«Нёман» — «Шахцёр»: зноў 0:1 Вярнуцца да спісу

Праз паўтары гадзіны пачнецца чарговы матч чэмпіянату краіны. Сёння ў госці да гродзенскай каманды прыехалі салігорскія хлопцы. Пасля учорашніх шасці матчаў 12-га тура салігорцы ідуць на сёмым месцы, ну а наша каманда трывала залегла на дно турнірнай табліцы. Хочацца, каб жоўта-зялёныя хутчэй пачалі такое доўгачаканае усплыванне. Можа быць сёння нашай камандзе атрымаецца здзейсніць цуд? Паглядзім, чакаць засталося зусім нядоўга.

Час пачатку сённяшняй сустрэчы не спрыяе вялікай колькасці гледачоў. Матч скончыцца каля 23:00, а заўтра працоўны дзень. Ды і Чэмпіянат Еўропы ніхто не адмяняў. За гадзіну да пачатку нашага матчу завершыцца матч зборнай Украіны, а праз гадзіну пасля пачатку гродзенскаму матчу стартуе заключная сустрэча сённяшняга гульнявога дня ў Францыі. Матч Германіі і Польшчы абяцае быць цікавым. Тым больш, што і наш матч будзе транслявацца па тэлевізары. Вось і паглядзім, колькі людзей у Гродна сапраўды любяць футбол! Чакаем усіх на нашым стадыёне.

НЁМАН vs ШАХЦЁР

Усяго ў чэмпіянаце каманды згулялі 53 матчу. Значны перавага ў гэтым супрацьстаянні на баку «Шахцёра»: 13 гродзенскіх перамог, супраць 27 салігорскіх (розніца мячоў 45-76). 10 з 13 перамог былі здабытыя ў родных сценах. Яшчэ трынаццаць паядынкаў з удзелам гэтых каманд завяршыліся ўнічыю.

У мінулым сезоне супернікі сустракаліся 2 разы. Жоўта-зялёныя прайгралі абедзве сустрэчы будучаму бронзаваму прызёру чэмпіянату. У першым крузе гродзенцы саступілі ў Салігорску 0:3 (Човіч 1, Матчэйчык 29, Камароўскі 72), а 30 жніўня мінімальна прайгралі дома 0:1 (Ю.Кавалёў 77).

Лепшым бамбардзірам «Шахцёра» у супрацьстаянні дзвюх каманд застаецца цяперашні галоўны трэнер каманды суперніка Сяргей Нікіфарэнка, які шэсць разоў пабіваў браму «Нёмана».

Лідэрамі «Нёмана» у гэтай намінацыі з'яўляюцца Сяргей Палякоў і Дзмітрый Макар, якія адрозніваліся ў матчах з гарнякамі па 4 разы кожны.

Поўнае прэв'ю сённяшняга матча

НЁМАН (Гродна) — ШАХЦЁР (Салігорск) – 0 : 1 (0 : 0)

Нёман: Курганскі - Лешка, (к) Сасноўскі, Пазняк, Анюкевіч - Бебе, Горбач - Бомель, Кавалюк, Савіцкі - Канцавы. Запасныя: Жураў - Вяргейчык, Кавалёнак, Журневіч, Носко, Дурай, Савасцьянаў.

Шахцёр: Бушма - Матвейчык, Кузьменок, Рыбак, Ігняціевіч - Елезаранка, Юрэвіч - Бурко, (к) Старгародскі, Шыбун - Януш. Запасныя: Садоўскі - Янушэўскі, Асіпенка, Рудыка, Паўлаў, Рапейка, Цімашэнка.

Гол: 0:1 - Януш (57)

Поўны пратакол сустрэчы даступны на старонках матча «Нёман» - «Шахцёр»

У папярэдні раз, калі Мурашкевіч судзіў гродзенцаў, атрымалася выйграць. У Гродна перамаглі "Іслач"

На выхад #НёманШахцёр pic.twitter.com/hcBKHl250i

— ФК Нёман Гродна (@fcneman) 16 июня 2016 г.

7'

Лешка ратуе каманду, выбіўшы мяч з-пад ногі нападніка. Маглі госці выйсці адзін на адзін з Курганскім.

11'

Ужо больш за 10 хвілін згулялі каманды, але лік пакуль не адкрыты. Каманды гуляюць у вясёлы футбол, атака адной каманды змяняецца атакай іншай. У цэнтры поля мяч не затрымліваецца.

22'

Прайшлі 22 хвіліны матчу. Нашы толькі што стварылі даволі небяспечны момант. Аднак брамнік гасцей адыграў бясстрашна і сутыкненнем са сваім абаронцам выратаваў браму. Невялікая паўза ў матчы.

Рыбак працягвае гуляць супраць нашай каманды. Хоць цяпер ён і ў жоўтым, аднак ён гуляе супраць «Нёмана». Абаронца дзейнічае вельмі строга і без памылак.

25'

Пасля далёкага ўдару гульца салігорцаў, Пазняк першым паспеў да мяча і прадухіліў нядобрае. Курганскі з ударам справіўся, а вось далей выйшаў Пазняк. Абаронца апярэдзіў нападніка і выбіў мяч на кутавы.

30'

Можаце галасаваць за лепшага гульца ў нашай камандзе. Глядзіце футбол і выбірайце лепшага гульца ў складзе жоўта-зялёных!

37'

Лік у матчы не адкрыты. Нікіфарэнка якія выказваt незадаволенасць з-за частых свісткоў арбітра, які фіксуе парушэнні ў дзеянняў яго падначаленых. Просіць даць пагуляць у футбол...

44'

Больш кантралююць мяч госці, аднак блізка да брамы іх пакуль не падпускаюць.

45'

Дададзеная адна хвіліна. Салігорск ў атацы праводзіць канцоўку тайма, але Курганскі забірае мяч у рукі... Перапынак.

Нашы размінаюцца на полі. Ачуняў Савасцьянаў і сёння паўабаронца знаходзіцца ў запасе

Прыязджайце да нас, месца хопіць усім! У перапынку наша табло працуе ў якасці рэкламы.

46'

Пачаўся другі тайм з вельмі небяспечнага ўдару гульца суперніка. Курганскі кончыкамі пальцаў перавёў мяч на кутавы.

49'

Атака нашай каманды завяршылася ударам па браме Бушмы. Канцавы з-за штрафной прабіў па браме, але ўжо вельмі слаба ляцеў мяч у бок брамы праціўніка і брамнік спакойна ў падзенні мяч забраў

57'

Госці адкрываюць лік. Прайшоў вертыкальны пас па цэнтры штрафной і Януш у падзенні нагой праштурхнуў мяч міма брамніка - 0:1. Мікалай Януш забівае свой 7-й гол у чэмпіянаце

59'

Здаюць неээр ў нашых хлопцаў. У бяскрыўднай сітуацыі Канцавы атрымлівае папярэджанне. Нападнік адкінуў мяч пасля спынення гульні

64'

Дзве замены вырабілі настаўнікі каманд. У гаспадароў Вяргейчык змяніў Кавалюка, а ў гасцей пайшоў з поля Мацвейчык. Замест яго ў гульню ўступіў Асіпенка

69'

Яшчэ адна замена ў салігорскай каманды: Паўлаў выйшаў замест Юрэвіча

71'

Вельмі незадаволены дзеяннямі сваіх падапечных Алег Кірэня. Пакуль нічога не атрымліваецца стварыць каля брамы Бушмы

74'

Нашы фанаты працягваюць падтрымліваць каманду нават у тыя хвіліны, калі ёй вельмі цяжка. Вялікі ім за гэта дзякуй. На заднім плане бачны банер лідскіх прадстаўнікоў групы падтрымкі.

75'

У плыні адной хвіліны Курганскі двойчы апынуўся на месцы, і двойчы не даў забіць Асіпенка. Спярша форвард гасцей з 4 метраў галавой прабіў прама па цэнтры брамы, а праз секунд трыццаць ён біў ужо з-за штрафной. Мяч ляцеў у ніжні левы ад брамніка кут брамы, аднак Курганскі у скачку мяч дастаў. Брава, брамнік!

79'

Ну вось, нешта талковае атрымалася. Лешка з правага краю навесіў, а Вяргейчык галавой прабіў. Хай не дакладна, але атака скончылася ударам.

81'

Госці правялі апошнюю замену ў матчы. Замест Шыбуна на поле выйшаў Рудык.

85'

Адзін з нямногіх кутавых каля брамы "Шахцёра". Бушма вельмі высока выскоквае і ўпэўнена забірае мяч.

86'

Бебе атрымлівае траўму і яго мяняюць на Савасцьянава. Першы яго выхад у гэтым сезоне, поспехаў, Яўген!

90'

Тры хвіліны дадаў арбітр матчу.

90+3'

Вельмі небяспечны штрафны каля брамы гарадзенскай каманды. Мяч ляціць вышэй брамы. І адразу гучыць фінальны свісток. Зноў параза.

Пасля заканчэння матчу ў распранальні камандзе быў прадстаўлены новы галоўны трэнер - Ігар Кавалевіч прыступіць да працы з заўтрашняга дня.