Заслужаная перамога маладзёжкі Вярнуцца да спісу

Беларусы адолелі няўступлівых малдаван, забіўшы ў іх браму ў другой палове матчу тры мячы.

Настаўнік беларускай маладзёжкі Людас Румбуціс на матчы кваліфікацыі чэмпіянату Еўропы 2019 выклікаў двух гульцоў «Нёмана»: абаронца Ягора Хвалько і хаўбека Уладзіслава Клімовіча. Акрамя таго, у размяшчэнні каманды знаходзіўся яшчэ адзін наш футбаліст – галкіпер Максім Шышлоў, у другім крузе на правах арэнды выступае за «Граніт».

Першы тайм у выкананні нашай маладзёжкі удалым не назавеш. Малдаване нечакана для многіх да перапынку атакавалі небяспечней, а на 32-й хвіліне нават выйшлі наперад.  Аляксандр Паўлавец, які гуляў на правах арэнды ў мінулым сезоне ў гродзенскім клубе няўдала размясціўся ў штрафной і стаў аўтарам аўтагола – мяч пасля ўдару са штрафнога, які выканаў Іён Драган, трапіў у нагу Аляксандра і ўляцеў у сетку брамы.

Адзначым, што голу папярэднічаў штрафны, прызначаны за фол Ягора Хвалько. Дзеля справядлівасці, наш абаронца вымушана спыняў суперніка цаной парушэння і жоўтай карткі, выпраўляючы памылку Захара Волкава.

Усё перавярнулася пасля гадзіны гульні. Беларусы адышлі ад няўдачы з харватамі, успомнілі пра хуткасці, якой было відавочна недастаткова, каб адолець малдаван, і рынуліся на абарончыя парадкі суперніка. За старанні і смеласць гаспадары былі ўзнагароджаныя двума дакладнымі ўдарамі, якія падзялілі ўсяго дзве хвіліны. Першым вызначыўся Дзмітрый Анцілеўская, які першым паспеў на адбіты брамнікам мяч, пасля ўдару Валерыя Грамыка.

Праз пару хвілін усе віншавалі Захара Волкава.

Пераможную кропку ў матчы паставіў Дзмітрый Анцілеўскі, выразна рэалізаваў адзінаццаціметровы ўдар.

Ягор Хвалько і Уладзіслаў Клімовіч зноў выйшлі ў стартавым складзе і правялі супраць малдаван поўны матч. Хвалько ў сярэдзіне першага тайма груба сфаліў у цэнтры поля, за што і атрымаў справядлівае папярэджанне.

ПРАТОКОЛ

БЕЛАРУСЬ U-21 — МАЛДОВА U-21 – 3 : 1 (0 : 1)
Адборачны турнір моладзевага Чэмпіяната Еўропы 2019. Група 1. Пяты тур.
Аўторак, 10 кастрычніка 2017 года. БАРЫСАЎ — Стадыён «Гарадскі» (умяшчальнасць – 5 402). 2 550 гледачоў. Пачатак матча – 18:00 (час мясцовы).
+7°С, дождж / электраасвятленне.

Галоўны суддзя – Сурен Баліян, памочнікі суддзі – Ванік Сімонян і Арман Гушчан, рэзервовы суддзя – Завен Хаваннісян (усе – Арменія). Інспектар сустрэчы – Асім Худзіеў (Азербайджан), дэлегат УЕФА – Пер Эліассон (Швеция).

БЕЛАРУСЬ: 1.Шчарбіцкі Д. – 3.Волкаў З., 5.Пячэнін К. (2.Іваноў А., 90), 6.Грамыка В., 8.Клімовіч У., 9.Анцілеўскі Д., 10.Бярозкін Я., 11.Шаўчэнка Я. (19.Шыбун М., 46), (к) 13.Паўлавец А., 17.Хвалько Е., 18.Бяссмертны Д. (16.Бахар І., 46). Запасныя гульцы: 12.Шышлоў М. – 4.Чыж А., 7.Джыгеро А., 15.Кійко А. Галоўны трэнер – Людас Румбуціс.

МАЛДОВА: 1.Тымбур Э. – 2.Макрыцкі А., 3.Тышкул М., 5.Марандзіч Д., 6.Жалбэ К., 7.Драган И. (19.Свінарэнка С., 75), 9.Дамашкан В. (16.Кэрэруш И., 69), 11.Байчук А., (к) 13.Макрыцкі В., 14.Крачун А., 20.Цыбуляк К. (18.Кожокару М., 53). Запасныя гульцы: 12.Бардыш М. – 8.Дрос К., 10.Шціня В., 15.Кэрунту М. Галоўны трэнер – Данут Сцелія Опря.

Галы: 0:1 — А.Паўлавец (32-аўтогол, пас – І.Драган, са штрафнога), 1:1 — Д.Анцілеўскі (70, дабіванне адбітымі брамнікам мяча пасля ўдару В.Грамыка), 2:1 — З.Волкаў (73-г, пас – Я.Бярозкін), 3:1 — Д.Анцідеўскі (88,з пенальці за фол М.Кажокару супраць К.Пячэніна).

Папярэджанні: Я.Хвалько (32, грубая гульня), К.Цыбуляк (39, грубая гульня), Д.Анцілеўскі (48, грубая гульня), М.Кожокару (86, неспартовыя паводзіны).
Выдаленні: няма.

У двух астатніх матчах гэтага тура грэкі спакойна разабраліся на выездзе з Сан-Марына, буйна абыграўшы карлікаў з лікам 5:0. Харватыя дома нечакана буйна разграміла Чэхію з лікам 5:1. Усе тры лідэра групы атрымалі перамогу, што не ўнесла змяненняў у турнірнае становішча каманд.