(15’)(15’) 78Васілюк Раман 11Юсаў Дзмітрый
77Канцавы Арцём 10Шаракоў Андрэй
Запасныя:
1Жураў Уладзімір (Б) 28Хамляк Ігар (Б)
5Хвалько Ягор 18Кібук Віталь 17(59’)
7(85’) 8Пол Ралан Бебе Кінге 21Лісіца Ігар
25(69’) 9Вяргейчык Кірыл 22Асадчы Дзмітрый 7(87’)
10Кавалёнак Дзмітрый 23Насонаў Аляксандр 9(69’)
Суддзі на лініі:
Фамін Віктар (Жодзіна) Вашкевіч Аляксандр (Маладзечна)
Рэзервовы арбітр:
Савасцьянік Віталій (Гродна)
Інспектар матчу:
Майстраў Юрый (Фаніпаль)

Форма каманд: белыя майкі і трусы — сінія майкі і трусы.

Матч супраць «Граніту» чакаўся з аднаго боку з нецярпеннем, а з другога боку – з асцярогай. Для разварушвання мог выпасці і больш згодлівы супернік, чым пятая каманда сезона мінулага. Тым больш, што ў асабістых сустрэчах з гэтым супернікам атрымліваецца далёка не ўсё, што хацелася б. Першыя перамогі «Нёмана» над «Гранітам» здарыліся, як гэта ні дзіўна, у самы паспяховы для мікашэвіцкай каманды сезон. Жоўта-зялёныя двойчы ў мінулым годзе адолелі «Граніт», прычым абодва разы ў сухую. Гэта не дапамагло падняцца вышэй суперніка ў турнірнай табліцы, але дазволіла выраўнаваць баланс нашых асабістых сустрэч у чэмпіянаце (+2 = 2-2).

Нягледзячы на ​​з'яўленне ў гарадзенскай камандзе супер бамбардзіра лігі Васілюка, мноства забітых галоў у першым афіцыйным матчы сезону чакаць было дарэмна. Абедзве каманды больш паспяхова на поле руйнуюць, чым будуюць. Пра гэта сведчыць як статыстыка па забітых галам абедзвюх каманд у мінулым чэмпіянаце, так і ў асабістых сустрэчах за ўвесь час выступаў. У 52 гульнях у чэмпіянаце 2015 года каманды сцямілі на дваіх 51 гол (21 – «Нёман», 30 – «Граніт»). Гэта менш аднаго гола за гульню. У клубным супрацьстаянні каманды заўзятараў галамі таксама не песцяць. У васьмі вочных паядынках забіта 10 галоў, два з якіх былі ануляваныя разам з вынікам сустрэчы і ператварыліся ў тэхнічную тройку.

Перад пачаткам сустрэчы можна было з упэўненасцю казаць толькі аб адным: будзе вельмі шмат барацьбы. Так, уласна, і выйшла. Хоць момантаў каманды стварылі дастаткова, каб традыцыя была парушаная. Першымі адкрыць рахунак маглі госці ўжо на 8-й хвіліне, аднак вырваўшыйся на аператыўны прастор Зенько, прабіў не толькі міма брамніка, але і міма брамы. Праз восем хвілін адзін нуль на табло ўсё ж быў заменены на адзінку. Падчас падачы пры выкананні штрафнога ўдару Кавалюк, гранітавец Касмынін саступіў у пазіцыйнай барацьбе ў сваёй штрафной плошчы Сасноўскаму і адкрыта двума рукамі заваліў нашага капітана на газон. Суддзя ўважліва сачыў за барацьбой гульцоў і маментальна зрэагаваў на эпізод – жоўтая картка абаронцу і безумоўны пенальці. Васілюк брамніка гранітаўцаў Дудараў з адзінаццаціметровай адзнакi не перайграў, але першым падаспеў да мяча і ўбіў яго ў браму – 1:0!

Усяго 15 хвілін спатрэбілася Раману, каб забіць свой першы мяч у афіцыйных гульнях за «Нёман».

Гэты гол абсалютна ніяк не паўплываў на тое, што адбываецца на полі. Абедзве каманды працягнулі пазіцыйныя баданні ў цэнтры поля, перыядычна даходзячы да чужой брамы У сярэдзіне тайма каманды абмяняліся вострымі выпадамі. Добрую перадачу ў штрафную з левага флангу атакі змог перапыніць Горбач, згуляўшы ў сваёй штрафной на апярэджанне, а праз хвіліну контратака гродзенцаў тры ў два завяршылася недакладным ударам Чухлея. Не трапіў па браме праз пяць хвілін і Канцавы, зарадзіўшы з-за штрафной вышэй брамы.

Госці кошт зраўнялі за 10 хвілін да канца тайма. Клімовіч апынуўся на левым флангу атакі, скінуў на Юсава, які на замаху прыбраў дваіх абаронцаў і прабіў па браме. Усё б нічога, але нагу пад мяч падставіў Пазняк і той адскочыў прама да Ігнаценка, якому не склала вялікай працы расстраляць ва ўпор не паспяваючага за мячом Курганскага – 1:1.

Зраўняўшы лік «Граніт» злавіў гульню і цалкам мог выйсці наперад яшчэ да перапынку. На 43-й хвіліне Шарякову не хапіла нейкіх сантыметраў, каб прабіць з пяці метраў пасля флангавага прастрэла. Небяспека зноў зыходзіла з левага краю атакі гасцей. Патрэбен быў перапынак.

Пасля перапынку гульня цалкам памянялася. Гродзенцы сталі хутчэй працаваць з мячом, што прымусіла гасцей больш думаць аб захаванасці сваёй брамы. З інтэрвалам у дзве хвіліны жоўта-зялёныя правялі 2 вельмі небяспечныя атакі. На 52-й хвіліне пранёсся па левым краі Анюкевіч і выдаў крос на Канцавога, якога на долі секунды апярэдзіў Касмынін. Праз дзве хвіліны мог забіваць Чухлей. Канцавы выйграў верхавую барацьбу пасля флангавыя падачы Васькова і перакінуў мяч далей у штрафную на Чухлея. Пакуль Андрэй падрыхтоўваў удар да яго падаспеў Яўсеенка і заблакаваў мяч, які ляцеў у створ брамы. «Граніт» да брамы Курганскага дабіраўся нечаста, дастаўляючы мяч усё больш верхам. Аднак там усё было спакойна, галкіпер надзейна сачыў за падачамі і стрымана працаваў на выхадах. Гасцям да канца матчу атрымалася толькі раз трапіць у створ брамы: Трухаў зрабіў добрую перадачу метраў на 25, а Юсаў перавісеў ў паветры нашага абаронцы і галавой прабіў прама па цэнтры брамы – Курганскі спакойна мяч накрыў. На 69-й хвіліне Саладоўнікаў адважыўся на першую замену. Замест Лешка, выйшаў яшчэ адзін пачатковец клуба Кірыл Вяргейчык. У нападніка раніцай у дзень гульні паднялася тэмпература, і яго цалкам магло не апынуцца ў сённяшняй заяўцы. Аднак жаданне хлопца ў што б ні было дэбютаваць у хатнім матчы было мацней хваробы. Да абеду яго стан палепшыўся, і доктар каманды даў дабро на яго ўдзел у матчы. Ужо праз 4 хвіліны пасля свайго выхаду Кірыл галавой небяспечна прабіў па варотах Дударава, але мяч праляцеў міма.

На 78-й хвіліне нёманцам ледзь было не ўдалося прарвацца праз цэнтр. Васілюк ліха пракінуў мяч міма абаронцаў, але тут жа быў спынены забароненым прыёмам. Сам пацярпелы і прабіў па варотах са штрафнога. На гэты раз за брамніка сыграў каркас брамы – мяч трапіў у штангу ля самага яе заснавання і вылецеў за лінію.

У канцоўцы сустрэчы ў складзе гаспадароў рушылі ўслед яшчэ дзве замены. Адна была накіравана на ўзмацненне абароны, а другая – на ўзмацненне атакі. Камерунец Бебе згуляў у адведзенае час надзейна, пацвердзіўшы тым самым сваю гатоўнасць да сезону. Выдатна ўвайшоў у гульню і Бомбель. Малады нападнік за 6 адведзеных хвілін двойчы знайшоў шчыліны ў абарончай лініі гасцей і цалкам мог стаць героем матчу. Абаронца «Граніту» памыліўся ў барацьбе з Вяргейчыкам і адправіў Бомбеля сам-насам з брамнікам сваёй каманды. Шкада, але Дудараў, да слова сказаць, таксама выхаванца гродзенскага футбола, Артуру перайграць не ўдалося. Пасля падачы кутавога мяч зноў дайшоў да Бомбеля, але на гэты раз яго ўдар заблакавалі абаронцы. Гэта была апошняя магчымасць змяніць нічыйны лік у першым матчы.

Валерый БАХНО (галоўны трэнер каманды «Граніт-Мікашэвічы»):

— Традыцыйна хочацца павіншаваць усіх з пачаткам чэмпіянату. Заўзятары нашы, я думаю, ужо засумавалі па футболе. Хочацца пажадаць, каб чэмпіянат сёлета атрымаўся больш відовішчным, з'явіліся новыя імёны, новыя каманды. Спадзяюся, што ў гэтым спісе каманд апынецца наш клуб.

Што тычыцца гульні, то ў апошніх нашых матчах, як звычайна, «Нёман» нам прапануе вельмі глейкую і шчыльную барацьбу. Гэты матч быў не выключэннем. Першы тайм правялі на адным дыханні. Адзінае што — суддзя. Калі так кожны момант судзіць, то пенальці можна ставіць кожную падачу. Ніхто нават нічога не зразумеў у гэтым эпізодзе. А так першы тайм правялі выдатна, мелі 2-3 добрыя магчымасці. Тое, што рыхтавалі на трэніроўках, то ў нас і атрымлівалася. У другім тайме структура нашай гульні стала пагаршацца, супернік пачаў нас крыху падціскаць, але без асаблівых момантаў. Ну і ў канцы мы не можам калі гуляем з «Нёманам» абысціся без падарунка. У мінулым годзе «Нёману» два падарунка зрабілі, у гэтым мы ўжо хацелі на 94-й хвіліне зрабіць падарунак. Тады гульня была б уся дарэмна. А так, я лічу, баявая заслужаная нічыя.

— У перапынку мелі зносіны з вашымі заўзятарамі і яны хочуць у Лігу Еўропы. Ці хопіць запасу, зачапіла сезонных транферов для гэтага?

— Гэта выдатна, мы таксама хочам. Заявілі 18 чалавек, ідзем па лязе. Жыццё ў нас уся такое цяпер — па лязе. Адзіны плюс, што замены ў нас раўнацэнныя. У тым годзе ў нас было 13-14 чалавек, а ў гэтым 18. Лічу, што павінны пазмагацца. Мы вельмі хочам туды трапіць, але будзе складана. Калі так нас будуць судзіць...

Сяргей САЛАДОЎНІКАЎ (галоўны трэнер каманды «Нёман»):

— Таксама віншую ўсіх, а асабліва гродзенскіх заўзятараў, з пачаткам чэмпіянату. Дзеля гэтага мы трэніруемся. Гуляць для іх заўсёды прыемна. Думаю, што чэмпіянат будзе цікавым. Усе каманды роўныя, усе каманды ўзмацніліся і відавочных аўтсайдэраў або фаварытаў у гэтым чэмпіянаце не бачу.

Што тычыцца гульні: роўная гульня, баявая. Нічыя, як мне здаецца, справядлівы вынік гэтай сустрэчы. Думаю, што з кожным матчам мы будзем дадаваць, таму што трэніравацца і гуляць нашмат лягчэй, чым проста трэніравацца.

— У Лешка сёння не атрымалася гульня. Чаму ён быў заменены толькі ў сярэдзіне другога тайма? І ці будзе Васілюк штатным пенальтыстам?

— Я не сказаў бы, што зусім ня атрымалася гульня. Ён проста не ўвайшоў у гульню. Ён гулец асноўнага складу. Хлапчук 96-га года нараджэння, таму да яго прэтэнзій менш за ўсё. Не найгоршы ён матч адыграў, хоць у гульню і не трапіў. Давалі шанец выправіцца і не жадалі аслабляць атаку. Таму што Чухлей добра гуляў у нападзе. Пенальці ж будзе біць Васілюк. Хачу сказаць пра іншае: у кожнага свая манера судзейства. Гэты штрафны на 90-й хвіліне... Але так судзіць суддзя. І пенальці паставіў справядліва, і штрафной прызначыў справядліва.

— Не, Вітальевіч, — уступіў у дыялог галоўны трэнер «Граніту». Я гэта з іншага боку бачу. Калі б ён такі пенальці не паставіў, то і штрафны б гэты ён ніколі не паставіў. Разумееце? Калі такія пенальці прызначаць, то іх можна праз момант прызначаць. Вы нават не зразумелі, праўда?

— У нас ёсць арганізацыя, якая разбярэ момант і вынесе рашэнне.