«Ліда» — «Нёман» Вярнуцца да спісу

У апошні дзень другога збору наша каманда правяла свой чарговы матч з прадстаўніком Першай Лігі. У другі раз за дзесяць дзён супернікам гродзенцаў стаў клуб «Ліда», толькі на гэты раз матч прайшоў на поле суперніка. 22 лютага жоўта-зялёныя ў манежы перайгралі лідчан з лікам 3:0 (галы забілі Жукоўскі, Зубкоў і Клімовіч), а на гэты раз забілі ў два разы больш.

У параўнанні з першым матчам галоўны трэнер лідчан Пётр Качура зрабіў чатыры замены. У стартавым складзе лідчан адсутнічалі брамнік Нячаеў, абаронцы Мацюхевіч і Антоненка, а таксама паўабаронца Гарапучык. Нячаеў застаўся ў запасе, а астатніх футбалістаў не аказалася нават сярод запасных. Замест іх з першых хвілін на поле выйшлі брамнік Грэмза, абаронца Лазко, паўабаронца Ярмантовіч і нападнік магілёўскага «Дняпра» Раман Грыбоўскі.

У стартавым складзе жоўта-зялёных зменаў было яшчэ больш. Хвалько і Якімаў на тыдні атрымалі невялікія пашкоджанні, Зубкоў з'ехаў дадому і пакуль яшчэ знаходзіцца ва Украіне, Канавалава ўжо няма ў камандзе, а Лешка з Лакціёнавым засталіся ў запасе. Месца Хвалько ў цэнтры абароны заняў Горбач, на левым краі абароны выйшаў Абуна Дзана, замест Якімава ў пару да Жукоўскага быў адпраўлены Рудзік, на левым флангу паўабароны размясціўся Яроцкі, а цэнтральную вось нападу склалі два гульцы – ніжэй Клімовіч, вышэй Канцавы.

Стартавы склад: Курганскі – Бебе, Горбач, Анюкевіч, Абуна Дзана – Жукоўскі, Рудзік - Савіцкі, Клімовіч, Яроцкі – Канцавы.

Такая вялікая колькасць замен ніякім чынам не паўплывала на прышчапляльны Кавалевічам камандзе стыль гульні. Гульцы ад матчу да матчу старанна выконваюць галоўнае патрабаванне трэнерскага штаба – шукаюць шчасце каля брамы суперніка. Вядома, пакуль у суперніках у «Нёмана» больш ходзяць прадстаўнікі другога дывізіёна, тым не менш, забівае наша каманда ў гэтых матчах досыць шмат. У чатырох папярэдніх сустрэчах жоўта-зялёныя забілі ў браму суперніка 15 мячоў, што ў сярэднім складае амаль 4 мяча за гульню. Не стала выключэннем і выязная гульня супраць «Ліды», у якой наша каманда забіла 6 мячоў.

Практычна на працягу ўсяго матча на поле дамінавала адна каманда. Аднак, канчатковы лік не павінен уводзіць заўзятара ў зман – перамога камандзе далася нялёгка. У дзеяннях гульцоў «Нёмана» было шмат памылак, якія з'яўляюцца вынікам таго, што каманда зараз знаходзіцца пад вялікай фізічнай нагрузкай. Гульцы, раз-пораз, у самы адказны момант грашылі недакладнасцю перадач, таму першае ўзяцце брамы датаваны толькі 24-й хвілінай. Да першага гола выйшла толькі адна з першых нападаў гродзенцаў, калі Савіцкі вывеў на ўдарную пазіцыю Канцавога, але той цягнуўся да мяча і ў падзенні прабіў крыху вышэй за папярэчыну. Астатнія два небяспечныя эпізоду сталі магчымыя толькі дзякуючы індывідуальным якасцям гульцоў. На 16-й хвіліне Клімовіч з развароту з 18-ці метраў небяспечна прабіў побач са штангай, а індывідуальны праход Жукоўскага скончыўся фолам і ударам Савіцкага з штрафнога, пасля якога мяч праляцеў ушчыльную са штангай. Цікава было назіраць, як наша трока вырашала хто будзе гэты штрафны выконваць. Жукоўскі, Рудзік і Савіцкі хутка разыгралі права на ўдар з дапамогай гульні на руках "камень, папера, нажніцы..."

На 24- й хвіліне ўсё склалася як след. Яроцкі адыграўся з Клімавічам і ўцёк па левым краі ад свайго апекуна, зрэзаў кут і ўжо з межаў штрафной скінуў пад удар набягаючага па цэнтры Савіцкаму. Павел левай адправіў мяч у пусты кут брамы - 0:1. Праз 18 хвілін галявая атака зноў зарадзілася на левым флангу атакі. Яроцкі пабароўся за мяч, скінуў яго Жукоўскаму, які ўбачыў рывок па броўцы Абуны і ў дотык адправіў таго да штрафной. Камерунец мяч дагнаў і рэзанная перадачай знайшоў Клімовіча, які забіў галавой. Падача была ідэальнай, брамнік толькі позіркам праводзіў палёт мяча - 0:2.

Усе сем гульцоў, якія знаходзіліся на нашай лаве запасных, выйшлі на поле пасля перапынку: Курганскі - Жураў, Канцавы - Лакціёнаў, Клімовіч - Кавалёнак, Яроцкі - Бомбель, Жукоўскі - Савасцьянаў, Савіцкі - Яблонскі і Бебе - Лешка.

Пачатак другога тайма быў за гаспадарамі. Непрыемныя вылазкі лідчан да брамы Журава некалькі разоў былі перапыненыя з парушэннем правілаў. На 50-й хвіліне Дабравольскі з штрафнога адзін мяч адквітаў - Жураў не справіўся з ударам капітана лідчан і выпусціў мяч у сетку, а вось на 61-й хвіліне Жураў прыгожа з дзявяткі дастаў мяч, пушчаны Загвоздзіным з чарговага штрафнога ўдару. Атакі гаспадароў станавіліся ўсё больш небяспечны, аднак трэці гол гродзенцаў супакоіў лідчан. Другі матч запар спрацавала звязак Лешка - Кавалёнак. У папярэднім матчы Лешка зрабіў галявы прастрэл з левага краю, а на гэты раз галявая перадача на Кавалёнка прыйшла з правага фланга - 1:3. Пасля трэцяга гала гаспадары расклеіліся і да канца сустрэчы яшчэ тройчы даставалі мяч з сеткі сваёй брамы. На 72-й хвіліне пасля выверанай падачы Лакціёнава галавой прабіў Яроцкі, але абаронца уставіў нагу і перашкодзіў мячы наўпрост уляцець у пусты кут брамы. Мяч узляцеў уверх, за ім рванулі брамнік Грэмза і Кавалёнак, які і ўнёс яго за лінію брамы - 1:4. Праз 4 хвіліны Бомбель не паквапіўся і аддаў забіваць у пустую браму Лакціёнаву - 1:5, а праз яшчэ сем Лакціёнаў зрабіў усё, каб забіты мяч на свой рахунак запісаў Яроцкі. Украінец абыграў абаронцаў, уцёк на рандэву з брамнікам, аднак сам біць не стаў - аддаў пас ўздоўж лініі штрафной Яроцкаму, які і ўсталяваў канчатковы лік у матчы - 1:6.

ЛІДА (Ліда, Д2) — НЁМАН – 1 : 6 (0 : 2)
Нёман: Курганскі (Жураў, 46) – Бебе (Лешка, 46), Горбач, Анюкевіч, Абуна (Яроцкі, 70) – Жукоўскі (Савасцьянаў, 46), Рудзік - (к) Савіцкі (Яблонскі, 46), Клімовіч (Кавалёнак, 46), Яроцкі (Бомбель, 46) – Канцавы (Лакціёнаў, 46).
Галы: 0:1 — П.Савіцкі (24, пас – Я.Яроцкі), 0:2 — У.Клімовіч (42-г, пас – Ж.-П.Абуна Дзана), 1:2 — А.Дабравольскі (50, з штрафнога), 1:3 — Д.Кавалёнак (65, пас – Я.Лешка), 1:4 — Д.Кавалёнак (74, пас – рыкошэт ад абаронца пасля удара Я.Яроцкага), 1:5 — Р.Лакціёнаў (76, пас – А.Бомбель), 1:6 — Я.Яроцкі (83, пас – Р.Лакціёнаў).

Дзякуй прэс-службе лідскага клуба за перададзены відэаматэрыял.