Першая перамога ў адборы Вярнуцца да спісу

Першая зборная краіны дзякуючы двум забітым мячам атрымлівае першую перамогу ў цяперашнім адборачным цыкле.

Прыемна, што да абодвух ўзяцця брамы ў матчы супраць Балгарыі датычны гулец гродзенскага клуба. На 32-й хвіліне Савіцкі у дотык аддаў мяч на ўрываючага ў штрафную Лапцева, якога абаронцу Балгарыі прыйшлося лавіць рукамі. Відавочным пенальці не без працы рэалізаваў Міхаіл Сівакоў. На першай дададзенай да першай паловы матчу хвіліне наймагутны ўдар атрымаўся ў Дзяніса Лапцева, з якім справіўся брамнік. Яшчэ адным далёкім ударам са штрафнога запомніўся ў першым тайме Дзмітрый Алісейка.

Пасля перапынку гульнявая перавага цалкам было на баку нашых гасцей. Беларусы гулялі проста, устойліва чакалі памылкі суперніка, для таго каб пастарацца падвоіць перавагу. Такі шанец дамо Паўлу Савіцкаму за 10 хвілін да канца асноўнага часу матчу. Тады, калі трэнерскім штабам рыхтавалася другая замена - Савіцкаму зводзіла ногі і ён ужо прасіў замену. Тым не менш, перад сыходам з поля наш капітан стварыў проста шыкоўны забіты мяч. Савіцкі прыняў мяч на хуткасці, на замаху прыбраў абаронцы, і, парашутам адправіў мяч транзітам ад перакладзіны прама ў сетку брамы.

Наступны адборачны матч наша першая зборная згуляе 31 жніўня ў Люксембургу.

ПРАТАКОЛ

БЕЛАРУСЬ — БАЛГАРЫЯ – 2 : 1 (1 : 0)
Пятніца, 9 чэрвеня 2017. БАРЫСАЎ / Стадыён "Барысаў-Арэна". 6 150 гледачоў.

БЕЛАРУСЬ (5-3-2): 12.Чэрнік С. – 4.Алісейка Д., 6.Паліцевіч С., (к) 21.Філіпенка Я., 17.Сівакоў М., 3.Мацвейчык С. – 18.Маеўскі І. (11.Гардзейчук М., 89), 2.Драгун С., 23.Балановіч С. – 19.Лапцеў Д. (7.Быкаў А., 74), 8.Савіцкі П. (13.Скавыш М., 82). Запасныя: 1.Клімовіч А., 22.Гарбуноў А. – 5.Палякоў Д., 9.Корзун М., 10.Бярозкін Я., 14.Паўлавец А., 15.Бурко І., 16.Рыос А., 20.Сачыўка А.
Галоўны трэнер: Ігар Крывушэнка. Памочнікі трэнера: Алег Кузьменок, Валерый Стрыпейкіс, Андрэй Сацункевіч.

БАЛГАРЫЯ (4-3-3): 13.Міхайлаў Н. – 2.Папоў С., 4.Чарбаджыйскі Б., 15.Божыкаў В., 3.Занеў П. – (к) 21.Дзякаў С., 10.Папоў І. (18.Чочаў І., 64), 7.Кастадзінаў Г. – 11.Манолеў С. (17.Міланаў Г., 81), 9.Дзелеў С. (16.Галабінаў А., 54), 20.Танееў А.
Запасныя: 1.Кітанаў Г., 23.Іліеў П. – 5.Церзіеў Г., 6.Слаўчаў С., 8.Башліеў А., 12.Краеў Б., 14.Недялкоў А., 19.Десподаў К., 22.Цветкоў А.
Галоўны трэнер: Петар Хубчаў. Памочнікі трэнера: Георгі Данкоў, Левон Апкарян, Армен Амбарцумян (Арменія).

Гол: 1:0 — М.Сівакоў (33, з пенальці за снос Лапцева), 2:0 — П.Савіцкі (80), 2:1 — Г.Кастадзінаў (90+1).

Папярэджанні: Б.Чарбаджыйскі (32), С.Дзякаў (44), Д.Алісейка (51), Я.Філіпенка (73), А.Быкаў (90+2).