свой дзень нараджэння, які мінчане вырашылі адсвяткаваць ў дзень гульні з апошняй камандай чэмпіянату, «Дынама» вялікімі сіламі пайшлі на абардаж гродзенскай каманды. Такія дзеянні гаспадароў раз-пораз разраджаюць абстаноўку ў іх ахоўных парадках і нашы хлопцы пару раз вельмі сур'ёзна пагражалі браме Гутара. Двойчы біў па браме мінчан Савіцкі. І калі ў першы раз Гутар кантраляваў сітуацыю і ў ніжнім куце мяч забраў, то пасля ўдару Паўла адразу ён толькі праводзіў мяч позіркам. Патрап Савіцкі ў створ - быць бы голу, але мяч зноў праляцеў у лічаных сантыметрах ад штангі. Быў яшчэ адзін прыгожы розыгрыш штрафнога, які цалкам мог скончыцца ўзяццем браме. Сфаліць мінчане далекавата ад брамы, але ведаючы сілу ўдару Дурая і яго частыя спробы прабіць, цалкам можна было выказаць здагадку, што і на гэты раз рушыць услед прамы ўдар. Тым больш, што Дурай з Кавалюком знаходзіліся побач з мячом. Аднак Кавалюк аддаў пас на лева Пазняку, у той час як Дурай рвануў у штрафную дынамаўцаў. Пасланы з флангу мяч акурат апусціўся на галаву ўкраінца, які біў у кут брамы, але і тут мяч праляцеў міма.

На 62-й хвіліне гаспадары засталіся ўдзесяцёх. Васькоў падхапіў пасля кутавога мяч у сваёй штрафной і на велізарнай хуткасці пракінуў яго міма спазнюся Габоўды. Таго заставалася толькі фаліць, каб перапыніць небяспечную контратаку жоўта-зялёных. Дзівакоў не задумваючыся дастаў з кішэні жоўтую картку, за якой рушыла ўслед чырвоная. Здавалася, што зараз-то праблем паўстаць не павінна. Аднак за 25 хвілін да заканчэння асноўнага часу матчу сілы сталі пакідаць гродзенцаў. З 66-й па 74-ю хвіліну дынамаўцы чатыры разы маглі зраўняць лік, аднак футбольныя багі ў гэты вечар былі на баку гасцей. Зубовіч галавой прабіў сапраўды ў кут - мяч трапіў у таго, хто застаўся на штанзе Васькова, пасля ўдару Прамудрава са штрафнога мяч зрыкашэціў аб гульца, які стаяў у сценцы, і ледзь не ўляцеў у процілеглы ад брамніка кут брамы, затым Рассадкін з двух-трох метраў прабіў вышэй брамы, а Прамудраў галавой накіраваў мяч у папярэчыну.

Бліжэй да канцоўцы матчу ціск на браму Курганскага стала спадаць. Якія граюць удзесяцёх мінчане зняверыліся ў магчымасці гэтым вечарам прабіць Курганскага. Гродзенцы скарысталіся гэтым, перавялі гульню ў сярэдзіну поля і да канца сустрэчы яшчэ пару разоў давялі атакі да лагічнага завяршэння. З небяспечнымі ўдарамі Сасноўскага і Васькова справіўся брамнік, а вось ўдару Савіцкага зноў не хапіла дакладнасці.

Перамога пакінула нас на апошнім месцы, аднак ўсяліла надзею, што нас яшчэ рана спісваць у Першую Лігу. Да заканчэння першага круга нас чакаюць два вельмі прынцыповых матчу, матч за шэсць ачкоў кожны, у якіх нашымі апанентамі будуць прамыя нашы канкурэнты - каманды знаходзяцца ў зоне вылету. У бліжэйшую нядзелю дома прымаем «Слуцк», А 2 ліпеня згуляем на выездзе з «Нафтанам». Прыходзьце, нас чакаюць вельмі цікавыя матчы, якія будуць падобна фінальным - кожнай з каманд патрэбна будзе толькі перамога.

Назаві лепшага гульца «Нёмана» у матчу супраць «Дынама-Мінск»

Ігар КАВАЛЕВІЧ (галоўны трэнер футбольнага клуба «Нёман»):

— Цяжкі матч быў. У прынцыпе, тры дні мінула, як я прыняў каманду. За тры дні, што паспеў разабрацца – разабраўся. У калектыве мы зрабілі перастаноўкі. У нас з хлопцамі адбылася досыць сур'ёзная размова. Гродна ў футбольным плане – родны для мяне горад. Я ў ім аддаў душу і хацеў бы, каб яе аддалі і хлопцы. У прынцыпе, яны сёння гэта зрабілі.

Мы знаходзімся не ў аптымальных фізічных кандыцыях, таму тут усё аб'ектыўна. Я ўдзячны, што мы вытрымалі матч. Пакуль каманды хапае толькі на 60 хвілін. За пакінуты час пастараемся выправіць гэта і будзем рухацца далей. Сёння мы абыгралі вельмі сур'ёзнага суперніка, «Дынама» – вельмі арганізаваная каманда. Утрымаць перамогу нам, вядома, дапамагло выдаленне Габоўды.

— Задача мінімум зразумелая – захаваць прапіску ў вышэйшай лізе. А якая пастаўлена задача максімум?

— Задача максімум – заняць месца вышэй 15-га. Улічваючы тое, у якім стане я прыняў каманду, што там адбываецца – гэта будзе вялікі поспех, так скажам. Я прыняў дастаткова запушчаную гаспадарку.

— Каэфіцыент на перамогу «Нёмана» быў 18. Не было крыўдна, што ў каманду ніхто не верыў?

— Па-першае, я каэфіцыенты не гляджу. А сапраўдныя заўзятары заўсёды вераць. Гродна – гэта футбольны горад. Вось Вы, верылі ці не? Трэба было паставіць – выйгралі б.

— Ці было цяжка дамовіцца з федэрацыяй на сумяшчэнне пастоў?

— А што тут дамаўляцца? Гэта наогул не складана сумяшчаць. Я не бачу ў гэтым ніякіх праблем. Вядома, кіраўніцтва горада выходзіла на Румаса і Сафар'яна. У чым праблема? Калі трэніраваў «Нафтан», я адсутнічаў з алімпійскай зборнай месяц. І гэта не перашкодзіла нам выйграць Кубак. Калі ёсць добры трэнерскі штаб, калі ёсць калектыў – я не бачу праблем, калі буду адсутнічаць тыдзень, на гульнях з Галандыяй і Турцыяй. Я тры гады не працаваў і засумаваў па клубнай рабоце. Калі збіраць каманду за тыдзень ці дзесяць дзён – гэта крыху не тое, чым працаваць кожны дзень. У Федэрацыі не тое, што не чынілі мне перашкод, яны наадварот рэкамендавалі згаджацца на гэта. Адзінае пытанне – гэта згода. Я ведаў, куды я іду і мне вельмі цяжка далося рашэнне. Тое што я раблю, я ні пра што не шкадую. Думаю, што мы выберамся з гэтай цяжкай сітуацыі.

— Вы казалі пра праблемы з дысцыплінай. Што вы мелі на ўвазе?

— Гэта ўнутраныя справы каманды. Я думаю, што іх не будзе. Яны проста знікнуць самі сабой.

Вук РАШАВІЧ (галоўны трэнер футбольнага клуба «Дынамо-Мінск»):

— Мы не заслужылі паразы. Моманты, якія былі ў Прамудрава і Зубовіча, трэба выкарыстоўваць. Перад гульнёй казаў гульцам, што існуючыя ў нас моманты трэба выкарыстоўваць. Казаў гульцам, што будзе цяжкі матч. Заўсёды няпроста гуляць супраць апошняй каманды. На жаль, усё так і аказалася. Прычын шмат. Трэба чакаць: у нас вельмі маладая каманда. Вядома, калі няма стабільнасці ў камандзе, дрэнна. Але мы працягваем ісці далей. Я буду даваць шанц маладым, але яго трэба выкарыстоўваць.

— За асноўную каманду выступае шмат маладых гульцоў. Ці ёсць жаданне прыцягваць іх далей і не перашкаджае Ці гэтаму працэсу Сяргей Вітальевіч Гурэнка?

— Цяпер такі год, што ў маладых футбалістаў ёсць рэальны шанец. Я буду працягваць выкарыстоўваць іх. Але яны павінны выкарыстоўваць свой шанец. Спачатку ён добра гуляе паўгадзіны, потым тайм, затым цэлую гульню – так робіць Капленка.

— У суперніках была апошняя каманда вышэйшай лігі. Ці не лічыце, што адустнасць момантаў у першым тайме – сведчанне таго, што ў каманды не атрымалася гульня?

— Пасля «Віцебска» я сказаў: няма лёгкіх гульняў. Так, «Нёман» займае апошняе месца, але яны б'юцца і стараюцца. Таму кожная гульня роўная. БАТЭ таксама нялёгка перамагаць. У чэмпіянаце няма фаварыта. Будзе яшчэ шмат тураў і цікавых матчаў!

— Пракаментуеце адсутнасць Адамовіча, Жукоўскага. Можа, Карыцька дапаможа ў еўракубках?

— У Жукоўскага траўма сцягна – ён будзе тры тыдні адсутнічаць. У Адамовіча мікратраўмамі ў галіне задняй паверхні сцягна. Не ведаю, колькі ён будзе лячыцца, але ў яго праз 10-15 дзён заканчваецца кантракт. І гэта прычына, па якой яго не было ў камандзе.

Хачу яшчэ дадаць, што ў Муніра ідзе пост, з-за чаго ён не есць днём, а мы не можам выкарыстоўваць яго на 100%. Карыцька ўжо два-тры тыдні не працуе ў камандзе. Цяпер такі год, што нам трэба зрабіць сем-восем гульцоў з прыцэлам на наступны сезон

— Што можаце сказаць аб суперніка па Лізе Еўропы?

— Пакуль думалі толькі пра матч «Нёманам». Заўтра будзем думаць пра «Спартак». Будзем збіраць інфармацыю – усё будзе патрэбным. Узмацненне калі будзе, не зможам заявіць за першы тур. Але будзем рыхтавацца, старацца і аддавацца. Для гэтага будзем рабіць добры аналіз суперніка.

— Тое, што «Спартак» узначальвае беларускі трэнер, добра ці дрэнна.

— Думаю, гэта плюс. Будзе больш інфармацыі для «Дынама».

— Нядаўна вы казалі, што каб выхаваць цэнтральнага абаронцы, трэба два сезона. Цяпер вы кажаце пра сем-восем кожны гульцах, якіх трэба падрыхтаваць для асноўнага складу. Гэта рэальна наогул?

— Я не сказаў, што б будзем рыхтаваць сем-восем маладых на наступны год. Я меў на ўвазе ў тым ліку пачаткоўцаў. Задача на наступны год – зрабіць гульцоў з каманды, якая ў нас ёсць цяпер. Такіх гульцоў, якія змогуць зрабіць тое, што павінна рабіць «Дынама». Яшчэ раз: не сем-восем маладых гульцоў, а наогул сем-восем гульцоў.

Нафтан 1-1 Мінск
Граніт-Мікашэвічы 2-1 Дынама-Брэст
Слуцк 2-1 Белшына
Крумкачы 1-0 Віцебск
Тарпеда-БелАЗ 1-2 БАТЭ
Гарадзея 4-2 Славія-Мазыр
Шахцёр 3-0 Іслач