«Гарадзея»-д — «Нёман»-д: перамога Вярнуцца да спісу

Калі асноўныя склады сустракаліся ў міжсезонні, то дублюючыя склады згуляюць паміж сабой ўпершыню.

Наш сённяшні супернік зорак з неба не хапае. У 10 першых турах гарадзейская моладзь забіла ўсяго чатыры мячы. Тым не менш, гэта дазволіла атрымаць ім адну перамогу і 4 разы звесці выніковы вынік да нічыёй. Каманда Ананевіча з сямю ачкамі займае 14-е месца.

Гульні дубля цукравікоў у чэмпіянаце: «Шахцёр» (д; 0:3), «Дынама-Мінск» (г; 1:1), «Слуцк» (д; 1:0), «Нафтан» (г; 0:1 ), «Граніт-Мікашэвічы» (г; 0:0), «Крумкачы» (г; 1:1), «Віцебск» (д; 1:1), «Дынама-Брэст» (г; 0:3), «Мінск» (д; 0:1), «Белшына» (г; 0:2). Галы ў гарадзейцаў у гэтым сезоне забівалі: 2 – В.Завадскі, па 1 – Д.Якубовіч, Е.Шыдлоўскі.

У актыве жоўта-зялёных перад сённяшнім матчам у Нясвіжы ачкоў роўна ў два разы больш. З 14-ю ачкамі нёманцы займаюць 9-е месца. Нашы хлопцы выйгралі тры матчы, а ў пяці разыходзіліся з супернікам мірам. Не атрымалася адабраць ачкі толькі ў двух матчах з мінскімі камандамі. Гродзенцы нечакана саступілі ў гасцях «Крумкачам», а вось «Мінску» прайгралі чакана, ды да таго ж буйна. Лепшым бамбардзірам дубля «Нёмана» і ўсяго чэмпіянату цяпер з'яўляецца Ян Сенкевіч. Паўабаронца забівае ў трох апошніх матчах і мае ў сваім актыве 8 дакладных удараў. Ці зможа Ян працягнуць сваю дзейсную серыю, даведаемся вельмі хутка.

Выязны склад жоўта-зялёных: брамнікі Шышлоў і Агапаў, палявыя гульцы Капко, Сырыська, Чайка, Семянавіч, Буцько, Кругленя, Снігіра, Лысенка, Аляксей Носко, Агурцоў, Хвалько, Квенцар, Сарокін і Сенкевіч. У Нясвіж адправіліся толькі 16 гульцоў.

Чытайце прэв'ю да гульуні асноўных каманд і прадказвайце вынік заўтрашняй сустрэчы

ГАРАДЗЕЯ-д (Гарадзея) — НЁМАН-д (Гродна) – 0 : 0 (0 : 0)

Гарадзея: Скіндэрыс - Сіняўскі, Шыдлоўскі, Карбоўскі, Калпачук, Валовік, Кунцэвіч, Ціхончык, Якубовіч, (к) Навіцкі, Коўб. Запасныя: Хутко - Цыганок, Шалухоўскі, Буйкевіч, Цітко, Ермаловіч, Мацвей Шульган.

Нёман: Шышлоў - Снігіра, Лысенка, Хвалько, (к) Квенцар - Аляксей Носко, Агурцоў - Сарокін, Сенкевіч, Кругленя - Буцько. Запасныя: Агапаў - Сырыська, Капко, Семяновіч, Чайка.

Галы: 0:1 - М.Чайка (88)

На 37-й хвіліне не рэалізаваў адзінаццаціметровы Я.Сенкевіч, брамнік парыраваў.

У першым тайме нашы каманды гулялі даволі шустра і стварылі па некалькі добрых момантаў. Гаспадары маглі забіць першымі, але пасля выдатнага прастрэла Коўба не змог правільна падставіць нагу Якубовіч, мяч з трох метраў быў пасланы міма брамы. Пасля гэтай небяспечнай камбінацыі госці схамянуліся і моцна правялі канцоўку першага тайма. Два моманты меў Сенкевіч, адзін з якіх быў не проста стоадсоткавым. Ян не змог з адзінаццаціметровай адзнакі перайграць Скіндэрыса - брамнік у ніжнім левым куце мяч дастаў. Праз хвіліну хуткая атака гродзенцаў завяршылася небяспечным навесам Квенцара. Мяч прыляцеў прама на галаву Сенкевічу, але Ян прабіў у брамніка. На апошніх хвілінах першай паловы сустрэчы з пятнаццаці метраў спрабаваў папасць у дзевятку Кругленя. Паўабаронца прыбраў на замаху абаронцу і прабіў вышэй брамы. Першы тайм быў за намі.

Здавалася, што пасля таго, як трыо гарадзейцаў з асноўнага складу былі заменены ў перапынку, госці павінны забраць ініцыятыву ў свае рукі. Так яно і атрымалася, але толькі ў першыя 15 хвілін другога тайма. Небяспечны штрафны ў выкананні ўсё таго ж Сенкевіча - гэта ўсё, што ўдалося стварыць за гэты адрэзак часу. Далей гаспадары прыйшлі ў сябе, асмялелі і пайшлі наперад. Чырвоныя, наколькі гэта ў іх атрымлівалася, стваралі ціск і спрабавалі прабіцца да брамы Шышлова. Адбіваліся нашы хвілін дваццаць, адбіваліся без памылак, аднак у гродзенскай каманды ў гэты перыяд цалкам знікла гульня ў атацы. Калі наша пярэдняя лінія наогул перастала чапляцца за мяч, трэнерскі штаб жоўта-зялёных адразу ж прыбраў Буцько і Кругленю.

Выйшлі замест іх Семянавіч і Чайка ліквідавалі гэтыя недахопы ў гульні каманды. Адчуўшы, што хлопцы бягуць, абарона пачала загружаць мяч наперад. За хвіліну да канца асноўнага часу добра згуляў Чайка. Падабраўшы мяч на правым краі, ён зрушыўся да кута штрафной, прасунуўся ўздоўж лініі штрафной і левай прабіў у далёкі верхні кут брамы - 0:1!!!

Радасці хлопцаў не было мяжы. Цяпер чакаем перамогі і ад асноўнай каманды.